Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cel mai bun compact Calitate/Pret/Perfomanta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
alex46383
Salut

Vreau sa stiu parerile celor care intra pe forum , despre subiectul de mai sus.
rafaello5
Renault Megan Sedan
Lucas
Renault megane sedan?? Pai cand zici sedan pica varianta compactului. Este el derivat din Megane Hatchback dar e sedan.
madalina
Depinde de promotii!

Daca mi-as lua o compacta acum, mi-as lua Corolla 1.6 Sol hatchback.

In clasa compacta intra si hb si sedane-uri si breakuri! :wave:
AZAZEL
QUOTE(Lucian42192)
Renault megane sedan?? Pai cand zici sedan pica varianta compactului. Este el derivat din Megane Hatchback dar e sedan.



sunt de acord cu Madalina. sedan inseamna o masina in 3 volume. si aceasta masina in 3 volume, in functie de model poate face parte din orice clasa, incepand cu clasa mica si terminand cu lux. nu stiu daca exista vreun sedan la clasa mini.

revenind la subiect, cred ca cel mai bun raport precizat de autorul topicului il are opel Astra.
catalin48786
Toyota Corrola cu motor D-4D
( singurul minus pe care l-ar putea avea e ca nu are VSC - stabilitatea in curbe.. ). Cred ca sunt masini din aceeasi clasa care deja au ESP standard.
Florin42855
megane 2 bicorp sau corolla
James Kilowatt
Ford Focus?
florin50811
QUOTE(alex46383)
Salut

Vreau sa stiu parerile celor care intra pe forum , despre subiectul de mai sus.


Corolla, indiferent de motorizare.
CCI
Megane 2 Hatch, mai ales motorizarea de 1.6 benzina in echipare Privilege.
Marian41045
Conform unui articol din revista Auto Motor si sport care prezenta testul pentru cea mai buna compacta, clasamentul arata cam asa:

1. Ford Focus 2
2. Golf 5
3. Citroen C4
4. Opel Astra

Acum nu stiu daca testul a fost comandat dar ..... asta zice
G e o r g e
pai WRX ce are? ca la performanta domina wink.gif

corolla per total e cel mai bun compact.
James Kilowatt
Si francezii au scos cam acelasi clasament, cu diferenta ca Focus era pe locul 2. Am uitat cine era pe primul, tin minte doar modele care imi plac mie blush.gif

Corolla se pare ca are o tinuta de drum care nu le convine multor jurnalisti si din motivul asta nu prea intra in top. Plus ca s-au legat de tot felul de detalii cum ca lipsesc prostioarele din plastic pentru protectia la zgarieturi in oras. Cred ca unele din criteriile astea sunt cam subiective si ca fiecare ar trebui sa-si faca un top propriu. Eu personal sunt de acord cu George, as prefera corolla decat G5, astra sau C4. Focus imi place si mie, insa doar sedanul.
HalbaSus
Depinde pe ce pui accentul in raportul (calitate/pret/performanta)

Cel mai bun raport CALITATE/pret/performana e probabil toyota..
Cel mai bun raport calitate/PRET/performanta e megane-ul cu promotie..
Cel mai bun raport calitate/pret/PERFORMANTA e impreza WRX..
madalina
QUOTE(HalbaSus)
Depinde pe ce pui accentul in raportul (calitate/pret/performanta)

Cel mai bun raport CALITATE/pret/performana e probabil toyota..
Cel mai bun raport calitate/PRET/performanta e megane-ul cu promotie..
Cel mai bun raport calitate/pret/PERFORMANTA e impreza WRX..


Stii ca nu are logica ce scrii tu acolo!

Ce ai vrut sa spui e ca din punct de vedere al calitatii e Corolla, al pretului Megane si al performantelor WRX!

Insa un raport presupune doua variabile!
HalbaSus
Matematica nu a fost punctul meu forte deci nu stiu exact cum e cu rapoartele, fractiile etc...

Dar toate masinile enumerate sunt calitative, performante si ieftine... doar ca totul e relativ.

- Corola e o masina care avand o fiabilitate recunoscuta, performante decente e vanduta la un pret uman. Deci avem calitate/fiabilitate... dar totusi nu e cea mai ieftina masina dintre cele enumerate

- Megane-ul e pur si simplu cea mai ieftina masina decenta din aceasta clasa. Dar nu are cine stie ce performante si nici fiabilitatea corolei nu o are...

