Help - Search - Members - Calendar
Full Version: am o mica problema cu golful(cand iau curba la dreapta)
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Istrate52710
Am un Golf 4 1.6 FSI 36000km ESP, EPC, servo...etc
Cand intru in curba la dreapta putin mai tare se aude un zgomot la rotile de pe partea stanga si se simt niste batai in podea. Zgomotul e ceva ce seamana cu niste batai scurte si repezi.
Am deconectat ESP si masina face la fel.
Pe partea dreapta nu e nici o problema.
Volanul nu misca in nici un fel(se aud si se simt doar bataile, si asta nu influenteaza fizic biggrin.gif ;influenteaza moral si reduc viteza blush.gif ).
Am jate de aliaj pe 15" si cauciucuri de 205.
Ce problema poate fi?!
mike.omega
Planetara sau planetarele biggrin.gif
Pleaca de pe loc cu volanul bracat la maxim in stanga si vezi daca se aude bataie la roata din stanga si invers pentru cea din dreapta.
Daca da, te-ai scos de niste planetare noi! :wave:
Virgil47474
daca aceleasi batai le auzi si cand pleci de pe loc cu volan maxim dreapta, este de la planetara stanga.
G e o r g e
suna a planetara dusa blink.gif

cand accelerezi se simt acele batai ?

se simt bataile indiferent daca esti pe drum drept sau denivelat ?

edit: bai ce rapizi ati fost laugh.gif
mike.omega
QUOTE(Virgil47474)
daca aceleasi batai le auzi si cand pleci de pe loc cu volan maxim dreapta, este de la planetara stanga.


Aaaa eu nu inteleg ceva :angel:
Cum sa bata planetara stanga cand tu iei volan dreapta??? blink.gif
Virgil47474
da, planetara care bate este cea opusa sensului de mers... blush.gif
paun-3
dar la prezoane slabite la roata v-ati gindit?
ce te costa sa pui cheia de roti pe prezoane si sa le mai stringi?
Istrate52710
Ms de raspuns la toti...
Sa va mai spun ceva...cand iau curba la dreapta si dau de un damb si masina "sare" atunci se aude iar mai fioros. biggrin.gif
Cand accelerez nu simt bataile alea...numai in curba
Cineva a zis ca ar fi de la telescop.?! Se poate si asta?!
Virgil47474
sigur e de la planetara
mike.omega
QUOTE(Virgil47474)
da, planetara care bate este cea opusa sensului de mers... blush.gif


Virgil, cu tot respectul dar nu e adevarat ce spui biggrin.gif
Am mers azi cu dacia si in momentul in care am plecat intr-o panta mica cu volan dreapta a batut planetara din dreapta, deci.... :wave:
Virgil47474
o explicatie tehnica nu pot sa dau pt ca nu stiu...
pot sa spun doar atat :
tot cu o dacie, cu ambele planetare stricate, se aud pe rand, cand una, cand alta, in functie de cum iau virajul...
Iulian53383
La modele Golf este o problema cu planetarele, la hopuri mai puternice sar afara "crucea cu bile din lacasul lor" ca sa o refaci daca masina are putzini kilometri cauta o groapa si intra in ea (vreo 20 Km/h )si intra la loc 90% garantat mai ales daca zgomotul se aude dupa ce ai luat ogroapa serioasa sau ai mers mult in linie dreapta la vreo 90-110km/h
Chestia asta apare cam la 70.000km in sus daca sa plecat cu scirtz de la semafor wink.gif
adi.mitrea
Pai da virgil. Sa aud pe rand cand una cand alta in functie de cum virezi. Adica virezi la stanga se aude cea din stanga; cand virezi dreapta se aude cea din dreapta. Deci pe rand cum spui tu; INSA NU CEA DE PE PARTEA OPUSA DIRECTIEI IN CARE VIREZI.

Explicatia este urmatoarea: daca iei viraj dreapta planetara din dreapta va avea o viteza mai mare decat cea din stanga. Treaba e valabila si invers! Astfel planetara cu viteza mai mare va batea => planetara de pe partea cu virajul va face urat.

Mai sunt si cazurile exceptionale cand sunt amandoua foarte uzate si bat chiar si in linie dreapta, iar la demaraj se aude ca se invart in gol. In cazul asta si in viraj bat amandoua. Ceea ce nu cred ca cazul golfului de care vorbim! blush.gif
Virgil47474
QUOTE(Adrian52378)
Explicatia este urmatoarea: daca iei viraj dreapta planetara din dreapta va avea o viteza mai mare decat cea din stanga. Treaba e valabila si invers! Astfel planetara cu viteza mai mare va batea => planetara de pe partea cu virajul va face urat.


explicatia pe care o dai tu imi convine si imi intareste cele spuse... biggrin.gif

din cunostintele mele, cand iei viraj dreapta, roata din stanga descrie un arc de cerc mai mare decat cea din dreapta, deci ea se invarte mai repede. atunci, conform spuselor tale, roata cu viteza mai mare va batea, deci roata din stanga...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.