Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AUDI 1,9 X BMW 2,0
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
MIHAI51856
Nu ma prea pricep la masini (dar nu-s nici bota). Am o Dacie si carpesc pe la ea ce se mai poate.
Ma gandesc sa-mi fac un drum in Doice si sa-mi iau un SH. Am doar 2 marci in vedere :

Audi A4 1,9 TDI 130cp
si
BMW 320d 2,0 136cp

ambele din 2002, intre 100-150 mii km. Celelalte marci le exclud. O folosesc in cea mai mare a timpului in oras la diferiti clienti, dar si la drum lung. V-as ruga sa-mi ziceti ce-ati alege in locul meu. Banii de intretinere n-ar conta f. mult, si nu pun accent pe calitatile spotive ale unei masini. Ma intereseaza durabilitatea, rezistenta si confortul la o masina.



PS. Dac-ar fi dupa mine, as alege Audi pt. ca arata mai bine (mai solid).

PLIZ PARERI, CA DE NU LE IAU PE AMANDOUA (HAHA)
Valentin50014
Durabile si rezistente sunt amandoua, nu cred ca are de de sa te plangi. Audi are un mic avantaj la confort, beemer-ul la sportivitate, dar depinde si nivelul de echipare, evident
Sebastian50312
As alege BMW,acum depinde si de dotari.Niciodata nu poti sa compari un audi cu un bmw.bmw e mai sportiv totusi si la 2.0 d asa stiu eu are 150 magarushi
r4mp
Am un prieten cu un BMW 2.0 D luat acum 1 an de la noi in 14.000 E la 80.000 km , si nu are cine stie ce dotari , consumul urban mers mai eco e cam la 9 / 100 si mai agresiv 12 / 100 . Destul de confortabila masina , dar el se plange ca nu prea poate sa o intretzina ( tu zici ca nu ar fi asta o problema ) . Cu Audi`ul nu am avut ocazia sa merg asa ca nu spun absolut nimik despre ea smile.gif
Ah! si o mica problema cu BMW`ul... foarte lenesha la demaraj , am inteles ca are probleme cu debitmetrul blink.gif ( nusht sa zic exact ).

Sper sa faci alegerea potrivita smile.gif si cauta sa mergi la noi cu fiecare dintre modele , sa vezi care te incanta mai mult blush.gif

bafta
Maff
Eu am un prieten care a avut un A4 diesel si a fost multumit de el.Este mai spatios decat beemerul.Dar pe de alta parte beemerul este un pic mai sportiv.Ce alegi:sportivitate sau confort?Exista si A4 1.9 TDI quattro.Ala chiar merita.
cosmin45741
de unde tot o scorniti ca a4-ul ar fi mai spatios ca seria 3??
ati stat vreodata in spate in a4??? e ca in octavia...beemerul e mult mai spatios...

audi are un avantaj la design si grad de finisare interior...normal e model mai nou, dar si aici tine de gusturi, daca iti place stilul mai spartan, ar trebui sa-ti placa mai mult bmw, nu butonasele de la audi...

motorul si tinuta de drum iarasi sunt net in favoarea bmw-ului...din 2002, 2.0 d are 150 de cai nu 136...si suna a motor nu a tractor blush.gif

audi in schimb beneficiaza de tractiunea fata, avantaj pt cei mai putini priceputi in ale condusului blush.gif

amandoua oricum sunt masini f faine, cam la fel de fiabile si cam la aceleasi preturi...vezi si tu ce preferi, imagine mai dichisita (audi) vs comportament dinamic mai bun (bmw) si intr-un final ce gasesti...
eu as merge pe bmw, fara discutie...
costin48132
[quote="cosmin45741"]

motorul si tinuta de drum iarasi sunt net in favoarea bmw-ului...din 2002, 2.0 d are 150 de cai nu 136...si suna a motor nu a tractor blush.gif

