Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Durata asteptare pt noul ford focus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Marian41045
Salut,

Poate cineva sa-mi zica cat a asteptat sau cat are de asteptat pentru a primii noul ford focus?

Merci mult
Ovidiu41654
Teoretic, de la dealeri, 2 luni daca nu e pe stoc. Ti-ai comandat si configuratia ta nu era pe stoc sau e doar informativ?
Marian41045
Mi-am comandat ceva in plus fata de varianta 'Sport' (aer conditionat, mp3, geamuri electrice si unele packete). Deja au trecut 88 zile de cand a fost facuta comanda si 68 de zile de cand s-a facut contractul de leasing.

Ma tot amana cica sunt aia de la fabricatie in concediu. Eu n-am vazut contractul ... exista cumva o clauza care sa-i oblige la o data limita de livrare?
pana30005
90 zile lucratoare
Marian41045
QUOTE(pana30005)
90 zile lucratoare


Raspunzi din experienta sau doar ai auzit pe undeva?

Asta inseamna cam 126 de zile ceea ce e cam mult. Initial mi-au zis 60-70 zile. Si se pare ca perioada tot mai creste.
Paulp
Imi dati voie sa-mi exprim mirarea blink.gif
Cum sa nu ai un contract cu un dealer pe care sa nu specifice data la care vei primi masina?
Ceva e putred, si nu in Danemarca.

Orice contract normal trebuie sa prevada termene si date fixe, de la care poti sa ceri despagubiri daca nu este respectat. Sa nu-mi spui ca nici termenele de plata nu sint fixe wink.gif
Marian41045
Masina este luata prin leasing la firma la care lucrez. Exista contract dar eu nu am avut inca acces la el.
Marian41045
Am vb cu tipa care se ocupat de contract. Ea nu are decat un contract de leasing in care nu se specifica o data pana la care trebuie livrata masina.

Poti sa-mi dai mai multe detalii unde gasesc aceaste informatii (data de livare etc )?

Merci
Paulp
Ar trebui sa fie trecute pe factura proforma, sau pe factura de plata a avansului wink.gif.
Marian41045
N-am gasit pe nici un contract/act aceasta data. Oricum cei de la Casa Auto sunt niste nesimtiti. In primul rand mi-au zis clar ca in 3 luni maxim o sa am masina. Si uite ca au trecut 3 luni si ceva si se pare ca nici dupa 4 luni nu e sigur ca o sa imi vina. Ma tot mint cu faptul ca fabrica este in concediu. Este posibil ca toata fabrica sa fie plecata in concediu?

Poate am avut eu ghinion dar daca cei de la ford asa lucreaza e cam naspa pentru ei. Parca e o masina custom care se fabrica manual asa mult trebuie sa astepti pentru ea......
madalina
In Vestul europei majoritatea fabricilor si foarte multe firme au vacanta toata luna august!
dany_ford
QUOTE(Marian41045)
Masina este luata prin leasing la firma la care lucrez. Exista contract dar eu nu am avut inca acces la el.


Salutare! Pe ce firma e luata masina?? E cumva: Simple Words? Poate pot sa te ajut, cu informatii! Oricum fabrica este in concediu din: 23 iulie-14 august.
Marian41045
QUOTE(DAN52990)
QUOTE(Marian41045)
Masina este luata prin leasing la firma la care lucrez. Exista contract dar eu nu am avut inca acces la el.


Salutare! Pe ce firma e luata masina?? E cumva: Simple Words? Poate pot sa te ajut, cu informatii! Oricum fabrica este in concediu din: 23 iulie-14 august.


Salutare! Si pana la urma cand imi vine masina? 5 august? biggrin.gif
dany_ford
De 5 august s-a trecut! E pe firma aia sau ba? Am fisieru' de productie in fata. Zi!
Marian41045
QUOTE(DAN52990)
De 5 august s-a trecut! E pe firma aia sau ba? Am fisieru' de productie in fata. Zi!


Da pe acea firma este.

Am si eu o intrebare. Esti cumva Dan M.... smile.gif
dany_ford
QUOTE(Marian41045)
QUOTE(DAN52990)
De 5 august s-a trecut! E pe firma aia sau ba? Am fisieru' de productie in fata. Zi!


Da pe acea firma este.

