Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar o masina buna!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian52469
De preferat marci ca : WV, Opel, Ford.
An de fabricatie nu mai mic de 2002 cu 4 usi.
Dotari minime : 2 airbag, A/C, Sistem audio, Km rulati nu mai mult de 45.000km.
Sa aibe un consum urban nu mai mare de 7l/100km, vopsea deschisa la culoare (metalizata).
Pret nu mai mare de 8000Euro.
ionut35955
ia-ti Logan :minigun:
madalina
Gandeste-te la intretinere, unde ii poti face serviceul si cat esti dispus sa dai pe piese.

apoi, din ce ai enumerat tu, inteleg ca te ghidezi dupa principiul 'masina germana e buna".

Mai citeste cate ceva si s-ar putea sa iti schimbi putin parerea.

In cazul masinilor sh conteaza mai putin marca, ceea ce e important este modul de exploatare de pana atunci.

Cumpara o masina direct de la proprietar, diesel, culoarea dorita de tine, din anul de fabricatie dorit de tine, DAR verific-o intr-un service serios, cere cartea de service, asigura-te ca este originala si fi circumspect la "ocazii"!
James Kilowatt
Sub 7% urban pe bune = diesel sau masina pe benzina de talia unei Panda.

Diesel = motor multijet Fiat (pentru mine biggrin.gif), si deci Opel avand in vedere optiunile tale. Corsa/Astra/vectra cu diesel de 1.3 sau 1.9 cdti

Desi nici o fiesta tdci nu mi-ar displace. smile.gif

De motorul 1.4tdi de la vw m-as lipsi. Daca esti fan vw mergi pe 1.9 TDI, pus eventual pe o Octavia. In 2002 Octavia a fost peste Golf in materie de fiabilitate. Sau o Ibiza/Cordoba si Leon.

Depinde cati bani ai, ca idei se gasesc smile.gif
Cristian52469
Pentru Madalina.
Masinile germane intotdeauna au fost fiabile, nu inseamna ca sunt cele mai bune, dar raportat la pret/calitate/fiabilitate masina WV este foarte buna.

Pentru Ionut. Loganul e un hibrid sub firma Renaul, deci mai bine iau Renault original (just in case).

Ford Fiesta pe benzina cu 16 V este sprintena dar are consum mare, ajunge pana la 9l/100km, urban. Chiar daca are cap cilindrica mica (1200cm3).
madalina
raportul pret/fiabilitate este mult mai bun la japoneze.

Calitatea materialelor interioare este excelenta, in general, dar fiabilitatea nu este tocmai extraordinara in ultima vreme.
Cristian52469
Ca sa primesti o piesa de schim originala pentru o Toyota trebuie sa stai cu masina in service 1 luna de zile! plus pretul pieselor foarte ridicat.

Ideea e ce masina ma sfatuiti sa iau dat fiind datele expuse mai sus de mine! inca nu am tras o concluzie!
Cristian52469
Ca sa primesti o piesa de schim originala pentru o Toyota trebuie sa stai cu masina in service 1 luna de zile! plus pretul pieselor foarte ridicat.

Ideea e ce masina ma sfatuiti sa iau dat fiind datele expuse mai sus de mine! inca nu am tras o concluzie!
madalina
O revizie la un Yaris e intre 2 si 2.5 mil, la VW intereseaza-te cat e! La fel cu piesele! in maxim 2 saptamani ai orice ai nevoie, asta daca nu sunt deja pe stoc!

Iar costul pieselor la toyota este mult sub VW.

Ce clasa vrei sa fie masina?

Neaparat diesel pentru consumul pe care il doresti!

Sa nu te ghidezi dupa numarul de km, deoarece majoritatea masinilor aduse din afara au kilometrajul "aranjat', asta daca nu au (si)defecte majore ascunse. Nici cele vandute de proprietari romani nu sunt scutite de surprze, asa ca verifica serios masina inainte de a o cumpara!

4 usi inseamna sedan sau te-ai referit la faptul ca nu vrei masina in 3 usi?
Cristian52469
Am pe cineva in familie care spune ca daca iti cumperi de la dealer (indiferent de tara) ai garantie ca masina nu a fost "masluita" dovada fiind cartea service cu vizele "la zii".
Masina trebuie sa fie clasa mica (vezi Polo), capacitate (1.6Litri maxim)
Nu vreau cu 3 usi nu ofera confort! Chiar si cu dotari full de la fabrica!
G e o r g e
naspa seria 6 aia . doar 2 usi ... nu imi pot inchipui cum poti sa stai inghesuit in asa ceva .

cristian , eu zic sa fi mai direct pe ce vrei . 1.6 maxim ? pai vrei benzina ? sau doar motorina , ca atunci excludem din start motoarele de 1.9 diesel si 2.0 ...

gandeste-te daca ai bani sa o intreti . apoi vezi ca madalina poate are un bagaj de cunostinte mai mare ca tine ! nu mi-a placut modul tau de adresare , dar poate sunt doar eu de parerea asta .