eu nu am vazut si nici auzit de bmw 2.0 d cu 150 cp din 2002 si pot sa-ti spun ca am condus vreo 6 luni o masinuta din asta iar la 150.000-200.000 km motorul nu mai suna a'la bmw dar nici a'la tractor
cosmin45741
daca nu ai auzit, auzi acum....au 150 de cai de prin 2001
iar la motorul de bmw, chiar diesel fiind, 150000 nu chiar se simt...
costin48132
parerea ta desi cred catu te iei dupa ce scrie in reviste ma faci sa cred ca nu ai condus masina despre care vb.
cosmin45741
zau, mai tu cam le prea stii pe toate...
ia uite aici:
http://mobile.de/SIDfSNMpO44KuRCi71LxV--cA...mp;doSearch.y=1
MIHAI51856
Intr-adevar, marea majoritate par a avea 150CP dar eu ziceam de asta (tot de pe mobile.de) :

<<<BMW 320D M3-Paket Mod.2002, Limousine
EUR 11.950
D-45136 ESSEN, EZ: 01/02, 136.000 km, 100 kW (136 PS), blau-metallic, Klimaanlage, !!Ez.8/98!!!Baujahr.98!!Climatronic, ... >>>


Apoi A4 imi pare putin mai spatios decat beemer-ul. Ca cel din urma e mai agil nu ma prea incalzeste, ca nu vreau sa depasesc tot ce vad (vorba vine). Vreau ca masina sa fie rezistenta si sa arate bine. Initial am vrut un Volvo de prin '90 ca alea erau super nu ca astea de acuma da mi-a trecut iute.
Eu am in fata blocului 3 bmwuri si nici un Audi. Nu c-ar fi un criteriu solid, da cred c-o sa aleg A4 din urmatoarele motive :

0.33% pt. facut impresie
0.33% pt. confort si enduranta
0.33% pt. ca e germana
0.01% pt. ca imi place sigla
Total = 100% Audi A4 1,9tdi 2002

PS. Calculul e facut cu toata sinceritatea si cred ca e valabil pt. 99% din persoanele care-si iau o masina apropiata ca marca/clasa/performanta cu A4. Zic eu...
cosmin45741
vezi ca ala la care te uitai tu era din 98, cel putin asa cred ca vrea sa spuna "baujahr"
ti-am spus, din 2001, 320 are 150 de cai...in timp ce audi, maxim 130...

a4 este o masina faina per total, dar bmw 320 d este cu un un pas inainte. Bavarezul "bate" simpaticul audi datorita puterii in plus si comportamentului dinamic mai bun...320d este o placere de condus
Mikidutzaa
Eu am condus un weekend 318d (115CP doar) si e de vis! :bounce:

Daca as avea bani nu mi-as lua altceva decat BMW.
robert
Un plus ptr BMW si pentru fiabilitatea motoarelor diesel.Cele PD de la VAG se stie,sunt mai slabe decat cele bavareze.Am intele ca la TDI PD 131cp cedeaza turbina peste 120-150.000km.Personal as alege BMW si pentru interior,in general de calitate superioara fata de A4 zic eu.
Lucas
hmmm....calitate suprerioara in interior nu are seria 3 fata de A4. Asta e 100%. Audi este recunoscut pentru finisajele de exceptie. Parerea mea este : Audi este o tenta mai confortabil dar pierde din stabilitate pe curbe(nu cu mult dar pierda putin), BMW e mai sportiv. In plus am citit in unele reviste chiar despre Seria 3, ca BMW a proiectat un tren de rulare care face compromisul cel mai bun(din clasa in care apartine) dintre confort/sport.
Alta chestie. Asta e subiestiva. Mie A4-le mi se pare mai elegant. Nu ca 320 d-ul nu ar merge si el la un om de afaceri dar A4-le merge ca o manusa.
La fel. Eu as merge pe BMW deoarece imi place de minune aceasta firma fiindca aceasta firma are o tenta pronuntata orientata catre condusul sportiv.
Mojito
Le-am condus pe fiecare.Este adevarat ,in motorizari diferite.Am mai condus si Mercedes.
Nu multi mii de km dar in orice caz zile.
Senzatiile MELE sunt urmatoarele:
BMW-ul ma transforma, ma indeamna la viteza si parca la agresivitate la volan ; pozitiva daca exista asa ceva.
Audi se aseaza bine si e mai neutru adica nici prea prea nici ff. Nu stiu de ce face parte din familia BMW Mercedes.In orice caz la volanul ei ma simteam un om normal fara ambitia perversa de a apasa adinc acceleratia
si de a nu-l lasa pe altul in fata mea.
Mercedezu e masina extrem de confortabila cu un calm incintator la volan.
Nu ma enerva nici un alt participant la trafic.

