Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C4 vs Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian52831
In urma vizitei pe la dealeri am ramas sa ma decid intre cele 2 masinute.
As aprecia niste sfaturi si eventual configuratii recomandate pana la un buget de 15000 Euro.

Merci
Marius43590
Eu am ramas pe Corolla, dar astept SIAB 2005, deoarece sper in ceva reduceri. Din cate stiu, momentan nici una nu are promotii (totusi parca e un model la C4 cu 300 discount).
ncristi
C4 este superb.... wub.gif

Daca vrei diesel C4 ... oricum sunt subiectiv...imi place la nebunie C4.
G e o r g e
corolla smile.gif fiabilitate dovedita
Adrian52831
Poate ar fi trebuit si un poll ca vad ca raspunsurile vor fi f apropiate.

Ambele masini imi plac deci nu e vorba de aspect.
Siguranta, comfort si dotari sunt ceea ce ma intereseaza pt ca eu cred ca sunt desutul de apropiate.
M A R I U S
Baga-te fara grija pe Corolla....Iti spun eu dupa aproape 50000km nu am avut nici un fel de probleme;si service-ul este bun( cel putin cel de la Iasi)
Mojito
C4 este model f.nou trim IV 2004 sau I 2005 daca nu ma insel.
Corolla erste la sfirsit de etpa. Va apare la anul noua Corolla.
Asteapta tomna asta .Apare noul Civic avind in dotare noul motor 1.8 iVTEC.
Vei rupe gura tirgului cu ea biggrin.gif
Mikidutzaa
Daca te intereseaza confort, ia-ti Corolla!

In primul rand nu este muuuult mai fiabila (confort psihic biggrin.gif ) - Jeremy Clarkson in Top Gear zicea Citroen nu foloseste suruburi si piulite pentru a face masinile, ar fi prea scump si complicat, le lipesc cu scuipat.

In al doilea rand suspensiile sunt cam tari (vezi testul din Quattroruote si certificat de un prieten de-al meu care a mers recent cu una pana la mare - aia cu motor de 1.4 si jante de serie).

Cat despre dotari, eu zic ca e ok si Corolla in echiparea de baza (nu vad nimic din Sol pentru care sa zici ca uite, asta e o dotare de care nu ma pot lipsi). La C4 mi se pare superb limitatorul de viteza, in rest...
ncristi
QUOTE
Jeremy Clarkson in Top Gear zicea Citroen nu foloseste suruburi si piulite pentru a face masinile, ar fi prea scump si complicat, le lipesc cu scuipat.


Cred ca face o confuzie--citroen nu este rover laugh.gif
La capitolul fiabilitate c4 nu sata deloc rau. Uita-te si tu pe net...
Chear asa, englezii mai au vro marca nationala independenta...nu cred smile.gif


QUOTE
La C4 mi se pare superb limitatorul de viteza, in rest...


Designul si calitatea materialelor la C4 este net superior corollei atat la interior cat si exterior iar HDi-ul este mult pste d4d.

Oricum alegerea este numai a ta....
Bafta si sa te bucuri de masina indiferent ce ai alege
Mikidutzaa
Unde sa ma uit pe net la fiabilitatea lui C4?!? N-a trecut nici un an de cand a aparut. Daca e sa extrapolam dupa fiabilitatea altor modele, Citroen are in Top 10 3 masini (Xsara, C3 si C5); ca si Renault de altfel bicycle.gif

Exista un motiv pentru care C4 este atat de ieftin.

Cand vorbeam de limitator ma refeream la gadgets vs. gadgets.

Da, si mie imi place design-ul, dar nici Corolla nu mi se pare urata.

Si nu cred ca se punea problema de diesel-uri pentru ca pretul de care se discuta era de sub 15000.
guerilla
am bagat si chestionarul ca sa fie lucrurile mai clare.
si eu am fost in situatia de a alege (amandoua erau in final list, plus alte modele).
ce am ales, se vede in semnatura.
de ce SOL si nu Terra - pentru ca tapiseria e diferita, pentru ca ai cotiera mare (un lucru foarte important pentru mine), pentru ca ai aer automat, geamuri electrice, volanul mai comod, proiectoare ceata, airbag cortina, bordul mai simpatic la material.
de ce hatchback si nu sedan - pentru ca n-am nevoie de portbagaj asa de mare, pentru ca imi place mai mult designul de la hatch, pentru ca e un pic mai micuta.
Marius43590
QUOTE(guerilla)
de ce SOL si nu Terra - pentru ca tapiseria e diferita, pentru ca ai cotiera mare (un lucru foarte important pentru mine), pentru ca ai aer automat, geamuri electrice, volanul mai comod, proiectoare ceata, airbag cortina, bordul mai simpatic la material.


