Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1.9 TDI sau 2.0 TDI ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
marius51920
Ce sa aleg dintre urmatoarele variante:

2.0 tdi elegance, fara optiuni, DDP 20.707


sau

1.9 tdi elegance DDP 18.642, din diferenta de pret pot sa mai adaug aici urmatoarele: top radio CD+MP3+6CDchanger, 12boxe+egalizator digital, TPM,stergator luneta, duze incalzite, Maxi -Dot, jenti17'' Pegasus+sasiu sport, Xenon, sistem spalare faruri.
G e o r g e
depinde ce iti doresti .

daca consideri ca dotarile standard de pe 2.0 sunt suficiente atunci mergi pe 2.0 daca nu mergi pe 1.9 .
Bogdan49836
i suggest 1.9 ... nu e ce stiu eu ce mare diferenta intre 1.9 si 2.0 ... dotarile suplimentare suplinesc cu succes mica dif dintre motoare , sistem audio 12 boxe ... etc deci 1.9 .. nu stiu care dintre motor e mai gurmand la caroseria asta ... i-a in calcul si asta
marius51920
Ptr mine nivelul de echipare Elegance este mai mult decat ok... nu ma intereseaza asa de mult mici gadgeturi...poate ati obs ca nu iau deloc in calcul nici ESP...

ce ma deranjeaza f mult este faptul ca la un nivel de pret de >20.000 un mp3 player putea sa isi faca loc in echiparea de varf

daca am inteles eu bine la O2 nici nu se mai poate face nimic ulterior achizitionarii fara...stie cineva daca sistemul simplu cu CD suporta un up-grade sau ce altceva se poate face ?

in privinta motorizarilor am citit tot ce s-a mai scris aici pe forum dar inca nu sunt convins care ar fi ok ptr mine...eu nu am avut din pacate sansa pana acum sa conduc vre-o octavia2 cu nici unul din astea 2 motoare...

totusi diferenta de putere ( 35cp 70nm o treapta in plus )...in mod normal trebuie sa se simta...am inteles ca 1.9 tdi ofera cam tot ce isi poate dori un sofer normal...m-ar interesa sa stiu daca 2.0 tdi ofera in plus o senzatie sportiva clara...nerv in plus...ceva temperament

diferenta de consum e nesemnificativ mai mare ptr 2.0,dar asta tot din ce am citit in datele oficiale ale producatorului...si aici probabil ca voi ( posesori ) aveti date mai exacte
Shkoda
@marius
Spui ca nu te intereseaza mici gadgeturi, de aceea n-ai luat in calcul ESP-ul... No offence, dar cele pe care le-ai luat tu in calcul ti se par gadgeturi mai mari decat ESP-ul? Eu zic ca alea sunt mai mult de fitze...
Depinde de tine ce vrei de la masina.. Motorul 1.9 e f. bun pt. un sofer cu un stil de condus normal. Motorul 2.0 e f. bun pt. cel care vrea un stil de condus mai sportiv, sau pt. soferii care momentan au 1.9... biggrin.gif (a nu se intelege gresit, motorul e f. bun si pe autostrada si la urcus si in depasiri. INSA, pt. un sofer calculat, linistit, etc. nu pt. noi astia putin mai nebuni.. smile.gif )
L54060
ai facut un drive test cu cele 2 motoare? din experienta iti spun (am un 2.0 TDI) ca exista diferente, si se simte, mai ales cand masina este incarcata. eu zic sa mergi pe 2.0TDI, iar ca optiuni sa pui genti de 16", ESP si pachet drumuri grele. avantajul la motorul asta, ca daca vrei sa mergi normal, poti scoate un consum de 5% la drum intins, dar poti merge si destul de tare, iar consumul nu creste chiar asa de mult. un drum de mare, pe austostrada, plus plimbat pe litoral vreo 70 km, am scos media la 6,2%, dar pe autostrada am lasat-o sub 160 km/h doar 3 km, cand a bipait detectorul de radar. pe restul drumului, in functie de trafic, ma plimbam intre 100 si 150km/h.

