Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masini au din fabrica euro 3 inainte de `97 - `98
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Marius52147
salut.ce masini au din fabrica euro 3 inainte de 97 - 98, sau daca sunt asa ceva..... ceva exemple va rog daca stiti?
madalina
Nu e mai simplu sa utilizezzi lista motoarelor ce au euro 3?

Inainte de 97-98 poate doar marcile de lux sa fi pus euro3, cele obisnuite de prin '99-2000 au avut euro3!
Skywalker
QUOTE(madalina)
Nu e mai simplu sa utilizezzi lista motoarelor ce au euro 3?

Inainte de 97-98 poate doar marcile de lux sa fi pus euro3, cele obisnuite de prin '99-2000 au avut euro3!


Am si eu lista aia DAR problema apare cand ne cautam masini pe internet - aia nu scriu seria motorului sau a masinii pentru a ne elucida in vreun fel. In cazul asta cum facem? platim timpul nostru (nervii nostri, etc), telefoane pe exern ro si pe la registru?? pai e cam aberant asa. Am dat search cu google de mi-au sarit mucii si tot nimic despre chestia asta. Eu nu inteleg cum de un "autohaus" din Germania spune ca masina are euro 3 si romanii de la registru NU?!

Astept sa vad anul 2007 si ce legi mai baga ai nostrii, este strigator la cer faza urmatoare:
eu nu pot inmatricula un Audi 80 B4 din 1994 sau un Audi A4 (B5) din 1995 pentru ca nu are euro X sau Y dar unu' ce are o dacie vai si amar de capul ei, o poate inmatricula in RO fara probleme si plus de asta mai trece si cu "brio" verificarea tehnica perioadica.........cum dracu' se poate asa ceva?????

De ce nu pune la dispozitia cetatenilor RAR o lista exacta cu masinile care intrunesc euro3 si anul lor de fabricatie??? Sa fie ceva de genul:
Marca/tipul/anul/motorul/norma de poluare euro2, 3, 4 ar fi mult mai simplu decat sa ne mancam nervii
madalina
In Germania, normele de poluare sunt D1, D2, D3, etc. Multi cred ca D1=E1, D2=E2 s.a.m.d. insa realitatea este ca se suprapun destul de putin.
Iulian66199
Si pana la urma daca la o masina din Germania scrie ca are D3 eu pot sau nu sa o inmatriculez la noi.Mai trebuie si alte acte care sa dovedeasca norma de poluare in caz ca acea masina are D3??????????
Costin67820
Va rog sa imi spuneti daca se poate imatricula un autoturism respectiv Opel Astra an fabricatie 1993 din Germania care este facut (cel putin asa mi-a fost comunicat) sa respecte normele Euro 3 nu D3. Autoturismul este al unei rude, in f. buna stare de functionare si are 90000 de km.
Va multumesc!
Iulian66199
Ma indoiesc ca un Opel Astra din 1993 sa aiba Euro 3.Din ce am mai citit pe forum Euro 3 ar avea numai masinile din 1999 incoace.
geeoo30
QUOTE(Costin67820)
Va rog sa imi spuneti daca se poate imatricula un autoturism respectiv Opel Astra an fabricatie 1993 din Germania care este facut (cel putin asa mi-a fost comunicat) sa respecte normele Euro 3 nu D3. Autoturismul este al unei rude, in f. buna stare de functionare si are 90000 de km.
Va multumesc!

Ti-e ruda buna..? Stii ce se zice... sa nu ai incredere nici in......
Eu zic sa nu o crezi, la euro3 stiu ca nu conteaza numai motorul...mai sint si alte elemente blush.gif
Ovidiu67968
Care ar fi acele elemente ???

Daca le cunosti expunele sa le stim si noi.
radu66490
QUOTE(Costin67820)
Va rog sa imi spuneti daca se poate imatricula un autoturism respectiv Opel Astra an fabricatie 1993 din Germania care este facut (cel putin asa mi-a fost comunicat) sa respecte normele Euro 3 nu D3. Autoturismul este al unei rude, in f. buna stare de functionare si are 90000 de km.
Va multumesc!

e euro 2 sigur
Iulian66199
Am si eu o intrebare.Pot sa inmatriculez o masina din Germania care are norma de poluare D3?
madalina
Depinde. Undele D3=E3, altele D3=E2.
Iulian66199
Si dupa ce imi pot da seama ca D3=E3 sau D3=E2???
madalina
Dupa datele celor de la RAR. Numai asa poti fi sigur.
Mentiro
Observ pe mobile.de, n masini din perioada '94-'99 pentru care se specifica clar ca au euro 3. Stie cineva ceva Sigur in legatura cu lucrul asta? Inseamna asta ca pot aduce o masina din 95 cu euro 3 in tara si sa o si inmatriculez?
Multumesc in avans.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.