Help - Search - Members - Calendar
Full Version: new passat 1600cc versus toyota avensis1600cc
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
petra52604
as vrea sa achizitionez una dintre aceste masini.informatiile pe care am reusit sa le strang nu-mi sant suficiente.va rog sa-mi expuneti parerile voastre argumentind.piesele de schimb si intretinerea la care dintre cele doua sant mai avantajoase?multumesc
Kata
dai prea putine date ca sa ti se raspunda prea repede. mesajul tau e cam vag...
macar atat: ce informatii ai strans pana acum, ce nu ti se pare clar din ce deja ai aflat si ce variante de echipare ai in vedere?
Bodi
Ciao,

Nu e cam mic motorul de 1.6l pentru Avensis sau Passat?
Obiectiv vorbind Avensisul e un model mai vechi recunoscut drept fiabil. Eventualele boli ale copilariei cred ca au fost deja remediate - este totusi Toyota si ei nu se joaca cu chestiile astea. Passatul e nou, nu se pot trage inca concluzii.
Subiectiv, in ochii mei Passatul cel nou este peste Avensis ca design.
Ia in calcul si optionalele pe care le poti include in respectivul pret...
Un test drive ar putea fii argumentul hotarator.
Bafta si ii las pe cei care stiu mai bine sa te sfatuiasca...

PS.Eu de patru luni nu ma pot hotari ce masina sa iau, momentan inclinand spre o Corolla 1.6VVTi Sol HB
CRG
Passat de 102 CP sau 115 CP? Oricum, indiferent cum ai lua-o, cel de 102 este mai testat dar prea puturos pentru caroserie, iar FSI-ul 115 e mai puternic dar pretentios la benzina. Vezi putin si ce greutate au ambele masini. Personal, as merge cu ochii inchisi spre un Avensis, fara sa-mi para deloc rau. Nu vreau sa incep aceleasi polemici legat de service-ul "Porc he"...

PS: oricum la pret nu se compara: 17,612 (avensis) versus 19,443/20,241.
Marius43590
toyota e clar mai ieftina, numai ca la avensis vajaie oglinzile la 160 km/h (si sa nu-mi spuna cineva ca daca autostrada e goala, el merge numai cu 120 km/h cand masina poate mult mai mult.)

La consum si ageritate, avensis de 1.8 e clar superioara celei de 1.6.
Florin42855
clar toyota - sunt mai fiablie si mai decenta la bani fata de pasat - care este enorm de scump pentru un 1.6 de 102cp... ca FaSaItul iese din discutie datorita tenologie muuuult prea pretentioasa la calitatea benzinei (treaba aflata din sursa din interiorul service-ului "Porc he")
AZAZEL
QUOTE(petra52604)
as vrea sa achizitionez una dintre aceste masini.informatiile pe care am reusit sa le strang nu-mi sant suficiente.va rog sa-mi expuneti parerile voastre argumentind.piesele de schimb si intretinerea la care dintre cele doua sant mai avantajoase?multumesc


la ce nivel de echipare te-ai hotarat???? este f important acest lucru!!!!!

am intrat si eu pe site-rile celor 2 marci si am vazut ca avensis stya mult mai bine la pret
avensis la baza costa 14800, in echipare sol(foarte buna) este 15700.

passat cu motor de 102 cp(jalnic) este 16200.

tine cont ca la toyota in echiparea de baza, cu 16000 iti iei motor diesel de 116cp. alternativa deloc de neglijat.

eu zic ca cel mai bun raport calitate pret il are toyota. tine cont si de intretinerea ulterioara: avantaj toyota.

insa , din punctul meu de vedere, nu exista masina de clasa medie pe lumea asta care sa arate mai bine ca passatu'. nici macar BMW, Audi , Mercedes sau alte marci. din punctul meu de vedere.
Bogdan49836
Inclin clar catre avensis ... fiabilitate , pret , iar de nivelul de echipare "sol" care nu e cu mult mai scump fata de pretul de baza vei fi foarte incantata.
Pretul e un argument f important ... dupa mine nu e justificata diferenta de pret de 1400k intre avensis si passat (motor jalnic 102cp) , la urma urmei dai bani pe masina in sine nu pe numele ei ... Vw se cred peste toyota , parerea mea) ... Concluzia e ... gandeste-te la fiabilitate si pret care sunt 2 arg f important in decizia achizitionarii unui autoturism, designul e si el unu f reusit.
Bogdan49836
Pt maryuskkk
"din punctul meu de vedere, nu exista masina de clasa medie pe lumea asta care sa arate mai bine ca passatu'. nici macar BMW, Audi , Mercedes sau alte marci. din punctul meu de vedere."

