Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum adica ovalizare discuri frana
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
lucian39229
salut
explicatim si mie ca de auzit am auzit dar e bine sa stiu si eu
merci
lucian
James Kilowatt
Adica, dintr-un motiv sau altul, de multe ori datorita gradientilor de temperatura discurile de frana isi pierd planeitatea si atunci cand franezi vibreaza.
Marcel3
Hi Lucian. Nu totdeauna presiunea placutelor de frana este echilibrata.Din acesta cauza se produce o deformare a discurilor care in final da o vibratie a directiei in timpul franari pe coborari ,de exe. Ca sa vedem daca toate Omegile sunt la fel iti voi spune ca la mine se intampla la viteza de 80Km/h cand la o franare imi juca volanul in mana.
Remedierea : desfa discurile de frana si la un strung trebuie de luat un span fin pana se va corecta deformarea .Im plus trebuie de indreptat si placuta de frana .Se pune placutele de frana pe masa magnetica a unei masini de rectificat si se trece cu o piatra abrziva grosiera pana toate capata aceiasi planietate. Sper ca am fost destul de clar.O problema de max o ora daca ai mijloace,cu demontat si montat.
Succes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Liviu38956
Am mai auzit si eu povestea asta cu luatul la strung. Dupa parerea mea si a altora e o mare greseala. Este normal ca un disc sa aiba o anumita deformare pentru indepartarea placutelor de frana dupa incheierea franarii.
Am vazut cu ochii mei o operatiune in service cand frana ramanea blocata dupa rectificarea discurilor si dupa schimbarea discurilor totul a mers ok.
Nu zic ca totusi discurile pot da vibratiii in volan, dar dupa o deformare mai mare. Solutia mea: inlocuirea.
Bafta
Marcel3
Gresit Liviu, placutele de frana nu se indeparteaza de discuri. Ele doar pierd presiunea de apasare pe discuri dar raman in contact cu ele fara sa apese unele pe altele. Neeliberarea discurilor se datoreaza uleiului de defrana vechi cu vascozitate ridicata sau uscaciuni garniturilor dela cilindri pistoanelor de frana . Cauta acestea si prin carti si vei vedea ca literatura a scris despre asta . Bye
rudolf1
Lucian, toate discurile de frana se deformeaza la franare ( mai mult sau mai putin ), dar aceasta deformare se accentueaza pe masura subtierii discului. Pana la o grosime pe care producatorului discului o specifica in cataloage aceasta deformare este elastica si nu creeaza disconfort, sub aceasta limita la o incalzire pronuntata ea devine plastica si ramane permanenta. Eu zilnic strunjesc discurile de frana la masinile care vin la schimb de placute. Daca acum cativa ani am avut probleme la aceasta operatie, am pus la punct o tehnologie care in probe nici la 180 km/h nu apar vibratii. Atentie!!!! nu strunjesc discurile de frana sub cota de siguranta decat cu cererea in scris a proprietarului.
trami
De acord cu ce s-a scris mai sus, cu observatia ca mie imi pare mai corect termenul ''deformare'' decat ''ovalizare''.
rudolf1
Corecta observatie : bataie radiala la discuri , respectiv ovalizare la tamburii de frana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.