Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 530d 2001 135kw 184cp, cateva detalii va rog
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
geeoo30
Saptamana viitoare ma duc sa iau masina asta din germania, poate cineva sa-mi spuna ceva date despre motor calitatile si dezavantajele masini asteia, care e diferenta dintre 520d, 525d, 530d din acelasi an fiindca am avut oferte pt toate tipurile astea si am ales 530-ul fiindca are piele si telefon si binenteles 184cp. Ce capacitate are motorul si cam cat o fii vama? :bandit:
Otto73
motorul este de 3000 cm3 BMW530=seria5 motor3.0litri. La525 2500cm3 si la 520 2000cm3. Eu personal cred ca e un motor reusit. Daca-l iei sa ai parte de el. Taxele le afli pe acest site:

--------------------------------------------------------------------------------

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
geeoo30
mersi mult, m-a ajutat mult chestia aia cu calculul taxelor.
serban39961
Vezi, poate gasesti unul din 2000, cu 193 de cai. Cele de 184 ies mai greu din turatii joase si consuma putin mai mult.
Mikidutzaa
E invechit calculatorul de taxe vamale (accizele sunt pe legea veche), uite aici
geeoo30
am luat pana la urma un 520d, la 530-ul era prea mare taxa vamala in jur de 4500 euro, o sa ma multumesc si cu asta deocamdata.
Dan27
partea proasta stii care e?ca desi e mult mai puturos ca 530d,adica nu se compara,consuma tot atat !sad.gif(cel mai mic consum il are 525d,incearca sa-l vinzi si sa-ti iei 525d,taxele sunt acceptabile,2300euro din 2000.Are 6 cilindri,nu se compara,eu am avut ambele..nu-i vorba si 520 merge..oricum e destul de ieftin in comparatie cu passat,adica doar un pic mai scump si e masina.
geeoo30
da stiu dar cu 520d ma puteam incadra in banii cei aveam, am avut ocazia sa aleg intre 520d si 525d, nu am luat 525-ul ca era break desi si eu vroiam ceva mai puternic, mersi.
Dan27
smile.gif.Dupa parerea mea ai gresit,dar e o chestie de gust.Ce daca e combi..ar trebui sa stii ca varianta kombi e mai scumpa de noua,iti ofera mai mult spatiu pt bagaje si alt mod de incarcare.Eu am avut kombi 520d si imi pare rau dupa ea de multe ori ca acum am un 525d limuzina si e tare nasol portbagajul.Adica e mult mai incomod.Iar 525 are deja un motor nobil cum am mai zis..eu nu as ezita,adica daca imi gasesc kombi(530) la banii la care vand limuzina am dat-o..pt un bmw e frumos sa fie bmw:),adica e pacat ca au creat motorul de 2000 de seria 5.Gandeste-te ca e acelasi motor de pe seria 3 care e mult mai usoara ca greutate,normal,deci mult mai agila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.