Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mishi
Sunt fericitul posesor al unui BMW 525 24v, modelul 1991 si nu stiu cum sa inscriu masina in Romania. Am numere germane la ea, deja de peste doi ani, de cand am cumparat-o. Sugestii ?
OMEGA
Nu o mai poti inscrie!
Are mai mult de 8 ani si nu mai zic de euro 3
drc
cat timp ai voie sa tii o masina asa, neinscrisa.....?????
Mishi
sorry, trebuie sa specific:masina e inca inscrisa in Germania, unde platesc impozitul si asigurarea...inca
Armand
NU o mai poti inscrie aici. Ai posibilitatea de a o lasa cu numarul de Germania si poti circula cu ea asa. Ai cetatenie germana? Cunosc pe cineva care are cetatenie germana si merge tot cu un BMW caruia ii plateste taxele acolo si e totul OK ! De inscris in Ro nici nu poate fi vorba decat daca faci rost de un talon de la un model identic de BMW (cineva care si-a facut praf masina si care oricum nu mai are nevoie de talon)
Succes !
OMEGA
Nu poti circula mai mult de 90 de zile cu o masina inscrisa in afara granitelor, pe terioriul ro!
Nu stiu sigur la faza cu cetatenia germana dar daca ai doar din ro nu poti!
Mishi
am atat cetatenia romana cat si cea germana si sunt mai mult prin strainatate decat in Romania.Totusi as prefera numere romanesti pe masina pt ca, cu numere germane, esti tot timpul agasat de diferiti indivizi si individe
OMEGA
Adica te opreste garcea pe strada si pe autostrada....
Mishi
cam asa... si ma amendeaza ca nu-i place mutra mea. Talon e insa foarte greu de gasit, mai toata lumea are modelul 520, eu am 525
Armand
Urmareste ziarele si s-ar putea sa ai sanse mari sa gasesti talon.
Oricum, chestia cu opritul pe strada de catre Garcea se poate intampla in orice conditii.Ce-i drept, cu numerele alea ai sanse un pic mai mari. Trebuie sa fi pregatit mai mereu cu bancnote de 50 si 100.000 si .. rezolvi )
E trist dar e Romania .. (
BOGDAN17
stai pe pace! daca ai cetatenie GER. si ai pe pasaport vize din 6 in 6 luni de trecere a frontierei nu ai nici o problema! -stiu ce vorbesc-am terminat sectia drept 1999-ACADEMIA POLITIE "AL.I CUZA"-Bucuresti
BOGDAN17
daca vrei sa o inscrii in RO. TAXELE LA 525 sau 528 pt recarosare,remotorizare,avizeR.A.R.,TAXE POLITIE+SPAGA s-ar putea duce la 3-4000 $-MERITA OARE??????????????
MAI PUNE SI CU CAT CUMPERI TALONUL!
Mishi
@ jack : multumesc pentru informatii. Pun masina cu botul intr-un pom la primavara si imi cumpar un Peugeot 406. E mai ecomonic, mai modern si are tractiune pe fata, e mai bine la vreme rea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.