Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GTC vs forester
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
G e o r g e
se dau urmatoarele masini dotate aproximativ la fel ! foarte important !

opel GTC 1.9 CDTI 150 cp , cosmo sau sport pret cip vreo 20 - 21k
demaraj 8.9
vit max 210
subaru forester 2.0 XT 177cp pret cip 21.5k , 22k
demaraj 8.3
vit max 202

deci diferenta nu e asa de mare . ceea ce e frapant e faptul ca punand dotarile de pe forester pe opel ajungi la un pret apropiat .

in plus pt gtc : senzori de parcare , xenon . si cam atat . ids ul nu il pun ca foresterul are awd .

ce sa fie ce sa fie ? Heeeeeelp....
Mikidutzaa
Pai depinde ce vrei sa faci cu masina biggrin.gif. Daca vrei coupe, GTC. Daca vrei sa o iei si pe aratura, Forester.

Eu as alege Forester daca as fi multumit de performantele dinamice, stabilitate in viraje, etc. (nu l-am condus).

In plus Subaru sunt japonezi (=fiabilitate buna) si GTC este un model nou - boli de copilarie. Ce-i drept, consuma mult mai mult Foresterul decat GTC-ul si are si taxe vamale pe deasupra.
James Kilowatt
Eu cred ca ambele masini au calitatilor lor. smile.gif Trebuie sa hotarasti ce vrei de la viitoarea ta masina.
Pentru pescuit ar merge foresterul, avand AWD.
Pentru turul europei, Astra, avand in vedere consumul....
mike.omega
1. Cele 2 masini fac parte din clase diferite si banuiesc ca si comportamentul pe sosea e diferit :angel:
2. Noroc ca benzinaru are turbo ca iar se nasteau polemici biggrin.gif
3. E foarte simplu! Prevezi familie in viitor? i-a forester, daca nu GTC :wave:
gabi4
te-ai reprofilat? biggrin.gif
pui la indoiala super calitatile unui subaru in fata unui opel? whistling.gif

alege opel wink.gif
madalina
Imagine: Astra - tinereasca, atrage atentia Forester - complet stearsa, spre urata, dar serioasa

Intretinere: reviziile cam la fel, piesele in sine mai scumpe la Subaru decat la Opel, dar sansele de a se defecta ceva sunt mult mai mici decat la Opel

Pret de achizitie: desi la pretul CIP sunt la fel, per total platesti mai mult la Forester - 6% taxe, CASCO la valoarea DDP

Spatiu interior: este evident ca pentru o plecare in concediu este mult mai placut Foresterul, GTC-ul mai are si 3 usi, e destul de dificil de mers cu 4-5 persoane in masina

Pozitia la volan: foarte placut si comod Foresterul!

Consum: avantaj Astra
Iulian HondaFan
george, eu zic: "si tu brutus fiul meu?".

masinile sunt diferite...

dilema are cel putin 3 aspecte: diesel vs. benzina. AWD vs. FWD. hatchback vs. SUV.

...totul depinde de ce iti place TIE mai mult. Foresterul asta cu 170CP este cred cea mai buna varianta dintre Forestere. Astra de ce nu o vrei cu 4 usi? e diferenta de pret atat de mare?
G e o r g e
la pret nu e nici o diferenta intre astra in 4 usi si cea in 5 usi .

de ce stau in dilema intre cele 2 ? sa va explic .

gtc : intretinere ieftina, aspect tineresc .
- e opel, e inca tanar , suspensii hmmm nu stiu cum o sa faca fata pe drumurile mirifice de la noi sad.gif

forester: AWD,motor puternic, posibilitate cutie automata, fiabilitate, spatiu in el suficient pentru mers si in 4 persoane la peste ...
- intretinere scumpa .

eu as merge acum pe forester , singura problema este discountul pe care o sa-l obtin la una si la alta .

forester e 22k CIP , GTC ul e 20k CIP . ambele echipate aproximativ la fel . IDS ul este musai si nu se pune daca vrea sa concureze cu AWD ul de la subaru .

as fi mers pe impreza WRX doar ca ma dor rinichii dupa un drum cu masina lu' sora mea sad.gif
mike.omega
Nu-ti lua cutie automata la forester! :bash:
G e o r g e
ai condus cutie automata in traficul infernal din bucuresti ? biggrin.gif

e beeeessstiala smile.gif

si totusi 8.7 demaraj :angel:
Iulian HondaFan
cutia automata in trafic aglomerat e un mare beneficiu. poti manca si bea cafeaua linistit... consumul mai sare oleaca in sus dar in rest se merita.

