Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum stiu daca masina mea are esp????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
sergiu1
este un opel vectra c 2200cmc 125 cp tdi elegance din 2002 iunie.
multzumesc!
sergiu
Mihai17
Salut
Ca sa nu mai citesti si sa iti bati capul cu intrebatul, una din variante este sa mergi cu ea pe un drum nisipos, o plaja ceva si sa pleci mai tare.
O sa iti patineze rotile si automat inta ESP-ul
O sa ti se aprinda un martor la bord de culoare galbena--ESP
Dar la ELEGANCE sigur este mai ales la motorul de 2.2


Numai bine
Mihai.
TINI
In nici un caz sa nu pleci "mai tare" pe plaja.
mike.omega
Sau te uiti la nivelul de dotari al masinii si incerci sa cauti una pe site-urile cu sh-uri si vezi daca alea au ESP biggrin.gif

N-ai nici un buton de dezactivat ESP??? Merge sa-l pui in functiune si pe asfalt umed :angel:
sergiu1
multzumesc pentru raspunsuri.daca ar exista un asemenea buton ,cum ar trebui sa arate?
Lucas
Parerea mea este sa cauti un platou sau asa ceva ca sa nu fii in pericol sa faci accidente. Dupa o ploaie, da o tura la acel platou, si mergi mai tare, si vireaza mai mult decat ar fii normal in stanga si dupa aia in dreapta. Ca si cum ar trebui sa eviti un pericol iminent. Si uita-te pe bord sa iti apara acel bec galben cu ESP. O sa simti ca sistemul incearca din greu sa diminueze efectul sub/supra-virator. Sau dute la dealer si intreaba-l.
HalbaSus
Opelurile nu au buton de dezactivare a ESP-ului (nici nu stiu daca se numeste ESP sau altfel) sad.gif, daca ai ESP si ai mers iarna pe gheata/zapada sigur ai observat "influenta acestuia" (masina incetineste, masina parca nu asculta de pedala de acceleratie, si martorul ESP se aprinde in bord.
Andrei Suzuki
Nu ai gasit nimic in carte legat de ESP?
sergiu1
masina o am cam de 1 luna iar cartea este numai in germana si din cite am vazut este facuta pentru mai multe modele.
G e o r g e
opel nu are buton de dezactivare esp .

opel pe vectra C elegance are pachet complet de control al masinii : ESP+(pana la 3 roti controlate simultan) , TC+ ...
Lucas
George eu nu as spune chestia asta. Intra pe www.opel.ro (nu cred ca e reclama la un anumit site. este doar site-ul oficial al opelului din romania) si dai pe configurator, selectezi Vectra, nivel de echipare elegance, motor 2,2 CDI 125 CP si surpriza....la optionale este si ESP-ul la un pret parca de ~ 700 Euro. Si eu am ramas socat cand am vazut. Mi se pare aberant ca pe o masina de 125 CP, limuzina de clasa medie, dotarea elegance, Opelul nu pune EPS in standard. Cine nu crede, sa faca cum am facut eu. Adica sa intre pe site si sa configureze un Vectra cu specificatiile date (elegance, motor de 2,2 L / 125 CP / motorina)
Lucas
Sau ar mai fii doua variante.
1. Masina sa fi fost cumparata din Germania, si atunci poate ca nemtii au pus si ESP pe ea.
2. (asta nu mi se pare asa de plauzibila dar treaca-mearga) site-ul celor de la Opel sa fie putin eronat in acel loc cu optionale.
G e o r g e
QUOTE(Lucian42192)
George eu nu as spune chestia asta. Intra pe www.opel.ro (nu cred ca e reclama la un anumit site. este doar site-ul oficial al opelului din romania) si dai pe configurator, selectezi Vectra, nivel de echipare elegance, motor 2,2 CDI 125 CP si surpriza....la optionale este si ESP-ul la un pret parca de ~ 700 Euro. Si eu am ramas socat cand am vazut. Mi se pare aberant ca pe o masina de 125 CP, limuzina de clasa medie, dotarea elegance, Opelul nu pune EPS in standard. Cine nu crede, sa faca cum am facut eu. Adica sa intre pe site si sa configureze un Vectra cu specificatiile date (elegance, motor de 2,2 L / 125 CP / motorina)


nenea ia de aici :
QUOTE
este un opel vectra c 2200cmc 125 cp tdi elegance din 2002 iunie.


adica la anul 2002 . eu am masina din acea perioada , atunci era standard . capishi ?

APROPO motorul este DTI, nu tdi sau cdi sau mai stiu eu cum va trece voua prin minte :evil:
Lucas
Ah. Da. Este DTI. M-am incurcat eu. Ciudata strategie a nemtilor. In 2002 pun standard ESP, si in 2005 optional. In loc sa fie invers. Deoarece in 2002 era model nou de limuzina medie, isi permiteau sa puna chiar si optional. Dar in 2005 sa puna optional??? Acuma cand a intrat noul Passat, eu zic ca ar trebui sa fie standard sa mai atraga clientela care se orienteaza spre Passat.
Val35101
APROPO motorul este DTI, nu tdi sau cdi sau mai stiu eu cum va trece voua prin minte :evil:[/quote]


Care e faza ca e DTi sau TDi?
daniel47253
dti= opel
tdi=vw
mihai79646
Deci masina e Astra Caravan edition 2000;nu mi se aprinde in bord triunghiul in care se vede o masina serpuind,insa am observat pe drumuri foarte accidentate ca acceleratia se comporta mai ciudat,parca nu trage cit apas eu pe pedala
M A R K
Poti incerca si pe un drum de tara plecand foarte tare dupa loc (cu scartait cum s-ar spune) si o sa vezi cum intra ESP-ul in functiune si incearca sa corecteze acel patinat al rotilor , iar in acest timp clipoceste acel martor un triunghi cu o masina serpuind.Nu am incercat cu viraje puternice sa vad cum functioneaza si sper sa nu fie cazul.Eu nu am buton de deazactivare al ESP-ului .Masina este din 2004.
vlad85961
sunt pe cale sa-mi iau un vectra C 2.0 T 175 CP, 44.000 km reali, full (navi, xenon, 10 airbag, abs, esp, ebd, jante pe 17'' - 215, etc) model 2004, prima inmatriculare in ger in 2005 (a fost masina de expozitie la repr. opel in ger). urmeaza sa dau 14.000 eu pe el (dupa tester la vitan normal). Merita in eventualitatea in care datele sunt reale? Ceva probleme mai tarziu?
G e o r g e
depinde ce se intelege prin masina de expozitie ?

sa inteleg ca de la km 0 a fost omorata ? ca daca da , atunci nu merita .
vlad85961
nu. de expozitie in sensul de show room.
oricum se afla chestia asta la autovit presupun. sau nu? blush.gif
ionut83652
QUOTE(sergiu1)
este un opel vectra c 2200cmc 125 cp tdi elegance din 2002 iunie.
multzumesc!
sergiu


incearca sa pleci cu scart si daca nu te lasa atunci ai esp daca cand o calci simti ca masina nu asculta pedela si se aprinde un bec galben atunci ai esp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.