Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sa o las zgiriata sau sa o repar acum pe casco?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Razvan29490
De curind m-am trezit cu o portiera zgiriata in parcare, probabil de la vreun dobitoc care nu stie sa parcheze, o zgirietura de vreo 4 cm in 2 locuri adinca pina la grund, fara tabla indoita deloc.
Am full casco pe masina, masina e noua, negru metalizat.

Cum circula astia pe la noi cu daciile astea s-ar putea (doamne fereste) sa nu fie ultimul incident legat de portiera in cauza; astia la service-ul de la dealer (DiBas) oricum imi vopsesc toata portiera fie si pentru o mica zgirietura.

Deci ca ma gideam sa o las deocamdata asa (doar sa fac constarea la politie) ca oricum la urmatorul incident (doamne fereste iarasi) legat tot de portiera asta peste nu stiu cit timp, pentru o alta zgirietura service-ul imi vopseste toata portiera pe CASCO(sint curios ce ar zice un inspector de la CASCO de varianta asta, o sa si vorbesc cu unul).

Nu de alta da pentru fiecare zgirietura care apare (nu vreau sa mai apara dar tarani prosti care nu stiu sa parcheze sau invidiosi cu cuiul sint inca pe strazi) ar trebui sa fug la service, drum de facut, timp de stat cu masina blocata acolo, nervi si transpiratie...

Nu sint un extra exigent al aspectului masinii, ma intereseaza functionalitatea.

A ales cineva varianta asta?

mersi
________________
madalina
Gandeste-te in ce masura poate fi atacata tabla datorita lipsei vopselei.
Razvan29490
zigireturile ajung in unele locuri pina la grund (cred ca grund e ala, e ceva de culaore bej) deci nu cred ca au ajuns pina la tabla.
cosmin45741
am patit si eu intr-un an de zile tot felul de faze asemanatoare:
-intai capota la motor (un idiot a aruncat ceva- in Buc, apropos), o zgarietura de 2 cm, am vopsit capota si aripile ( ca sa nu se observe)
-mi-a furat oglinda, a reusit cumva sa-mi si infunde portiera, vopsit portiera
-am gasit in parcare aripa spate zgariata mai sus decat normal (probabil un camion), am vopsit-o
-am gasit tot in parcare spoilerul fata sters (tot fara deformare), l-am vopsit si pe ala...

bun, eu sunt maniac si nu suport sa am masina atinsa, dar am un amic, care, la fel ca tine, nu prea il intereseaza aspectul ext., mai mult functionalitatea...are o octavie de vreo 3 ani, cu destul de multe zgarieturi... nu s-a dus sa le faca...acum cateva luni, sotioara i-a facut botul masinii praf ( a apasat saraca acceleratia in loc de frana)...cei de la casco nu au vrut sa-i vopseasca masina cu totul, iar rezultatul, vopsea noua pe capota si aripile din fata, iar restul plina de zgarieturi, ti-ar placea???

tinand cont ca masina e noua, deci si vopseaua si lacul nou, nu o sa se observe nici o diferenta...mai incolo, cand o sa imbatraneasca, e un pic mai dificil..
asa ca du-te si fa-o, chiar daca pierzi ceva vreme...
p.s. conf. contractului cu casco esti obligat sa-i anunti, mai ales daca faci p.v. la politie
Razvan29490
deci trebuie sa-i anunt pe cei de la casco daca fac o constatare la politie pentru un defect si aleg sa nu il repar; asta nu stiam.
deci avea jumatate de masina fara zgirieturi jumatate cu zgirieturi plus o diferenta de nuanta la culoare. sa ma mai gindesc, desi as inclina tot spre varianta aleasa de prietenul tau smile.gif
trebuie sa ma mai gindesc la naiba
CRG
eu am scos-o miercuri din service, pentru vopsit bara spate, din cauza unei busituri (nu i-as zice zgarietura) destul de superficiale. M-a costat 2 ore la politie, si doua zile ( de luni dimineata pana miercuri dimineata) fara masina. chiar daca era aproape insesizabila busitura, eu zic ca s-a meritat (nici eu nu suport tabla indoita sau vopsea stearsa)..
Razvan29490
da, daca ar fi cazul de tabla indoita nici nu mi-as mai pune problema-> reparatie pe casco clar
Otto73
Eu zic s-o faci. Pt. ce le dai banii pt. asigurare?
Razvan29490
Da, pina la urma m-am hotarit sa o repar pe casco.
smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.