Alege AUDI.
Mikidutzaa
Nici nu puteai sa descrii mai bine un BMW, exact ce am simtit si eu (si repet, era doar un 318d) biggrin.gif
MIHAI51856
Dac-ar fi sa ma iau dupa senzatiile traite de tine Mojito cea oferita de Audi mi s-ar potrivi cel mai bine.
Nu stiu de ce am senzatia ca A4 e mai mare ca seria 3 (probabil doar caroserie mai robusta).
Sportivitatea si demarajul sprinten nu ma ajuta cu nimic(si nu m-au incantat niciodata) pt. ca n-am de-a face cu baieti cu masini tunate sau fetite ci cu diferiti clienti si cu o prietena constanta de ceva ani. Ma rog...
A4 dupa 2002 pare intr-adevar neutra, potrivita pt. aproape orice categorie de oameni, dar seria noua pare un pic mai agresiva ca design frontal in special (probabil si cai...)

Multzam fain, nasul imi zicea Audi de la inceput.
Watcher
Mie spatiul interior la A4 de dinainte de proaspatul face-lift mi se pare ingrozitor de mic petru cat este masina. Am mai scris si prin alte topicuri ca la volan dai cu picioarele de consola iar in spate nu este nici pe departe locul care il crezi cand te uiti din afara.
Are tata, deci am mers ceva cu el, pe toate locurile...
robert
Ca ai prietena "constanta" nu e un motiv sa nu-ti placa masinile puternice.Daca aveai patru copii mai ziceam, ptr siguranta etc etc, dar asa?Ce are forta motorului cu....prefectura?Scuza-ma ca indraznesc...Eu sunt insurat dar imi plac motoarele puternice.Care e legatura?Si spui la unul dintre criterii ca: "Eu am in fata blocului 3 bmwuri si nici un Audi. Nu c-ar fi un criteriu solid, da cred c-o sa aleg A4 din urmatoarele motive : 0.33% pt. facut impresie......"Pai mai "impresie" faci cu BMW-ul, crede-ma, chiar daca nu in fata blocului unde mai au si altii.Audi e mai "cuminte",asta e clar.Daca asta cauti, asta sa iei si sa te bucuri de ea.
MIHAI51856
Ai dreptate, n-are nici o legatura. Nuanta era alta, da nu mi-a iesit.

Totusi, ca spatiu interior: am fost cu A4 si intr-adevar exteriorul nu justifica neaparat un interior generos. Seria 3 pare mai mica ca si dimensiuni de unde concluzia de spatiu interior mai redus. Unii zic ca n-ar fi asa, denota o buna exploatare la maximum a geometriei interiorului.