- WRX-ul e o masina cu performante incredibile pt pretul ei... dar totusi, e o masina scumpa comparativ cu celelalte 2...

Sper ca m-am facut inteles...
madalina
Da, numai ca problema se pune altfel: la ce masina raportul calitate/pret este cel mai bun! Adica ce calitate primesti pe fiecare leu dat!
Cristian51367
la raportul calitate/pret cred ca pe primul loc ar fi Megane fiind masina cea mai ieftina.
insa si calitatea difera de la persoana la persoana.
Pentru mine unul, cred ca Megane este totusi si o masina de calitate, insa pentru altul, poate nici noul passat nu il multumeste
HalbaSus
QUOTE(madalina)
Da, numai ca problema se pune altfel: la ce masina raportul calitate/pret este cel mai bun! Adica ce calitate primesti pe fiecare leu dat!


Din pacate aceste raporturi sunt castigate de masini gen Logan. Asta fiindca problema se pune in felul urmator:

Poate un Logan sa mearga cu 50 km/h in oras/100 km/h in afara si 130km/h pe autostrada si sa transporte 4 pasageri si bagaje ? Poate ! Cat costa ? 6000 euro. Poate un A6 4.2 quattro sa transporte 4 pasageri cu viteze legale ? Poate ! Cat costa ? 60.000 euro !!! pt banii astia A6 ar trebui sa fie de 10 ori mai bun decat dacia... ori e evident ca nu e.
madalina
Pe langa bagaje, persoane, viteza maxima, te mai intereseaza si: consum, pret revizii, casco, defectii, timp si nervi - greu de contabilizat in bani, depind de aprecierea pentru sine insusi a fiecaruia, confortul din timpul calatoriei, dotari, etc!

Calitatea nu este acelasi lucru cu fiabilitatea!
HalbaSus
QUOTE
Pe langa bagaje, persoane, viteza maxima, te mai intereseaza si: consum, pret revizii, casco, defectii, timp si nervi - greu de contabilizat in bani, depind de aprecierea pentru sine insusi a fiecaruia, confortul din timpul calatoriei, dotari, etc!

Calitatea nu este acelasi lucru cu fiabilitatea!


Ai dreptate, dar o masina foarte ieftina nu va fi cu atat mai proasta (din pct de vedere al calitatii, al performantelor si al fiabilitatii) cu cat e mai ieftina. O corolla e de 2 ori mai scumpa decat un logan, ambele au plastic in interior si chiar daca finisajul corollei e mai bun nu e "de 2 ori mai bun" (pt ca nici corolla nu vine cu mahon si piele)... performantele sunt mai mai bune la toyota dar nu de 2 ori mai bune... etc... Stiu ca exemplul e fortat (cele 2 masini nu sunt din aceasi clasa) dar se aplica si altor masini, daca mai luam in calcul si pretul reviziilor si al asigurarii Logan va fi declarata cea mai buna masina ever :bash:

Tot ce vroiam sa spun e ca trebuie avut grija cu aceste raporturi pret/calitate, pt ca in mod sigur ne intereseaza mai multe lucruri la o masina (design, imagine, placerea condusului, sentimentul de siguranta pe care il avem, preferinte personale, comfort, sportivitate, etc...) lucruri care cu greu pot fi cuantificate si "inghesuite" intr-un asemenea raport.

Daca facem un calcul strict obiectiv de obicei masina cea mai ieftina ca castiga. Un asemenea calcul, pt a fi util, trebuie sa tina seama de prioritatile noastre (calitate + fiabilitate, pret, performante, imagine, etc...), doar astfel se poate gasi cea mai buna oferta.
James Kilowatt
QUOTE("HalbaSus)
Tot ce vroiam sa spun e ca trebuie avut grija cu aceste raporturi pret/calitate, pt ca in mod sigur ne intereseaza mai multe lucruri la o masina (design, imagine, placerea condusului, sentimentul de siguranta pe care il avem, preferinte personale, comfort, sportivitate, etc...) lucruri care cu greu pot fi cuantificate si "inghesuite" intr-un asemenea raport.

