Help - Search - Members - Calendar
Full Version: octavia II vs. primera vs. megane II
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian51493
sunt intr-o mare nedumerire...care dintre masinile alea sa le iau.
toate fac cam aceleasi lucruri, au aceleasi performante si cam acelasi pret, iar la design toate sunt frumoase (in afara de megane :nope: )
am datoria sa aleg o masina de la ai mei si trebuie sa o iau pe cea mai buna pt k in vreun an jumate va fii (si) a mea :brave: biggrin.gif biggrin.gif

PS: toate modelele le-am luat in considerare cu motor de 1,6 (sau aprox)
:help: :help: :help:
pana30005
Sunt clase diferite,deci nu se pot compara
Revino
marius51920
Octavia2 si megane2 nu sunt deloc in clase diferite
Sebastian50312
De preferat ar fi Octavia,e mare,spatioasa sta bine pe sosea poti sa il consideri "passat"de cehia.Dar de ce nu optezi ptr motorizari tdi,sdi,tdci,dci de ce benzina????
G e o r g e
QUOTE(Sebastian50312)
De preferat ar fi Octavia,e mare,spatioasa sta bine pe sosea poti sa il consideri "passat"de cehia.Dar de ce nu optezi ptr motorizari tdi,sdi,tdci,dci de ce benzina????


aoleu , a doua afirmatie care imi face ziua de azi . passat huh ?

de ce o mai cumpara lumea passat ? doar pentru sigla ?
baun51929
Georgica, daca esti moderator asta nu inseamna ca tre sa te dai in stamba pe forum. Scrie clar ''passat din cehia'' cu ghilimele. E clar ca nu se compara O II cu VW dar reactiile tale sunt penibil de nasparlii. Si inca ceva, exprima-te romaneste: ''..a doua afirmatie care imi face ziua de azi . passat huh ?''.

P.S. lasa-te de scheme ca te faci de kkt
sergiutruta
aspru :bandit: :boxing: :bash:
Cristian51493
pai alea pe benzina sunt mai ieftine si nr de km facuti de masina aia nu sa justifice costul unui diesel :cool: :bounce:
Sebastian50312
semnificatia "passat" de cehia nu stiu ce crezi tu ca inseamna
G e o r g e
inseamna , ca eu unul , sunt satul de oameni care isi iau skoda pentru ca sustin sus si tare ca e masina nemteasca !

este o masina construita in cehia ! punct .

logan este renault cumva ?

vezi dimensiunile , octavia este clasa compacta , adica berlina compacta , iar passat berlina medie . asta e clasificarea si nimic mai mult .
Sebastian50312
SupeRnova Clima 1.4 mpi 8v george,asta e masina ta?daca da!!1Pune mana si da o tura cu o octavia si dupa aia urca in passat si mai vb.Eu sincer nu am simtit nici o diferenta ......Vorbim de passat 1.9tdi 2002 si Octavia 1.9 tdi 2001
G e o r g e
da , aia e masina pe care o conduc cel mai des.

da , am si masini in familie . 2 subaru si un vectra c.
am condus si octavia si passat .

nu este passat !

incearca sa mergi in spate la un passat cand ai 1.90 si in spate intr-o octavia in acelesi conditii . pe scaunul la sofer eu am loc si in tico .
Sebastian50312
eu am 1.87 si am loc dar nu am stat in spate am condus-o.Maybe stau cu picioarele in gura dar asta e.Eu am zis ca e "passat de cehia" ptr ca exact acolo se construieste si are motorizarile vw.Eu unu nu as da-o nici pe a mea pe un passat sau un octavia.Mie nu imi place nici octavia nici passat.A fost doar o sugestie si nu cred ca are rost sa ne contrazicem pe tema asta.....'m i right????
DORU
Doresc sa clarfic un lucru real, indiferent de preferintele de aici: O II este net superioara in spate fata de O I...eu cred ca in privinta spatiului, O II este peste masinile amintite in titlul acestui topic.
G e o r g e
crezi ? poti pune niste date ca sa fim siguri ?
DORU
DESIGUR !

Doua din numerele revistei AMS de anul acesta, ultimul parca din iunie, face o comparatie intre O2 si M2, atat berline cat si combi. Concluzia lor sustine pct meu de vedere, eu de altfel cunoscand bine O1 si cochetand pana de curand cu O2.
G e o r g e
niste date ma gandeam sa zici :
dimensiuni interioare , dimensiuni exterioare . sunt trecute in AMS daca e coimparatie directa . pune-le aici si pentru restul lumii smile.gif
DORU
Imi pare rau, dar nu am revista cu mine la servici. Insa pt cei interesati pot face sapaturi, e suficient sa-mi scrie un MP... acolo sunt date toate masuratorile testului...
G e o r g e
pai nu e necesar acum smile.gif le poti pune si mai tarziu smile.gif
James Kilowatt
Intr-o revista franceza au laudat O2, versiunea TDI. Au clasat-o a doua la categoria ei, devansata doar de Honda Accord, si la egalitate cu Laguna parca. In fata serie 6 de la mazda, modeo sau avensis, ceea ce mi se pare al naibii de mult, si pentru o2 si pentru Laguna smile.gif.

Au luat in calcul performantele, confortul ( autostrada, stada buna si degradata si manevrabilitate in oras) si bugetul.