suspensiile putin prietenoase spatelui sunt pretul platit stabilitatii mai bune in curbe...
G e o r g e
de ce forester si nu impreza ?

pentru ca in WE am fost la munte si am condus foresterul din familie . e bestial la drum lung . pe drum m-am intalnit si cu fratele lui mai mic 2.0XT biggrin.gif cu care m-am jucat un pic smile.gif se tine bine de tot si fratiorul de doar 177cp pe sosea . il pierdeam la viteza mare sad.gif

ahhh si se bagase in hora si un GV TDI blink.gif care nu pricepea de ce un suv pleaca ca din pusca de langa el . se apropiase in fundul meu la 100km/h sa vada ce numar de telefon scrie pe suportul de la placuta numarului blink.gif

i-am facut cu avariile si ne-am mai intalnit cand am mers si eu regulamentar blush.gif pardon , regulamentar am mers tot drumul smile.gif

deci , forester : confort la superlativ fata de impreza .

minusuri : inafara de performantele dinamice nu prea gasesc blush.gif
mike.omega
Atunci i-a Subaru! Lasa-l incolo de opel! biggrin.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(G e o r g e)
minusuri : inafara de performantele dinamice nu prea gasesc blush.gif


pai, asta nu e putin lucru...

acu' fiecare cu gusturile si nevoile lui. tu decizi daca vrei mai mult comfort sau mai multe performante dinamice. de aceea fanii BMW au dreptate. exista marci care le au pe amandoua... singura problema e pretul la care le poti avea...
G e o r g e
ma refer la diferente intre forester si impreza smile.gif

adica daca mi-as permite un 2.5 XT as avea totul la un loc. adica performante de WRX si confort de forester blush.gif

dar trebuie sa ma rezum la un 2.0 T smile.gif asta inseamna un 8.7 demaraj pe cutie automata . ceea ce zic eu ca e ok .
Iulian HondaFan
pai, performante dinamice nu inseamna numai acceleratie in linie dreapta ci si comportament in curbe, colturi, etc... acolo e buba la forester si avantajul lui WRX.

oricum, Foresterul de care vorbeai 2.0T (177CP sau cati or fi) la 19K euro CIP mi se pare un pret bun pentru preturile generale ale masinilor de pe piata ro vis-a-vis si de performante, comfort, utilitate. I think is a very good buy... mai ales daca il iei in leasing si pe firma...
Edi45845
Putin Off-topic: ce e ala ids? blink.gif
Revenind la subiect iti recomand subaru pt. ca ricum la el iti sta inima si asa o sa poti dormi linistit noaptea. biggrin.gif
guerilla
eu nu stiu ce naiba ai mai postat.
tu visezi noaptea subaru, bei din cana subaru, porti tricouri subaru, asa ca chiar nu te inteleg ?!? ori ai muncit prea mult si te-ai surmenat. biggrin.gif
sau ai trecut-o pe bere de la caldura? beer.gif
G e o r g e
ids = interactive driving system . pe scurt monitorizeaza taria amortizoarelor si le intareste dupa cum e envoie .
VECTOR
eu votez pentru subaru. una la mana ca stiu ca esti un fan inrait al acestei masini,si doi la mana ,personal gasesc ca este mai important confortul personal decat performantele.de confort ai nevoie tot timpul pe cand de performante te folosesti ocazional. si oricum un demaraj de 8,3 nu cred ca o sa te faca de ras.
G e o r g e
pe automat este un demaraj de 8.7 la forester.

azi am facut un drive test cu un legacy 2.5i 165cp automat demaraj declarat 10.8
sa moara cici daca masina aia faca in 10.8 . mi s-a parut super rapida blink.gif adica chiar accelereaza bine de tot !

asa ca intra alta masina in ecuatie :

legacy 2.5i automat , e mai ieftina decat foresterul cam cu 2k e mai putin gurmanda cam cu 2 l % in oras , si e MAAAARE rau . te rasfeti in ea nu gluma.

cutia este de vis, schimba impecabil , nu tu bruscari sau mai stiu eu ce. kickdown face foarte frumos, daca e nevoie schimba cu 2 trepte in jos una dupa alta binenteles . eram in treapta a IV-a si am calcat-o si a schimbat III si apoi II imediat biggrin.gif superb . m-a uns pe suflet .