acu', cum zicea cineva mai sus, trebuie sa te hotarasti tu ce vrei. si motorul de 1,9 TDI e suficient. oricum, decat sa dai bani pe tot felul de optionale, eu zic sa dai bani pe motor.
nigrini54880
parerea mea este ca nu se merita sa iti iei o skoda pentru optionale in plus
un motor de 2.0 te va face mai fericit, iar in dotarea elegance cele 8 difuzoare si radio cd sunt mai mult decat suficiente


daca esti pasionat de muzica ai putea opta pentru un sistem audio performant kenwood kvt 925

cei 35cai in plus vor face toata diferenta

suspensia , sasiul lucreaza foarte bine si in versiunea standard nefiind necesar sasiul opt sport

pentru drumurile noastre bombardate skoda 2.0 tdi elegance este o alegere mai mult decat buna

robusta fiabila si cu un pret atractiv o sa aiba tot ce vei dori
AlexTM
Parerea mea e ca motorul de 1.9 e arhisuficient. Nu merita sa dai mai mult pentru motor. Mai bine dai pe confort.
Cain56793
QUOTE(Ghita53976)
Parerea mea e ca motorul de 1.9 e arhisuficient. Nu merita sa dai mai mult pentru motor. Mai bine dai pe confort.



Se pare ca nu l-ai condus pe 2.0 smile.gif

2.0 e un motor cu o cutie facute anul asta ! 1.9 e de prin jurul la 2000 cred. De pe vechiul Passat.

Diferenta de consum intre ele e de 1 litru dar castigi 40 de cai si o cutie de viteze super. Si daca mergi finut cu cel de 2.0 poti scoate doar 0.5l diferenta la suta intre ele.

Sa vezi ce reclama se face pe Passat la aceeasi cuite de viteze DSG smile.gif

Eu am facut test drive pe amandoua de 2 ori si m-am decis sa comand o Skoda Noua Octavia 2.0 TDI. Desi inainte nu vroiam sa ma desprind de 1.9 nici in ruptul capului.

Privind la pret si calitate Noua Octavia e cea mai buna masina la clasa ei si sunt super impacat cu decizia mea.

Si inca ceva ESP nu e un gadget wink.gif E ceva foarte bun daca de exemplu the gandesti sa faci "testul elanului" sau iti sare o un caine in fata si vrei sa il eviti din volan.
Mihai 36955
QUOTE(Ghita53976)
Parerea mea e ca motorul de 1.9 e arhisuficient. Nu merita sa dai mai mult pentru motor. Mai bine dai pe confort.


Depinde cum mergi. Dar diferenta intre 1.9 TDI si 2.0 TDI, este.......MARE, foarte MARE. Dupa ce te dai intr-un 2.0, si te dai un pic la el, dupa care te urci in 1.9 si vrei sa ii dai si...........TEAPA, nu simti nimic.
Eu am 2.0 TDI, si am fost atat de disperat sa imi iau masina cu 2.0 TDI incat nu conta de unde il luam ( SKODA, VW, SEAT ) AUDI nu bag ca...joaca in alta liga de preturi. Deci, daca iti place sa conduci si mai vrei din cand in cand sa-ti arati muschi, 2.0 TDI este super tare.
gabi63320
Parerea mea ca mai bine alegi 2.0 tdi decat optionalele pe care le scrii. Diferenta de confort care e data de performanta (adica e mai confortabil si mai putin obositor sa conduci o masina cu motor mai puternic, care te scoate din situatii grele) conteaza mai mult decat MP3 si alte chestii nu foarte importante. Daca tot ai bani de masina asta, ia topul motorizarilor si o sa vezi satisfactie (are si 6 vieteze - e super).
MARIUSC
votez si io pentru 2.0 tdi...daca zici ca vrei si ceva senzatii sport. Am facut un drivetest comparativ nu mai mult de 2 saptamani in urma...vezi topicul octavia2 pro si contra, am scris acolo cum am simtit eu diferenta...
cam in aceeasi dilema eram si eu, iar drive testul m-a convins...
inca o chestie, pe care am incercat-o eu..pleaca de la ambiente, si pune Doar optionalele care te intereseaza...mai economisesti ceva bani...
De exemplu, pentru mine nu conteaza pachet sumar piele si jante aliaj usor din dotarea elegance, dar pack drumuri grele (scut metalic), da...la fel climatronic bizonal...neinteresant...esp, da...Dar asta e chestie de ergonomie personala si incadrare in buget...
daca te hotarasti si dai comanda, te asteptam cu detalii...Succes
Tanasov67973
Parerea mea este sa-ti cumperi 1.9 deoarece eu si un prieten am cumparat in acelasi timp , eu 1.9 el 2.0. Diferenta este ca eu nu am nici o problema, in schimb el are probleme pe care deocamdata nici la reprezentanta nu iau dat de cap. Are probleme la cutia de viteze.
Consumul dintre cele doua masini e un alt criterie pe care te sfatuiesc sa-l iei in calcul.
Motorizarea ata de 1.9 cat si cea de 2.0 sunt actualmente si pe noul passat, identice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.