Am si eu o intrebare. Esti cumva Dan M.... smile.gif


Nu eu sunt din Oradea. Deci New Focus 5 usi Sport 1.6 VCT 115 CP/Jeans/Rack Ebony, asta e??? Eu zic ca o ai pana la sf. lunii. Dar avansul cand l-ai platit? De la semnarea contractului de leasing, ca asa se schimba datele problemei?
Marian41045
QUOTE(DAN52990)
QUOTE(Marian41045)
QUOTE(DAN52990)
De 5 august s-a trecut! E pe firma aia sau ba? Am fisieru' de productie in fata. Zi!


Da pe acea firma este.

Am si eu o intrebare. Esti cumva Dan M.... smile.gif


Nu eu sunt din Oradea. Deci New Focus 5 usi Sport 1.6 VCT 115 CP/Jeans/Rack Ebony, asta e??? Eu zic ca o ai pana la sf. lunii. Dar avansul cand l-ai platit? De la semnarea contractului de leasing, ca asa se schimba datele problemei?


Da asta e masina. Din ce mi-au zis cei de la Casa Auto comanda la fabrica s-a facut pe 3 mai. Contractul de leasing a fost facut pe 23 mai. Plata a fost facuta cred ca atunci cand a venit factura de la leasing. Eu am vrut sa dau mai repede banii dar nu stiu care au fost intelegerile dintre patronul firmei si Casa Auto .... (se cunoaste cu cei de acolo)

Poti sa-mi confirmi data la care s-a facut comanda (3 mai)?

Merci mult pentu informatii
dany_ford
Da masina a intrat in sistem pe 3 mai. Faza e ca ai prins si perioada asta de concedii din Germanica de 3 sapt. si de acolo e mica asta intarziere. Dar sapt. viitoare pe marti, miercuri, primesc o productie actualizata si te tin la curent.
madalina
Dragilor, exista mesaje private, amiluri?! Date persoanale sau date despre firme ce nu va apartin, dati-le pe privat!
Cornel001
Salut Dany, sunt tot eu, Cornel001 de pe forumul Ford smile.gif dar eu inca nu am reusit sa-mi schimb nickul (cat m-am chinuit sa ma loghez pana m-am prins ce face de fapt), e un sistem mai aiurea aici, tu vad ca ai reusit. Ca tot e on-topic aici : vroiam sa te intreb: daca dau comanda prin septembrie-octombrie si nu e pe stoc, in cat timp o aduc ? Ai vreo idee ?
dany_ford
QUOTE(Cornel53304)
Salut Dany, sunt tot eu, Cornel001 de pe forumul Ford smile.gif dar eu inca nu am reusit sa-mi schimb nickul (cat m-am chinuit sa ma loghez pana m-am prins ce face de fapt), e un sistem mai aiurea aici, tu vad ca ai reusit. Ca tot e on-topic aici : vroiam sa te intreb: daca dau comanda prin septembrie-octombrie si nu e pe stoc, in cat timp o aduc ? Ai vreo idee ?


Intre 2-3 luni, de nu e pe stoc, dar vorbim dincolo! La fel si cu oferta!
Marian41045
In cele din urma dupa 5 luni si 3 zile mi-a venit masina. Abia astept sa ma duc sa o iau. bicycle.gif beer.gif band.gif

Sper sa merite asteptarea asta asa lunga. smile.gif
Cornel001
Am comis-o. Am dat comanda. :angel: Termenul limita scrie pe fact proforma => dupa fix 3 luni de la data x. De unde am luat-o eu, ei strang comenzile pana pe data de x a lunii, dupa care le trimit mai departe. Comenzile ulterioare se trimit dupa data de x a lunii urmatoare. Deci, iata ca poate sa depinda si de asta, durata de asteptare.
Ionut-35
Din cele spuse in acest topic rezulta ca ne indreptam spre "epoca de aur" cand de astepta cu anii o amarata de dacie. Mi se pare aberant de mare termenul de livrare. Aici exista doua cauze: incompetenta sau evenimente deosebie petrecute cu masina (deteriorari lovituri mai serioase, accidente sau ceva de genul asta), care ar fi trebuit aduse la cunostinta proprietarului. Eu am comandat doua masini de marci diferite de la diferiti importatori si nici una nu a sosit mai tarziu de 30 zile (3 saptamani la una si 11 zile la a II-a).
Este foarte adevarat ca la masinile comandate cu dotari suplimentare se sta mai mult, dar cel mai mult s-a stat la Skoda Octavia II si asta nu mai mult de 2 luni - 2luni si cateva zile (caz concret).
Solutia pentru a nu fi pusi in situatii de genul asta este studierea amanuntita a contractului inainte de semnare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.