mitul cu masinile germane a apus de mult , acum au ramas doar nostalgicii si clientii noi se orienteaza spre japoneze care ofera un raport calitate/optionale/pret foarte bun .

hac ... parerea mea smile.gif
Cristian52469
fondul problemei: m-am gandit la diesel de 1.9 (fiindca nu exista 1.6) si am gresit la scris.
in ceea ce priveste intretinerea, este un lucru delicat. Problema se pune dupa modul in care exploatezi masina si felul de a o conduce (condusu' agresiv deterioreaza mult mai repede masina).
P.S. Cu ce am gresit in adresare vis-a-vis de madalina si era evident ca are mai multe cunostinte decat mine in domeniu. Si oricum port un deosebit respect femeilor inteligente :angel: beer.gif

La final ne-am orientat catre un Polo 1.4 TDI 4+1 door, si dotari firesti la ora actuala (protectie sofer+pasager, A/C, muzica dupa bun plac si-o poate face oricine peste dotare, servo directie asistata electronic, si culoare deschisa metalica).
G e o r g e
polo e ok smile.gif vezi caseta de directie , clapeta de acceleratie si costurile nesimtite in service .

ahhh si mentionaza-le in mod special sa iti puna tot ce iti schimba in masina si VERIFICA cu atentie masina dupa o vizita in service . de obicei lipsesc piese smile.gif
Cristian52469
Ce parere ai in comparatie Skoda 1.4 TDI cu aceleasi dotari cu VW Polo 1.4 TDI care de altfel sunt din aceasi familie (difera emblema parerea mea) :argue:
James Kilowatt
QUOTE(Cristian52469)
servo directie asistata electronic,


???! blink.gif

statistic vorbind, 1.4 tdi de la vw e cel mai putin fiabil dintre diesele. Eu as fi preferat 1.9 SDI, chiar daca e mai putin performant e mult mai fiabil! Si in general mai ieftin.

Se pare ca tu aveai oricum alegera facuta... smile.gif
Stefanescu48906
Salut*****

Publicitatea este interzisa pe forum! Pentru asta exista site-ul biggrin.gif
Cristian52469
Va rog daca aveti sugestii cu privire la ce masina sa imi cumpar, date fiind datele de mai sus, nu ezitati va rog sunt super multumit doar sa incercati sa va spuneti parerea!
Mersi :wave:
Cristian52469
Va rog daca aveti sugestii cu privire la ce masina sa imi cumpar, date fiind datele de mai sus, nu ezitati va rog sunt super multumit doar sa incercati sa va spuneti parerea!
Mersi :wave:
catalin48786
Sustin parerea Madalinei ref. la japoneze. Masinile germane au umplut Romania dintr-un singur motiv!! Erau cele mai ieftine second raport pret/calitate. Si acum Iasi-ul este full de Opel-uri vechi care sfarsesc toate iremediabil in galben ( taxi ). Au piesele de schimb ieftine, consuma relativ putin.

Oricine are o ordine a prioritatilor la achizitionare unei masini
De ex la mine: consum, imagine ( ma refer la cum arata la exterior si nu la sigla.. ), confort la volan, portbagaj mare, costuri relativ mici de intretinere... etc

Personal s-ar putea raspunde mult mai usor la dilema ta daca ai putea insirui in ordine niste caracteristici cam cum am facut eu mai sus.

Bafta.
Cristian52469
Pai, Catalin, ce sa zic, am sa incep in primul rand cu imaginea exterioara a masinii pentru ca asta se vede prima data biggrin.gif, si asta este o prioritate si pentru mine (aici lucrurile sunt simple pentru ca prefer caroseria compacta, deci 5 usi - vezi Golf,Polo,Cliobicorp,Peugeot206,etc).

Dupa ce vezi exteriorul te urci in masina, evident, aici trebuie sa constat ca masina dispune de: in primul rand bordul care sa fie dotat cu ceasuri corespunzatoare (km/h, turometru, altele care nu le cunosc), apoi airbagul obligatoru in 2005, parerea mea, A/C o alta prioritate, geamurile elecrice, inchiderea centralizata, etc care sunt normale in anii astia. Apoi ar fi si spatiul disponibil in interior, tapiseria.

Nu in ultimul rand ca prioritate, imi doresc ca masina sa nu fie puturoasa (ma refer la demaraj) nici goala si nici plina,4-5persoane. Deci aici la motor nu stiu ce sa zic sunt multe variante, dar in acelasi timp imi doresc sa nu cheltuiesc foarte multi bani doar facand plinul la masina, intelegi. Deci consum mic.

Restul, exploatarea, intretinerea masinii depinde de fiecare cum are grija asta. Dar pana acolo mai e drum lung. Inca nu m-am hotarat.

:boxing: PS: Si mie imi plac, masinile japoneze. Acum la drept vorbind masina mea "de vis" este Mazda Rx8 dar sa trecem peste asta ca nu e cazul sa intram in detalii biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.