.


Criteriile astea sunt strict personale, si cum a spus si Halba sunt foarte importante in alegerea pe care o facem. Cu alte cuvinte, pe forum putem da sfaturi sau informatii, insa alegerea finala trebuie sa ramana personala.

In plus, odata alegerea facuta, comentariile de genul "ce plasa ai luat" sau "mai bine luai ...." sunt lipsite de sens.
James Kilowatt
QUOTE("HalbaSus)
Tot ce vroiam sa spun e ca trebuie avut grija cu aceste raporturi pret/calitate, pt ca in mod sigur ne intereseaza mai multe lucruri la o masina (design, imagine, placerea condusului, sentimentul de siguranta pe care il avem, preferinte personale, comfort, sportivitate, etc...) lucruri care cu greu pot fi cuantificate si "inghesuite" intr-un asemenea raport.

.


Criteriile astea sunt strict personale, si cum a spus si Halba sunt foarte importante in alegerea pe care o facem. Cu alte cuvinte, pe forum putem da sfaturi sau informatii, insa alegerea finala trebuie sa ramana personala.

In plus, odata alegerea facuta, comentariile de genul "ce plasa ai luat" sau "mai bine luai ...." sunt lipsite de sens.
Sebastian-58
Si totusi, suntem oameni subiectivi, fiecare considera alegerea sa fiind cea mai buna dpdv calitate/pret/performante.
Concret, eu nu cred ca Toyota Corolla este cea mai buna - daca ar fi asa, toata lumea si-ar lua Corolla, dar pe soselele Europei am vazut de 3-4 ori mai multe Megane decat Corolla (acesta este doar un exemplu - pe langa Megane, sunt si alte marci cu vanzari mult mai mari - Focus, Golf 5, Astra).
Cred ca acei cumparatori de Megane (care sunt mult mai multi decat cumparatorii de Corolla) nu sunt toti niste orbi si fraieri, care ar fi avut ocazia sa ia o masina "atat de buna si ieftina si performanta" si totusi au facut o alegere "atat de proasta".
James Kilowatt
Nici popularitatea unui model nu e o garantie a calitatii. Se stie cat de tare conteaza moda in domeniul auto...
CRG
noua honda civic.. nu cred ca s-a lansat in romania, dar merita asteptarea. performante mai bune decat corolla, fiabilitate sensibil apropiata, ca si pretul de altfel. am testat corolla, si nu pot sa zic ca m-a dat pe spate (nu am testat nici un model honda pana acum). sa nu uitam ca (virgula) corolla e la sfarsit de cariera pentru modelul curent, deci automat o valoare reziduala mai proasta decat noile modele aparute. nu cred ca se pune problema de bolile copilariei la un model honda..
Sebastian-58
QUOTE(MR28673)
Nici popularitatea unui model nu e o garantie a calitatii. Se stie cat de tare conteaza moda in domeniul auto...


De acord cu tine, pentru foarte multi (inclusiv eu) aspectul masinii conteaza foarte mult la cumparare (sau moda, dupa cum zici tu), dar daca (virgula) Corolla ar fi asa de buna precum sustin cei dinaintea mea, ar fi logic sa aiba vanzari mult mai mari decat are in realitate.

In plus, CRG are dreptate, de ce sa nu poate fi noua Honda Civic cea mai buna (desi de-abia a fost lansata)? Mie personal imi place, si eu cred ca e mult mai aratoasa decat Corolla.
guerilla
eu cand am fost in postura de a alege am pus in balanta mai multe criterii, nu neaparat in aceasta ordine.
- pret achizitie (cel de dupa negociere)
- costuri revizii (usor de aflat de la service)
- fiabilitate (studii de afara)
- design exterior si interior(aici tine de gustul fiecaruia)
- valoare revanzare (valoare aproximativa la aceeasi marca/model dupa x ani, pret valabil pt RO, luat de pe site-uri de vanzari second)
- confort (iarasi un fact subiectiv)
- tratament dealer/reprezentanta (modul cum se comporta cu tine si dupa vanzare - feedback aflat de la alti posesori)


pentru mine de exemplu, consumul nu a fost un factor.
pus in balanta, pentru mine, corolla a fost alegerea. pentru altii, datorita factorilor subiectivi sau a altor factori pusi in balanta poate iesi altceva.

