Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Reconditionare Lada,Sfat.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Adrian52125
Mai deschid un topic pentru am nevoie de sfaturi.M-am gindit sa cumpar un hirb de Lada 1600 sau 2105 la vreo 9-10 milioane pe care sa o reconditionez singur.Loc am.Un unchi care sta la curte la scoala Floreasca.Are curte mare si imi da si mie un loc acolo.Vreau sa fac totul in afara de vopsire,geometrie sau alte imposibile fara instrumente speciale.
Am nevoie de sfaturi.
Horia49540
pai trebuie sa gasesti o lada care are tabla in stare cat mai buna, ca oartile lecanice se pot repara, dar rugina...
apoi trebuie sa ai cat de cat cunostinte si abilitati tehnice, scule de toate felurile si...bani
chiar daca piesele sunt mai ieftine, shimband multe iese destul de scump
si atentie la piese, mai ales la cele de siguranta: directie frane, de unde le cumperi
poate gasesti si un manual de reparatii pe net sau pe mla basarabeni

SUCCES beer.gif

ps- vrei sa o faci cum a fost ea de noua sau o modifici bolid? :bandit:
Adrian52125
Ca proaspat iesita din fabrica.Totul original.
Horia49540
excelent
succes inca o data, inspirartie si sa ne tii la curent :wave:
Adrian52125
Mersi.Am gasit o Lada 1600 dar cu motor de Golf cica,deci nu e originala.Acum sa vedem ca am vorbit cu cineva care are un Fiat 124 vechi.Dar depinde tabla.Eu am rezolvat cu unchiul meu o mica gaura de rugina la vechiul lui Opel Ascona.Adica am taiat un patrat in jurul gaurii de rugina.La pragul drept, sus.Am masurat gaura facuta de noi si am taiat o bucata de tabla luata de la o veche portiera si am sudat-o acolo.Dupa aia am slefuit sudura cu un flex.Dupa ce a vopsit masina nici nu se cunostea.Dar asta nu merge decit la gauri mici de rugina.Asa ca imi trebuie tabla buna la Lada.Ehe as fi facut eu mai multe lucruri daca aveam loc.Mai am de terminat un Trabant la bunicii mei la curte.Unde o sa le parchez pe toate nu stiu.Ca la mine in fata blocului....Si asa sunt suparati ca eu am Lada si mama DSN,si ocupam doua locuri de parcare.Multe ocazii am pierdut.O Volga cu 500 euro.Un Wartburg 353 cu 200 USD si o Skoda S100 cu 300 $.Daca stateam la curte cu garaj era altceva.
Adrian52125
A dat Dumnezeu si am gasit o Lada 1500 combi.E in stare bunicica n-a mai fost mutata de 3-4 ani dar a stat tot timpul in garaj.Motorul e in portbagaj pentru ca tipul incepuse sa o repare dar si-a luat alta.E pregatita de vopsit nu are rugina dar motorul e foarte obosit.Are vreo 175 de mii de km.Pret 9 milioane.Eu zic ca-i bun.Asa ca am rezolvat si problema asta.Am o intrebare unde gasesc centre de dezmembrari.Imi trebuiesc citeva lucruri.Citeva ornamete o portiera.cea de pe masina e buna arata bine dar e cam chituita asa ca nu vreau sa am surprize.Plus citeva piese la Trabantul de la bunicii mei.
Horia49540
citeste "Lada 1200 1500" - acolo se dau multe adrese ale centrelor de dezmembrari pentru masini "comuniste" biggrin.gif
succes :wave:
Adrian52125
Mersi mult Horica! biggrin.gif Esti de milioane.Sincer.De unde oi sti atatea?Nu cred sa existe om de pe acest forum la care sa nu-i fi dat vreun sfat bun.Bravo tie,e nevoie de astfel de oameni.Tine-o tot asa! :romania:
Horia49540
biggrin.gif
multumesc de aprecieri, dar nu e cine-stie-ce
pur si simplu imi plac masinile la nebunie, dar nu pentru ca sunt la moda sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu pentru ca imi plac
eu unul pot sa spun ca ma simt la fel de bine si in Mercedes si in Trabant
am citit cat am putut de mult despre mecanica, condus, dinamica automobilului, si de la un timp am inceput sa le si pun in practica bicycle.gif
numai ca niciodata nu e perfect: cand eram student aveam o gramada de timp dar posibilitati limitate, iar acum nu am cat timp mi-as dori pentru a ma ocupa mai mult de masini, si mai ales de masina mea :evil:

a propos de Trabant: nu am mers si eu niciodata (nici macar ca pasager) cu un Trabant:(((((((((((((((((((
nu are cineva sa ma plimbe si pe mine cineva??? biggrin.gif :wave:
Adrian52125
Stai sa il termin pe al meu si te i-au la o tura.Cit despre cunostintele tale pe mine unul mai surprins.Stii toate despre tot.Intr-o tara in care majoritatea oamenilor nici nu stiu pe unde se pune benzina e nevoie de unii ca tine.Mecanicii aia cu diploma luata in fata blocului de care rad toti sunt de fapt cei mai buni mecanici.
Horia49540
:help:
Adrian52125
Mersi pentru fatica.Chiar aveam nevoie.M-au umplut de toti nervii aia doi de pe MADE IN USSR.Nu ca pun eu urechea.Nu ma cobor eu la nivelul lor.Dar eu cheltui o gramada de bani sa reconditionez masini vechi pentru ca asta mi-e pasiunea si vine un ... sa ma critice.Hal de moderatori.Asta e problema tarii asteia SNOBISMUL.Daca unul nu are destula minte sa-si repare masina singur ii vede pe cei care o fac nebuni.Sau daca sunt puturosi si nu-si curata masina cei care o fac sunt "necivilizati"Aoleu,aoleu.Ce ne-am face fara etaloanele astea de perfectiune.
Toate cele bune! :wave:
Horia49540
la noi majoritatea celor care ajung ...un pic mai sus , uita de unde au plecat
de-aia claxoneaza jeep-anele dacii, trabanturi etc. pt ca merg regulamentar cu 50 km/h, iar in strainatae se fac festivaluri pentru astfel de masinutse-bunicutse
dar cum spatiul mioritic e unic...
hai mai bine sa bagam intr-a-ntaia si sa-i dam bice :wave:
Adrian52125
Ai dreptate Horica!Inca o data m-a surprinde intelepciunea ta.Asa e unii cred ca sunt ca sunt buricul pamintului si raman frapati cind vad ca indraznesc unii sa treaca prin fata lor.Bravo tie,bine ca nu ati intervenit in discutia culta de pe cealalta pagina,hai ma sa le aratam ca noi "comunistii"nu punem urechea la ce spun ei.
Adrian52125
Si la noi exista cluburi si se organizeaza festivaluri.Vezi Retromobil.Dar se mai gasesc "binevoitori"din astia ce sa facem.Cit despre conceptii germane la masini rusesti cel mai mare club al Ladistilor este in Anglia.LadaOwnersClub.
Cit despre noua masina totul merge bine am scos toate piesele din portbagaj si arata excelent.Sunt mindru de noua masina pentru ca nu prea vezi Lada 1500 Combi,cele mai multe sunt 1200.Ce ma supara ,are cutie cu 5 viteze ceea ce corupe originalitatea.In rest daca asa avea bani i-as mari alezajul ca am inteles ca da mai multa putere,dar... :wave:
Horia49540
pai i-l maresti cand ii faci motorul data viitoare:)
da' daca bagi ulei bun o sa ai de asteptat biggrin.gif
las-o cu cinci viteze, ca un 1500 merita si sase viteze :bandit: :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.