Este beemerul mai spatios? Sau diferenta e neglijabila...
TDiFan
diferenta la interior este destul de mica.... dar totusi la bmw se simte putin mai mult spatiu la picioare decat la audi.... iar daca vrei audi la acceasi cai ca si BMW iti iei motorul de 2.5 TDI 110KW (150CP) e super sport dar de preferinta totusi ar fi BMW 320D.... dar totusi la capitolul atractie un un A4 Model 2003 ar fi super...
popovici28398
Buna!N-as vrea sa ma amestec in discutiile aprinse pe care le purtati,pt ca as fi subiectiv,avand un A4,1,9tdi,din 2001,de 131 cp...Dar as vrea sa precizez doua lucruri:Am un coleg care are un bmw320d,tot din 2001,de 136 cp.stiti la cat a fost limitata electronic viteza celor doua masini,de catre fabricanti?Cu toata stima pt sportivitatea bmw-ului,la a4,limita e la 220km/h,iar la bmw-ul respectiv la 207km/h.Sa fi uitat fabricantii ca masina sportiva e bmw-ul si nu audi?Al doilea aspectar fi urmatorul:cand am mers ,in Germania,dupa Audi,am fost cu un prieten ,cu un Bmw525 de 165(sau aprox)cp....vreau sa va spun ca pe autostrada,in demaraj,il impingeam de la spate...fapt recunoscut si de el,cand am schimbat masinile,o bucata de drum...Avand in vedere cele de mai sus,nu prea cred in mari diferente ,in favoarea bmw-ului...dar poate sunt subiectiv...Toate cele bune si incercati sa nu ma certati,cei care admirati bmw-ul...Pa!
geeoo30
Colegul popovici am avut 525d si e avion pe langa a4 cu 131cp, se poate ca prietenul tau sa fii avut ceva la motor sau sa fii fost un 520d altfel nu se explica.
si inca cateva daca mai conteaza:
- la bmw 2.0d ai transmisie pe lant si nu necesita scmimburi regulate sau frica ca se poate rupe, putere mai mare dar asta vad ca nu te atrage.
-la audi 1.9 tdi dupa un anumit nr de km ai consum de ulei, curea de distributie care trebuie schimbata la 90000 km prima oara si dupa la fiecare 60k km, motorul suna ca un tractoras, scoate fum datorita consumului de ulei.
-bmw are esp standard, frane mai bune, fabricat in proportie de 70% in germania fata de 40% audi.
Mecanicul meu care e specializat in audi ma sfatuit sa iau bmw si de atunci nu vreau sa aud de alta masina.
Sora mea are a6 1.9 tdi 131 cp si recunoaste ca 3-ul meu e mai placut la condus.
popovici28398
O fi cum spui,ca prea o spui cu foc....dar pt lamurirea mea,comparand,A4 1,9 tdi,de 131 cp,cu bmw 320d,de 136 cp,care este cuplul maxim pt fiecare dintre ele,si cum justifica,comerciantii germani,pretul mai mic,in general al bmw-ului,la aceleasi dotari?nu de alta dar poate nu prea cunosc masinile,sa nu se fenteze cumva....si tot nu am primit raspunsul la chestia cu limitarea de viteza...nu vorbim de A6,cu acelasi motor de 1,9...are alta masa,la aceeasi putere...si ca tot veni vorba de avionul 525...la 163cp,si un cuplu maxim de 350...si o viteza maxima de 219km/h,nu mi se pare chiar un avion..Nu am inteles ce e cu ,consumul de ulei...doar A4 ajunge sa consume ulei,bmw,cu motorul uzat nu consuma ulei?probabil ca-i creste doar consumul de...oxigen.cureaua de distributie se schimba la 90.000 km...dar problema e rezolvata...mi-am luat si o Dacie...ca are transmisie pe lant,si e mai fiabila din punctul asta de vedere,decat A4...Toate cele bune....A,am uitat,bmw-ul 320...este,in toate privintele,dimensional,mai mic decat A4....cine nu crede sa masoare.
popovici28398
era sa uit...si la A4,esp-ul e standard,iar franele,cum le-ati comparat?Cat despre fabricat in alta tara,eu nu am gasit pe A4,piese care sa nu fie made in Germany..s-ar putea sa fie...ascunse.
popovici28398
Cat despre puterea mai mare care nu ma atrage la 320d,te referi la cei 5 cp,pe care-i are in plus bmw-ul tau sau la cei 35nm,pe care-i are in minus acelasi bmw,fata de a4?ce te faci daca a4,ruleaza cu 215km/h....iar bmw-ul tau,mai puternic e limitat la 207?dai cu emblema dupa audi?Nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa stric ziua cuiva,dar nici nu cred ca exista diferentele de care spui...intre cele doua masini,in favoarea bmw-ului(e pct meu de vedere).Ps.Pt mine nu trebuie sa raspunzi,pt ca o sa mai intru pe site,doar la anu...cand probabil unii care aveti bmw,veti avea audi... :wave:
geeoo30
QUOTE(popovici28398)
Cat despre puterea mai mare care nu ma atrage la 320d,te referi la cei 5 cp,pe care-i are in plus bmw-ul tau sau la cei 35nm,pe care-i are in minus acelasi bmw,fata de a4?ce te faci daca a4,ruleaza cu 215km/h....iar bmw-ul tau,mai puternic e limitat la 207?dai cu emblema dupa audi?Nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa stric ziua cuiva,dar nici nu cred ca exista diferentele de care spui...intre cele doua masini,in favoarea bmw-ului(e pct meu de vedere).Ps.Pt mine nu trebuie sa raspunzi,pt ca o sa mai intru pe site,doar la anu...cand probabil unii care aveti bmw,veti avea audi... :wave:

