Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se poate turbo si supraalimentare?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Radu52653
Salut!
Se poate pune pe o masina ata sitem turbo cat si un sistem de supra alimentare?
merci
G e o r g e
turbo = supraalimentare smile.gif
Otto73
e acelasi lucru
mike.omega
Sigur omu nu se refera la turbo pt aer mai mult si supraalimentare cu combustibil? :angel:
Radu52653
Turbo si kompresor,poate e mai corect!
Watcher
Diferenta dintre turbo si compresor este ca:
Turbina este actionata de gazele evacuate iar compresorul este legat separat la sursa de curent. In engleza termenii sunt Turbo charged si supercharged.

Per total rezultatul este acelasi. Vrei sa explic mai pe larg intrebarea/intrebarile tale?

Ce vrei sa obtii de la motor?
G e o r g e
si despre ce masina e vorba .

offff vorbele astea sunt pe bani
mike.omega
Watcher, compresorul nu era actionat de o curea care era legata de arborele cotit??? :angel:
Watcher
Corect, scuzati smile.gif
mike.omega
Macar asta sa ma invete si pe mine jocurile cu masini :coffee:
f1anatic
Hai ca poate dau eu un raspuns. La ce se gindesc stimabilii este supraalimentare cu aer. Da asta este turbo sau kompressor...cu diferentzele de rigoare explicate de altzii.

Prin experientza capatata cu Subaru...daca maresti turbo...adica inlocuiesti turbo stock cu unul aftermarket (ex. 17G --> 20 G) va trebui sa schimbi injectoarele si pompa de benzina pentru a sustzine acelasi raport aer-benzina. Motoarele pe benzina au un raport optim fix intre combustibil si aer...spre ex. la motoarele non-turbo este de exact 14.7 : 1 air-fuel ratio.

Deci raspunsul este un DA categoric...se poate si este chiar necesar ca daca pui turbo, sa schimbi sistemul de alimentare cu benzina cu unul care sustzine un volum mai mare, la presiuni mai mari = supra-alimentare.
f1anatic
Uite niste lectura suplimentara despre TURBO scrisa de amicul meu Steve aka Boxer GT care are un Subaru Legacy GT ca al meu...foarte modificat.

http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=16620
mike.omega
Nu stiu de ce am inteles eu ca omul asta vrea si aer la presiunea mai mare(turbo) dar si benzina la presiunea mai mare biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.