Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ati cumpara o masina SH de la un raposat?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
James Kilowatt
Absurda intrebarea?

E vorba de o honda civic 1.6 benzina din 2000, sedan, 47.000km, climatizare + optiuni, 3300 euroi negociabil.

Problema e ca masina a devenit disponibila datorita decesului proprietarului.
Voi ati cumpara-o?

Eu NU. Nu-s superstitios, nu-mi fac cruci cand plec la drum, nu car icoane in masina si tot n-o s-o iau. Nu cred ca m-as putea bucura de ea, atata tot.

Voi ce parere aveti? Ce-ati face in locul meu, si de ce?
Watcher
Pai deja pari mai multe decat convins, ce rost mai are intrebarea? tongue.gif

Daca faptul k vine de la un decedat e singurul lucru care te retine, cred ca gresesti. Un astfel de eveniment mi se pare generator de 'bargains'. Pe mobile.de civic din 2000 e peste 5000Eur. Deci ce zici tu pare foarte interesant.

Gandeste-te asa: daca o luai acum o luna si murea dupa, mai aveai o problema?

EDIT: ia-o macar ca s-o vinzi cu 1000 in plus tongue.gif
madalina
Daca fostul proprietar a decedat datorita masinii, cu siguranta nu as lua-o, dar, practic, tu nu profiti de decesul proprietarului, ci cumperi masina de la mostenitor(i) - cu cineva tot trebuie sa faci actele. Mostenitorul/mostenitorii sunt cei ce profita de decesul fostului proprietar!
James Kilowatt
Nu ma intelegeti gresit, nu am nevoie de sfaturi, ca eu sunt deja decis biggrin.gif De asta am si postat la off-topic

Voiam sa stiu daca-s singurul fraier de pe lume... Se pare ca da biggrin.gif
Mentiro
Eu am "trecut" prin chestia asta. Am cumparat un Opel Omega din '92, cum foarte multe optiuni. Era refacuta, imbunatatia pregatita pentru drum...dar s-a intamplat ceva si omul nu a mai apucat sa o canduca. Bine, asta am aflat abia dupa ce m-am dus sa o vad si pana la urma am luat-o. Cam 1000 de euro tin minte ca a fost si sincer a meritat.
Eu in locul tau as lua-o. Nu profiti deloc...si daca chiar ai impresia ca profiti, gandeste-te ca daca nu o faci tu o va face altcineva oricum.
octavian44495
Omule,ia masina!Daca persoana respectiva murea in masina,sau in accident in care era implicata masina,era altceva.Dar asa??Daca ar fi vorba de o casa sau un apartament in care au murit oameni ce ai face?
G e o r g e
daca omul a murit din cauza masinii , nu .

daca omul a murit pur si simplu din alte cauze , atunci care e problema ?

atatia oameni mor prin apartamente si apoi acestea sunt locuite fara nici o problema .

cum zice si madalina , cei care trag foloasele dupa vanzarea masinii sunt mostenitorii.

eu zic DA , cumpar-o biggrin.gif
James Kilowatt
Ma mai gandesc... desi... neah smile.gif

Si asa nu sunt un adept al sh-ului, insa avand in vedere ca nu o voi tine prea mult nu caut o masina noua, accept un compromis... Insa SH provenit din pomana e si mai rau, in capul meu biggrin.gif Deja sunt prea multe compromisuri. Prefer sa nu amestec placerea de a conduce (sau a surubari) cu pomana sau ghinionul altora.

In mintea mea masina e mai apropiata de un costum, decat de o casa... cum nu ma tenteaza un armani de la un decedat, fie el chiar nou (chiar si nepurtat niciodata) si gratuit, la fel nu prea ma tenteaza nici masina asta.

Apartamentele au avut toate mai multi proprietari, multe dintre ele avand si peste 100 ani vechime, insa cu masinile e altceva.

Tot astept momentul cand sa-mi iau una noua... insa, cu seatul nu a fost cazul pentru ca nu voiam o masina de care sa-mi pese cand ia suturi in parcare.... acum, o voi tine doi ani maxim, poate chiar si mai putin.... urmatoarea sper sa fie aia noua biggrin.gif
G e o r g e
la 3300 E e pomana curata ! pe bune !

merita fiecare euro dat pe ea
James Kilowatt
Mie-mi zici... e pretul unui matiz cu aceeasi km si optiuni biggrin.gif
G e o r g e
acum vad ca sunt si negociabili aia 3300 .... gezzzz 3000 de euro !

nu ai luat-o inca? blink.gif
James Kilowatt
Nu pot s-o iau azi oricum ca diseara plec in Ro pentru doua saptamani biggrin.gif Insa oricum nu cred ca m-as fi bagat. Si ar fi chiar culmea sa mai astepte aia inca doua saptamani....

PS N-are nimeni treaba pe la aeroport diseara? biggrin.gif
Ce firme de taxi sunt mai serioase in buc?
mike.omega
Daca nu vroiai sa cumperi masina de la bun inceput de ce ai mai deschis topicul? blink.gif
madalina
Licenta pentr aeroport nu mai au decat Fly taxi si Euro Fly Taxi. Nu mai stiu ce tarif au, dar gasesti pe site-ul lor!


Daca vrei alta firma, trebuie sa astepti taxi=ul in afara aeroportului deoarece nu le este permis sa intre in aeroport la sosiri, nici daca au comanda.

Eu, daca trebuie sa merg cu un taxi, aleg Meridian. Uite-te cu atentie la tarife daca iei un taxi oarecare de pe strada!
mike.omega
Mesajul lui MR28673:
"Mike, am postat la off topic tocmai pentru ca nu voiam oricum sa iau masina aia... eram doar curios cum gandesc altii biggrin.gif Eu am spus din primul mesaj parerea mea.

Multumesc, Madalina:)"

PS: Imi cer scuze, am interpretat gresit biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.