Da e adevarat ca passat-ul arata bine dar nu mi se pare ceva f revolutionar ... ce te-a fascinat atat de mult ? farurile spate "inspirate" (sa nu fiu rau) de la Phaeton sau ... ?
Cand ma gandesc la Audi A4 cu forma grilei fata cobarata ce denota agresivitate putere impunere ... brusc uit de passat .... chiar si A4 2002 arata f bine ...
Bogdan49836
Petra ... pt mai multe informatii uita-te aici
http://toyota.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=3303 (uiate-te atenta la mesajul lui "zefir34016" cu poza aceea din plafon unde e si oglinda retrovizoare si o sa fi putin uimita de ce stie un avensis.

Daca o sa alegi toyota totusi te-as sfatui sa-ti iei motorul de 1.8 cu VSC (Vehicle Stability Control) , bineinteles daca "te tine". Iar ca pachet de dotari Linea Sol care asa cum ti-am zis nu e cu mult peste fata de pretul de baza si are "multe" , suficeint zic eu.
Bogdan49836
Petra ... pt mai multe informatii uita-te aici
http://toyota.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=3303 (uiate-te atenta la mesajul lui "zefir34016" cu poza aceea din plafon unde e si oglinda retrovizoare si o sa fi putin uimita de ce stie un avensis.

Daca o sa alegi toyota totusi te-as sfatui sa-ti iei motorul de 1.8 cu VSC (Vehicle Stability Control) , bineinteles daca "te tine". Iar ca pachet de dotari Linea Sol care asa cum ti-am zis nu e cu mult peste fata de pretul de baza si are "multe" , suficeint zic eu.
catalin48786
QUOTE(petra52604)
as vrea sa achizitionez una dintre aceste masini.informatiile pe care am reusit sa le strang nu-mi sant suficiente.va rog sa-mi expuneti parerile voastre argumentind.piesele de schimb si intretinerea la care dintre cele doua sant mai avantajoase?multumesc


1. Tarifele la Service wv - Sandra SRL sunt inspaimantatoare!!! undeva la 35-40EUR/ora... Comparativ cu cele de la Toyota unde sunt 15 EUR.

2. Si eu sunt din Iasi - iti stau la dispozitie cu penultimul numar din Auto Expert in care se face comparatie la 9 masini din clasa medie - inclusiv acestea 2 - comparatii la tinuta de drum, consum, costuri etc...

3. Passat-ul are avantaj imaginea...
( personal prefer toyota... mi se potriveste mai bine...)
Edi45845
Putin off: Ce site are toyota Ro, ca eu n-am gasit? blink.gif
madalina
www.toyota.ro

www.toyomotor.ro
G e o r g e
www.toyota.ro
Marius43590
www.toyota.ro, numai ca si cea mai mica modificare de "maintenance" pune site-ul pe butuci de la cateva ore la o zi intreaga.

asa ca daca ai incercat si nu te-ai conectat, inseamna ca iar umbla cineva la el. Cu toate astea, desi exceleaza prin sobrietate si obiectivism, celelalte marci auto au inceput sa-l depaseasca (la inceputul anului era preferatul meu :angel: ).

In alta ordine de idei, am schimbat cateva mailuri cu un domn de la toyomotor iata concluziile:
1. In momentul de fata nu au nici o promotie.
2. E foarte posibil sa fie promotii cu ocazia SIAB 2005
3. Daca timpul nu e un factor asa de important, ar fi indicat un drive test pana in SIAB, urmat de o eventuala achizitie in perioada SIAB.
4. Eu sunt din ce in ce mai interesat de Toyota Corolla HB 1.4 Vvt-i Terra, si cred ca o sa urmez punctul 3 (Mai mult pentru sotie, ca eu deja am facut drive test si dintre Citroen C4, Vechiul Seat Leon, Opel Astra Classic - masini pe care am facut test, am ramas pe Toyota). Insa eu tot raman cu gandul la Subaru Impreza Sport Wagon, masina pe care am cumparat-o pana la urma, insa sub forma unei machete (http://www.maisto.com/product_detail.asp?prod=310&from=31) - George stie de ce biggrin.gif:D:D.
Bogdan49836
""Tarifele la Service wv - Sandra SRL sunt inspaimantatoare!!! undeva la 35-40EUR/ora... Comparativ cu cele de la Toyota unde sunt 15 EUR"

ok ... manopera e mult mai ieftina la toyota , dar in ceea ce priveste piesele de schimb ? ... ce stiti ? imi zicea cineva aici ca piesele la toyota is printre cele mai scumpe ... aproximativ cu a marcilor franceze.
madalina
Consumabilele au preturi comparabile cu Dacia! Elementele de caroserie sunt mai scumpe, in ideea ca platesc asigurarile, asa ca putin ii pasa clientului!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.