nu are piele si nici scaune incalzite , dar are comp de bord. consum mediu pe acesta 11.2% blink.gif superb biggrin.gif

e spatioasa , am mai zis, e frumoasa, nu am zis, e cam inceata ? blink.gif sincer nu mi s-a parut inceata ! chiar fuge . adica am luat ceva viteze cu 3 cifre fara sa-mi dau seama blink.gif
HalbaSus
Tocmai m-am intors din Praga si am crezut ca inca nu mi-au iesit berile din cap cand am vazut titlul topicului si initatorul lui. Dupa cum au zis si ceilalti... chiar ai avut dileme in privinta alegerii subaru ?

Anyway, eu personal nu mi-as lua SUV pt ca le consider niste break-uri umflate cu pompa si cu tractiune AWD + un pic inaltate pt a le strica stabilitatea + niste pneuri care sa ajute comportamentul de barcuta.
Chiar daca forester-ul e mai "SAV decat SUV" tot nu imi place, desi recunosc utilitatea unui forester cand mergi la pescuit si in alte locuri off-road si cu oaresce nevoie de spatiu.

In plus din cate am inteles esti inca necasatorit si nu ai copii care sa aiba nevoie de loc de joaca pe bancheta din spate. GTC-ul e o varianta foarte buna dupa parerea mea (performante f bune + consum mic) dar are dezavantajul imaginii de marca. Legacy-ul mi se pare o masina excelenta si daca tu zici ca poti primi un legacy cu 2k mai ieftin decat un forester atunci eu zic sa tai cu 2 linii rosii peste forester si sa pui banu pt legacy (dupa cum ziceau altii vei putea dormi linistit biggrin.gif) .

Ah, dar gandeste-te mai bine daca vrei automat, e doar putin mai confortabil in traficul aglomerat dar orice cutie automata, oricat de rapida ar fi... tot o sa ajunga sa te enerveze... e mai frumos sa mesteci tu in benzina.
G e o r g e
clar automata va fi . acum am adaugat inca un motiv listei de ce automota. de ce ? pentru ca acest mesaj il scriu cu o mana mana stanga fiind in gips sad.gif maine am clienti de vizitat si deja imi pun probleme cum ajung la ei sad.gif

automata CLAR !
dragos52901
Preturi la Legacy?
Preferi Sedan sau break?
Mie imi place Break-ul..
C Z R
sal george! am citit titlul temei si autorul ei si parca nu mi-a venit sa cred, oricum stiindu-te un mare fan subaru nici nu-si (mai) are rost intrebarea, as alege legacy 2,5 165 cp cutie automata, dar desigur nu-i atat de rapida ca forester de 210 cp dar oricum asta cred ca e cea mai buna alegere, nu-ti lua opel ca tu ditamai omul n-ai ce cauta in pispirica aia de masina biggrin.gif
dragos52901
Sau asteapta noua Honda Civic, un fel de OZN...
G e o r g e
preturi la noul civic?
dragos52901
Noul Civic abia se lanseaza la Salonul de la Frankfurt. Poate vine si la SIAB. Oricum va fi mai ieftin decat Subaru.
Iulian HondaFan
Civic8 nu va apare pe piata europeana pana in ian 2006, probabil atunci va deveni disponibil in UK si apoi, incet-incet, va apare si mai catre est... preturile inca nu sunt clare... oricum intre 12k varianta 1.4l si 22k cea de 2.0l iVTEC cu 200CP ( type R). aici e anuntat pt. octombrie.
G e o r g e
hmmm prea sportr si la banii aia iau clar wrx tongue.gif

vreau mai mult confort smile.gif
Nonn
George, poti sa-mi spui te rog care sunt preturile la Legacy 2.5l si 3l? Nu reusesc sa le gasesc pe site-ul oficial. Sunt disponibile numai cu cutie automata? Nu poti sa schimbi si manual ca al un Stetronic? Si eventual care sunt dotarile mai importante care sunt standard. :wave:
G e o r g e
2.0(138), 2.5(165) si 3.0 (245) astea sunt motorizarile disponibile la noi pt legacy(si outback de altfel)

automat : 2.0(4),2.5(4),3.0(5)
manual:2.0(5),2.5(5),3,0(6)

cutiile sunt prodrive, se numesc sportshift, pt 2.0 si 2.5 sunt in 4 trepte pt 3.0 sunt in 5.