ps. din cate stiu noua civic va fi in romania incepand cu primavara anului viitor. poate altii stiu mai multe. oricum va fi un model de luat in seama categoric. noua corolla va fi incepand cu mijlocul/sf. anului viitor.
Mojito
Daca ne reintoarcem la topic, exact cum a fost postat, dpdv matematic trebuie sa admitem ca intr-un fel, ca singurele marimi cuantificabile ar fi pretul si performantele ( scrise sau raportate de producator).Aici depinde pe cine pui la numarator si pe cine pui la numitor .Raportul poate iesi supraunitar sau subunitar.
Calitatea e greu masurabila ( forumuri,studii, jdpowers etc,etc).
Daca pretul e pus la numarator in majoritatea cazurilor pe care le vom studia va iesi Logan.

Dar alegerea si procurarea unei masini nu e matematica. Si e bine ca este asa.De aceea alegerea unei masini provoaca fiori. De placere. biggrin.gif
madalina
QUOTE(Sebastian-58)
QUOTE(MR28673)
Nici popularitatea unui model nu e o garantie a calitatii. Se stie cat de tare conteaza moda in domeniul auto...


De acord cu tine, pentru foarte multi (inclusiv eu) aspectul masinii conteaza foarte mult la cumparare (sau moda, dupa cum zici tu), dar daca (virgula) Corolla ar fi asa de buna precum sustin cei dinaintea mea, ar fi logic sa aiba vanzari mult mai mari decat are in realitate.

In plus, CRG are dreptate, de ce sa nu poate fi noua Honda Civic cea mai buna (desi de-abia a fost lansata)? Mie personal imi place, si eu cred ca e mult mai aratoasa decat Corolla.


Ma intreb cum evolua Renault pe piata din Romania daca nu beneficia de niste facilitati din parte statului! Conteaza ca in Romania au luat serviceuri Dacia si le-au facut renault, conteaza publicitatea!

Toyota ar avea vanzari mult mai bune daca ar fi managementul mai bun! Grecii ce pastoresc Toyota i-au convins pe japonezi ca Romania este o piata mica, fara prea mare importanta, asa ca ce se vinde bine, ce nu, la fel de bine, oricum nu merita investit!

Cat despre Honda, face masini superbe, pacat ca nu este reprezentata asa cum trebuie! Pana anul trecut aveau cota MAXIMA de masini pe care aveau voie sa le vanda anual, un singur showroom in Bucuresti, un singur service! Acum s-au mai schimbat lucrurile, dar daca vine x si vede ca toti cunoscutii au Skoda, Renault, el sa fie "prost" sa-si ia o alta masina decat cunoscutii lui? Sau si-ar lua el o japoneza, dar nu stie vecinul x pretul si nu se poate lauda ce masina are el! Asa ca isi ia una germana ca se stie ca sunt bune si scumpe!
guerilla
cu toyota e problema mare. grecii sint greci si nu vad cum am putea sa-i dezmortim un pic. de cativa ani tot se lauda ca vor trece pe importuri directe. nu inteleg de ce nu fac pasul asta. cred ca ar fi vandut si mai mult daca ai fi avut posibilitatea sa iti pui si optionale pe masini.
cat priveste honda... aia parca nici nu exista pe piata.
pacat.
Sebastian-58
Dar situatia vanzarilor la Corolla este mai mult sau mai putin la fel in toata Europa - cand am spus ca am vazut mai multe Megane, Focus, Golf, Astra sau 307 pe sosele, m-am referit la TOATA EUROPA, si nu numai la Romania. Intr-adevar, in vestul Europei gasesti mai multe Corolla decat in Romania, dar vanzarile masinilor amintite mai sus (Megane, etc.) sunt mult mai mari...
HalbaSus
Eu am vazut si Logan-uri in Europa (ungaria, slovacia, cehia)... Renaulturile sunt ieftine si de cele mai multe ori acest argument e mai puternic decat orice.

PS - off-topic: vezi ca in sectiunea Off-topic este un topic pt oradeni... poate o punem si noi de o intalnire la o bere... cu sau fara alcool beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.