Esti in urma un pic 2.0d bmw are 150cp de pe la sfarsitul 2001, in timp ce audi abia din 2004 vine cu mot de 2.0 tdi de 140cp.
Iar cu viteza max e relativ, eu am mers cu 320d 136cp cu 220 km/h in germania si asta pe distante mici. De cate ori ai ocazia sa mergi pe un drum public cu peste 210 km/h ??????
Codrin54983
Pacat ca nasul iti zice A4. Nu vei fi dezamagit,dar nici nu vei ramane uimit.
BMW-ul serie3 este recunoscut ca cea mai buna masina din clasa ei. Oricat zici tu ca nu vrei condus sportiv, odata si odata tot vei avea nevoie de acei cai putere in plus.
As alege in locul tau bavarezul fara sa ma mai gandesc. Emotiile care le traiesti la o astfel de masina sunt mult peste cele din A4. Am avut ocazia sa conduc un 330xd 2004 si pot zice ca nu se compara cu nimic din ce am mai condus (inclusiv un A4 model 2003 1.9quattro).
Exact cum zicea cineva mai sus: A4 este neutru, nu impresioneaza cu nimic, pe cand BMW-ul iti da stari euforice.
Pacat ca in tara noastra imaginea BMW este asociata cu bulibashe si alte ciori ale meleagurilor. Cum scria si intr-o revista de specialitate: Daca alegi A4 nu vei iesi cu nimic in evidenta.
robert
"Pacat ca in tara noastra imaginea BMW este asociata cu bulibashe si alte ciori ale meleagurilor"
Corect aici!Asa se intampla si cu Mercedes.Mai ales cu Mercedes.Sunt mare fan al acestei marci, si recunosc cu rusine ca foarte multi t...d-astia pomeniti de tine au asa ceva.Mai multi decat au BMW.Parca la noi ii reprezinta deja.Pacat de marca asta nobila care face unele dintre dintre cele mai alegante automobile din lume.(in opinia mea, nu vreau sa incep discutii).

Cat priveste A4, masina nu e deloc rea.TDI-ul de 131cp, pe care-l am si eu, chiar trage foarte bine.Nu la fel de bine ca cel de 150cp de la BMW, evident, dar fuge de rupe.Pe talon scrie 207km/h,dar cand l-am adus din Germaia am reusit sa duc acul pana la 220km/h(cu abaterea de rigoare).Consuma extrem de putin,si ai rezerve de putere in orice treapta,chiar si in 5 la 170km/h(eu n-am 6).BMW este mai silentios, mai alegant, si usor mai puternic(136cp),dar este putin dezavantajat de trasmisia spate,cu toate ca sistemele electronicede stabilitate fac o treaba buna.In plus, Audi este mai spatios,sau cel putin asa lasa impresia fata de BMW,care pare mai "incarcat" la interios, poate si datorita filozofiei cu bordul usor orientat catre sofer. Sigur, ca imagine nu se compara A4 cu seria 3.A4 este mai sters.Dar masina e foarte buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.