LEGACY 5MT 2,0i 17 800
LEGACY 5MT 2,0i 20 200
LEGACY 4AT 2,0i 18 900
LEGACY 4AT 2,0i 21 400
LEGACY 5MT 5D - wagon 2,0i 18 700
LEGACY 5MT 5D - wagon 2,0i 20 700
LEGACY 4AT 5D - wagon 2,0i 19 900
LEGACY 4AT 5D - wagon 2,0i 21 900
LEGACY 5MT 2,5i 21 400
LEGACY 5MT 2,5i 23 800
LEGACY 5MT 5D - wagon 2,5i 21 900
LEGACY 4AT 2,5i 22 500
LEGACY 4AT 2,5i 25 900
LEGACY 4AT 5D - wagon 2,5i 22 900
LEGACY 6MT 3.0R 30 100
LEGACY 6MT 3,0R 32 200
LEGACY 5AT 3,0R 29 100
LEGACY 5AT 3,0R 29 600
LEGACY 5AT 3,0R 31 200

2.0i 2.0i* 2.5i 2.5i* 3.0R 3.0R* 3.0R**
4D/5D 4D/5D 4D 4D/5D 4D 4D 4D
SIGURANTA AT AT AT AT AT AT AT
AWD s s s s s s s
ABS si EBD s s s s s s s
Sistem de control al stabilitatii - - - s s s s
Airbag frontal sofer si pasager s s s s s s s
Airbag-uri laterale s s s s s s s
Perdea airbag-uri - s s s s s s
Ranforsare suplimentara a caroseriei s s s s s s s
Ranforsare usi laterale s s s s s s s
Perimetru absorbtie impact frontal s s s s s s s
Discuri frana fata ventilate s s s s s s s
Discuri frana spate ventilate - - - - s s s
Tetiere fata active s s s s s s s
Tetiere reglabile (fata, spate) s s s s s s s
Centuri siguranta fata, dublu pretensionate s s s s s s s
Centuri siguranta reglabile in inaltime s s s s s s s
A treia centura spate cu fixare in 3 puncte s s s s s s s
Sistem fixare pt. 2 scaune copii (ISOFIX) s s s s s s s
CONFORT
Climatronic s s s s s s s
CD player + Radio (AM, FM) s s s s s s s
Computer de bord s s s s s s s
Trapa dubla actionata electric - s - s/- - s s
Tapiterie piele - s - s/- s s s
Scaune actionate electric - s - s/- s s s
Geamuri actionate electric (fata, spate) s s s s s s s
Scaune fata cu incalzire - s - s/- s s s
Inchidere centralizata s s s s s s s
Cotiera fata si la bancheta spate s s s s s s s
Blocare usi spate pentru siguranta copiilor s s s s s s s
Blocare usi & geamuri - comanda interior s s s s s s s
Oglinzi laterale actionate/ incalzite electric s s s s s s s
Oglinzi laterale cu semnalizatoare incorporate s s s s s s s
Scaun sofer cu reglaj pe inaltime s s s s s s s
Indicator temperatura exterioara s s s s s s s
Reglaj al pozitiei farurilor pe inaltime s s s s s s s
Faruri cu lupa si becuri halogen s s s s s s s
Proiectoare ceata - - s s s s s
Imobilizator codat in cheie s s s s s s s
Volan Momo comenzi audio - - - - s s s
Coloana volan reglabila pe inaltime s s s s s s s
Servodirectie s s s s s s s
Controlul vitezei de croaziera - s s s s s s
Bancheta spate rabatabila (60:40) - / s - / s - - - - -
Oglinzi iluminate la parasolare s s s s s s s
Lampi de citit s s s s s s s
Antena incorporata in luneta s s s s s s s
Deschidere din interior, la capac rezervor s s s s s s s
Luneta cu degivrare s s s s s s s
Suport pahare fata/spate s s s s s s s
Iluminare portbagaj s s s s s s s
Suporti fixare bagaje (interior) s s s s s s s
Sistem de navigatie - - - - - - s
Sine portbagaj (la station wagon) s s - - - - -
Eleron spate (la station wagon) s s - - - - -
Jante de aliaj s s s s s s s

pe scurt :
toate au : awd,abs, ebd, climatronic, radio cd, computer de bord, jante aliaj, air bag uri frontale si laterale ... sunt destul de dotate deja tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.