Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Uzina Mazda in EU ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Bogdan49836
Nu stiti ... daca e vreun concept sau ceva in privinta construirii unei uzine Mazda in EU ... astfel ne-am mai putea si noi gandi la un mazda 6 nu doar visa la unul prin reducerea "semnificativa" a taxelor vamale.
ezeQuel
Treaba asta am auzit-o si eu cu un an in urma..Era vb de o fabrica prin portugalia, franta...oricum in europa...Ar fi o treaba..
madalina
Exista o fabrica in europa unde se fabrica Mazda 2. Altceva nu am mai auzit.

Vestea buna e ca din monetul aderarii la UE, taxele vamale pentru japoneze se reduc de la 30% la 10%.
Andrei-287
Problema mea este urmatoarea : Pentru ce draq platim noi taxe pentru masini din afara uniunii cind ele nu reprezinta o concrenta serioasa pentru modelele autohtone ?!?!?!?!?!? :rant: :rant: :rant:

Pe cei din uniune ii inteleg pentru taxe vamale....DAR EI PLATESC SI MAI PUTIN CA NOI !!!! :bash:

JOS GUVERNUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bicycle.gif
ezeQuel
Pai da' nu e normal mah sa le facem "cucu" mare la buget ?!! smile.gif)
R a z v a n
Nu numai ca Mazda nu va deschide o fabrica in Europa, probabil ca va renunta la colaborarea cu Ford pentru Mazda2 urmand ca noul model sa fie produs in Japan as well
Bogdan49836
e adevarata ca cei din Ungaria nu au taxe (aditionale) pt Mazda ?
Asa mi-a zis un prieten ca ei nu platesc ...
SI ca cica la noi e treaba a guvernului faza cu taxele ....

???
CRG
nu e prea relevant, dar..
CRG
si chestia cu taxele e destul de posibila, cu toate ca facand acum parte din CEE, ar trebui sa existe si uniune vamala, ceea ce ar implica taxe de 10% la Japonia si USA pentru toate statele (asa o sa cam fie si la noi).


Macar e o veste buna pentru cei care avem deja masinile, ca nu mai platim 30% la piese de schimb.

Aa, si sa mai vedem si cu asiguratorii cum or sa reactioneze, poate nu mai platesc casco la un pret de 26,000 DDP, in conditiile in care am dat maxim 21,500 DDP pe ea.
Miu87084
misto faza dk o fi asa cu 30% si 10% acum aflu si ma bucur.....pt ca am auzit ca da la 1 ian se platesc taxele alea si la leasing si ma cam speriasem beer.gif .Pt ca peste 2 ani vreau alta japoneza :bounce:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.