Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo se opreste in mers
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Petre52238
Un ford Mondeo din 2002 93 000 km cutie de viteze automata ,se opreste in mers la viteze mici si schimbarea directiei de mers.Are cineva vreun cunoscut cu o problema asemanatoare ?
Paulp
Ce motorizare ai?
Cauzele pot fi mai multe, dar primul gind ma duce la contacte oxidate (daca te bagi singur, ia un spray contact si da pe toate contactele , sigurantele, releele), sau bujie cu probleme.
Daca nu te pricepi deloc, fuga in service, sa-ti faca o diagnoza.
Petre52238
motorizare 2.0 TDCi ,am fost si la service cu ea si nu are nici un cod de defectiune memorat ssau activ
Paulp
Hmm, mi-e ca tre sa te pregatesti de o schimbare a uleiului din cutie wink.gif.
Petre52238
Si cam care ar fi legatura dintre uleiul din cutie si opritul motorului? blink.gif blink.gif Eventual s-ar tura motorul nu s-ar opri si doar la viteze mici ,cand debitul de ulei circulat de pompa este destul de mic(nivelul uleiului est OK) .Daca sti tu vreo conexiune intre cv si motor ......
Paulp
Gindul ma duce la faptul ca fiind viscocuplaj, uleiul nu mai asigura acea transmisie corecta a cuplului ceea ce duce la oprirea motorului.
E doar o idee, nu da cu parul nene wink.gif
In mod normal, daca (sic) calculatorul are informatiile corect, deci contactele sint ok, si sonda lambda transmite corect, nu are voie sa se opreasca, indiferent de ce face pompa de servo.
Eu am facut proba cu Focusul meu cu cutie normala 5+1 si nu se opreste nici daca merg cu I-a in panta si iau viraj maxim (cind teoretic pompa e la presiune maxima).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.