Help - Search - Members - Calendar
Full Version: seat altea 1.6 vs VW Golf V 1.6
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Andrei28882
Salut,

Sunt pe cale sa imi cumpar o masina noua si ma chinui de cateva zile sa decid intre WV Golf V si Seat Altea, varianta de 1.6l. Ma puteti ajuta cu cateva pareri competente? Stiu ca Altea este construit pe platforma de Golf V, deci tehnic ar trebui sa fie similare. Ca aspect exterior, Altea parca imi place mai mult, dar ce alte argumente pro si contra exista la fiecare dintre modele?

Cu multumiri,
Andrei
costin48132
majoritatea o sa-ti spuna sa mergi pe golf V ca doar e VW nu? si acum am si eu o nelamurire : nu stiu ca ai gasit tu la interior la Altea,spune-mi si mie ce tea atras??????????????
Andrei28882
QUOTE(costin48132)
acum am si eu o nelamurire : nu stiu ca ai gasit tu la interior la Altea,spune-mi si mie ce tea atras??????????????


Umm, la interior nu am gasit inca nimic pt ca nu m-am urcat intr-un Altea (sper ca o voi face cat de curand). Insa pur si simplu am vazut-o pe strada si prin reviste si mi-a placut aspectul exterior mai mult decat la Golf. Cat despre Golf, il stiu destul de bine pt ca parintii mei au unul. La el ma deranjeaza pozitia pe care o am la volan: daca pun scaunul la inaltimea la care am vizibilitatea optima (eu avand 1,83 m) am senzatia ca sunt prea jos. Poate ca asta e o deformatie dupa 5 ani de condus Ford Focus, unde soferul sta la inaltime un pic ai mare decat la celelalte masini din aceeasi clasa. Si ca tot am pomenit de Ford: mi-as fi luat Focus 2 daca nu era asa de urata smile.gif
James Kilowatt
Ia ford focus sedan, aia nu e asa urata, e destul de eleganta si e si practica, are portbagaj acceptabil ca volum smile.gif Si au si niste motorase acceptabile.

Si mie mi se pare mai atragator designul de la Altea fata de cel de la Golf.
Sebastian50312
designul la altea e mult superior celui de la golf.....banuiesc ca 5 si apropo...motorizarea e aceeasi
Lucas
hmmm....Altea sau Golf....Altea-ul este cam unaltut, deci nu stiu ce fel de stabilitate are pe serpentine(Desi Seatul se crede a fi o masina mai sportiva). Golful 5 nu m-a impresionat. Eu as merge pe un Astra dar nu e vorba aici de asa ceva. Deci daca nu ai un comportament sportiv, mergi pe Seat. E frumos si mai nou.
d-9
Salut,
am aceeasi dilema ca si tine.

Dupa niste ani de condus Ford Focus wink.gif nu-mi vine sa-mi iau altceva. Focus nou e uratzel intr-adevar, insa mi-a atras atentia recent Focus C-Max, si cred ca o sa raman la el.

Merg la un showroom, poate fac si un drive-test, mai am putin timp la dispozitie pana sa ma hotarasc, probabil cateva saptamani...

Altfel... Golf V pare ok, dar comparativ... se pare ca intretinerea e scumpa la VW, multi zic ca e prea scump pt. ce face. Cand am ales Focus acum niste ani, l-am preferat fata de Golf 4, si nu-mi pare rau deloc de ce-am ales.

N-am trecut pe la service decat pt. schimbul de ulei, si ala gratuit pana la 40.000km.

Seat Altea nu e rau, design-ul interesant, insa formele mi se par prea extrvagante, din acest motiv s-ar putea ca peste 2-3 ani sa fie o masina demodata, cred eu.

Despre calitate nu stiu ce sa zic, parca intre Seat, VW si Ford, prefer totusi Ford.

Dixie
d-9
Am vazut C-MAX si m-a deamagit, ca de altfel si noul Focus!
Cred ca renunt la Ford, merg spre VW.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.