Help - Search - Members - Calendar
Full Version: dotare omega
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Octavian51969
e vorba de un omega 2.0i cred blush.gif 1987-1988. are computer de bord dar mai multe nu prea stiu. care sunt dotarile standard?
multumesc beer.gif
Eugen OmegaFan
QUOTE(Octavian51969)
e vorba de un omega 2.0i cred blush.gif 1987-1988. are computer de bord dar mai multe nu prea stiu. care sunt dotarile standard?
multumesc beer.gif

Salut,
Dotarile standard la un Opel Omega sunt servodirectie, servofrana si inchidere centralizata.
Masina despre care spui tu, daca are computer de bord, este posibil sa aiba si geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, faruri reglabile electric si ABS.
Depinde ce model este GL, LS, GLS, GLT, CLUB, DIAMANT, LUX, etc.
Opelul meu este model GLT LUX si are cutie hidramata cu SUPER SPORT si WINTER (buton sport si buton winter), acceleratie cu KICKDOWN, bord full electric, ABS, Aer Conditionat, computer de bord, geamuri electrice cu confort, trapa electrica, proiectoare ceata, faruri electrice, oglinzi electrice cu incalzire, incalzire in scaune, inchidere centralizata, perna de aer pe spate, jante aliaj Opel pe 15, casetofon Blaupunkt cu 8 boxe alarma, tetiere spate, carlig remorcare. Toate acestea au fost dotari din fabrica!
Modelele de 3000 cm3, au si stergatoare la faruri, reglarea electrica a scaunelor fata- spate, bord electronic.
Dac mai doresti si alte informatii, da-mi mail.
Cu bine :wave:
Andrei44281
Care sunt motoarele de 3000 cmc de pe Omega ( 1990 )? stie cineva caracteristicile?
Eugen OmegaFan
QUOTE(Andrei44281)
Care sunt motoarele de 3000 cmc de pe Omega ( 1990 )? stie cineva caracteristicile?

Salut,
Pe Omega A ( pana in 1994) s-au montat 3 tipuri de motoare:
pe limuzine motor C 30 NE si C30 SE, iar pe Omega Carava s-a montat motorul C 30 NE si C 30 SEJ.
Motorul C30 NE este cu catalizator, are 12 valve, are viteza maxima 227 Km/ h, 130 KW (176 CP) la 5800 ture, 240Nm si 9,2 compresie, consumul urban este 15,6 litri, consumul la viteza de 90 Km/H este de 7,9 litri , iar la 120 KM/h este de 9,6 litri.
Motorul C 30 SE are 24 valve, viteza maxima 240 Km/h, 150KW ( 203 CP ) la 6000 ture, 270 Nm, compresie 10, consumul urban este 14,3 litri, consumul la viteza de 90 Km/H este de 7,6 litri , iar la 120 KM/h este de 9,2 litri.
La ambele variante de motorizare s-au pus cutii de viteze manuale s-au automate.
Sper ca te-am pus in tema.
Cu bine :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.