Eu personal daca o sa aleg SOL, o sa fie pt motor. In rest dotarile mi se par suficiente si la TERRA - nu neg superioritatea SOL. Si totusi ce intelegi tu prin Volanul mai comod?
guerilla
mai mic in diametru, imbracat in piele si comenzi audio pe el.
e mai comod nu? :angel:
Marius43590
Interesanta opinie - poate si corecta, nu am studiat atat de bine biggrin.gif.

Eu imi amintesc ca volumul la radio il modificam fara sa iau mana de pe volan cand am facut drive test. Chiar acum 2 ore am fost a nu stiu cata oara in showroom la toyota si am incercat sa evaluez daca as fi multumit de terra. Raspunsul a fost ca da. Referitor la diametru si la Piele, personal nu sunt atat de incantat.

Totusi, daca pana in octombrie decid ca am destui bani si VA FI OFERTA LA SIAB, cred ca o intru pe SOL, altfel o sa mai am cateva luni de gandire.
guerilla
este adevarat ca volumul la radio se poate modifica foarte usor, comenzile audio fiind dispuse sus, dar e mai comod pentru mine sa le am direct pe volan.
mi-ar fi placut ca schimbatorul sa fie un pic mai spre spate. e prea in fata, iar daca esti fumator si fumezi cu dreapta, trebuie sa ai grija sa nu lovesti cu tigara, plansa de bord.
un alt lucru mai putin placut este faptul ca la computerul de bord nu ai si autonomia - doar instantul, media consum si media vitezei.
volanul este reglabil in adancime si inaltime, lucru ce, combinat cu reglajul scaunului pe inaltime si culisarea lui, fac ca pozitia la volan sa devina perfecta. poate ca ar fi trebuit si un reglaj lombar, dar el nu este oferit in romania.
am mai uitat de un avantaj pentru sol - oglinzile incalzite.
Adrian52831
Oare faptul ca aveti o Corolla nu va influenteaza opinia?
guerilla
pai eu ti-am spus mai mult ce nu-mi place mie biggrin.gif
si daca mai vrei sa afli despre corolla iti spun.
despre citroen.. sint altii care pot vorbi.

dar ori n-am fost eu atent, ori nu ne-ai spus - ce motorizare te intereseaza?
Marius43590
adrian, eu ma numar printre cei care vor corolla dar sunt cam indecisi, iar dealerii nu vor sa sara cu oferte.

Tocmai am descoperit ca se poate cumpara CD Changer care sa stie MP3, asa ca mai pui 300Euro si ai si 60 ore de MP3.biggrin.gif:D:D

Probabil e valabil si la C4, dar eu am cautat pentru corolla solutii pt a avea si MP3. Si inca un lucru, in australia corolla se vinde cu MP3. Deci se poate si la Toyota MP3.
guerilla
bineinteles ca se poate si la toyota mp3. dar nu se aduce in romania.
iar magazia de 300 eur... nu e o solutie. este mult prea scumpa.
gasiti pe net device-uri care citesc informatia de pe orice flash USB pe care ati scris mp3-urile si o transmit prin FM catre radio-ul masinii.
investitia nu e mai mult de 100$. device-ul merge la bricheta masinii.
Marius43590
Corect, insa fidelitatea e aceeasi? Cert e ca daca mergi pe un drum prost nu vei avea disconfortul creat de cd.
Adrian52831
QUOTE(guerilla)
pai eu ti-am spus mai mult ce nu-mi place mie biggrin.gif
si daca mai vrei sa afli despre corolla iti spun.
despre citroen.. sint altii care pot vorbi.

dar ori n-am fost eu atent, ori nu ne-ai spus - ce motorizare te intereseaza?


1.6 benzina cred ca e cea mai potrivita pt mine.
Marius43590
corolla 1.6 e aproximativ 17.000 DDP.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.