Personal nu m-am dat cu ea dar din ce in ce mai multa lume o lauda. Si au clasat-o in grupa superioara megane-ului si golfului. Adevarul e ca e totusi e mare, chiar daca e pe platforma golfului. Iar la grupa inferioara, golful l-au plasat pe un loc mediocru, ceea ce ma face sa cred ca nu a fost data spaga biggrin.gif
G e o r g e
se practica si in tarile cu apa calda spaga ? blink.gif
James Kilowatt
Se pare ca se poarta, chiar daca la o scara mai mica biggrin.gif In Nice de exemplu e un scandal enorm cu lucrarile la tramvai care se pare ca s-au acordat dupa niste criterii dubioase...
La reviste, trebuie sa te uiti la publicitate, la tot felul de stagii de pilotaj oferite jurnalistilor, tot felul de drive-test prin cine stie ce locatii exotice etc smile.gif
Zicea unul ca spaga nu a disparut nicaieri acolo unde ea a existat vreodata... cica in singurele tari unde nu exista, nici nu a existat. Daca o fi sau nu adevarat, dracu' stie
Cristian51493
mie de exemplu nu imi place cum merge meganuII, e pozitia de condus ciudata (parca e scaunul prea sus si nici nu prea poti sa il reglezi foarte bine) si directia e aiurea rau (volanu se invarte prea usor si nici nu il simti in mana cand il invarti)....poate nu am eu experienta necesara de condus( am doar 16 ani si am condus doar magane 1, clio sport, megane 2, matiz si dacia) :angel:
Bodi
Sper sa nu vorbesc prostii dar O2 este un ""Golf" "sedan"" -!!!remarcati ghilimelele.
Mai degraba Skoda Superb poate fii comparata cu Passatul.
Si eu sunt in cautarea unei masini si privesc lucrurile in modul urmator.
O2 nu - motivul pret. La ce vreau eu as ajunge la 20-22k DDP. La banii astia mai imi vand un rinichi pt 4000E si imi iau Passatul nou - echipare highline. Nu suporta comparatie cu Octavia.
Parerea mea personala este ca Octavia este o masina buna (foarte buna chiar) dar putin cam scumpa. Adica la banii aia te gandesti daca nu are rost sa astepti ceva timp pana iti permiti ceva de clasa medie chiar cu mai putine dotari.
Pe lista mea scurta au ramas Corolla HB (1.6 VVTi Linea Sol) - nu prea imi place designul dar e rasdiscutata calitatea masinii (si probata) si Megane2 (motorizarea echivalenta) sedan - nu imi place HB - care in ochii mei castiga la capitolul design si considerand ca o tin vreo 3 ani in care fac maxim 50.000km nu ma astept la probleme de fiabilitate. Ambele sunt pe la 17k DDP.
Decizia o voi lua dupa drivetesturi peste vreo 2 luni adica, si o vizita pe la un dealer Honda - poate totusi vand rinichiul pt un Accord.smile.gif
Daca decizia o au parintii tai pariez pe Octavia. Totusi pentru cei 16 ani ai tai O2 imi pare o masina prea serioasa - nu ma intelege gresit te rog.
costin48132
No ofence pt cei ce au megane II, octavia II e superioara din toate punctele de vedere(ca design,durabilitate la subansamble,confort interior, viteza,comportament in viraje etc.)
Nu putem compara octavia II cu passat e absurd, o spune un ex posesor al unei octavii RS......
CCI
Costin, daca citesti chiar ultimul numar AMS, nu prea reiese ca O2 este superioara net la toate capitolele lui M2... Ba din contra, sunt MULTE capitole unde M2 este mai sus. In testul lor, O2 castica cu 4 puncte din 1000.... Adica NIMIC (ca sa nu amintim ca O2 a luat max de puncte de la AMS la crash test, ca si M2, desi O2 are 4 stele NCAP, iar M2 - 5).

Daca ne uitam la echiparea cea mai joasa, O2 e mai de calitate. La echipari mai bune, M2 are materiale absolut comparabile. Spatiul - chiar mai mare in M2 (atat la umeri, cat si la cap). Portbagaj mai mic cu putin ca la O2 (vorbim aici de M2 sedan sau break, nu HB, care nu are concurent in O2).

Iar Primera de care a mai intrebat omul este din alta clasa, adica clasa medie (de unde este si Laguna si Passat). Este la pret de compacta, fiind cam la final de cariera, si daca vrei o limuzina ieftina si de calitate, merita toti banii.

Parerea mea.
Cristi
mircea51547
Se pare ca, din cele 3 optiuni puse de om, doar doua sunt cunoscute de cei de pe forum.

La mine e cam asa: Sunt posesor indirect de Megane (adica e masina de firma data in folosinta pentru mine si sotie)

De curand (joi saptamana trecuta) mi-am luat o noua masina.

Optiunile pe care le-am luat in calcul au fost exact astea 3 .
Megane....a iesit repede din discutie datorita fiabilitatii.....aici m-am convins atat pe piele proprie...cat si de pe www.reno.ro..(sper sa nu fie luata ca reclama)

Oricum, Megane e clar in clasa inferioara fata de Octavia.....

In fine: Dupa deliberari de-o luna, m-am oprit la Primera 1.9 dCi (personal sunt indragostit de motoarele diesel)

E o masina foarte buna, cu 3 ani sau 100.000 km garantie integrala!!!!!!!
Lucru foarte important, parerea mea, care nu se regaseste nici la Skoda, nici la Renault......
Stabilitatea, nu se compara cu Megane, este mult mai buna, cred in schimb ca e cam la nivel de Octavia.
Computerul de bord este bestial.
De design.....nu mai zic.....din toate 3 mi s-a parut cea mai frumoasa, mai futurista, neconventionala.
Dotari......la 23.000 DDP, masina e chiar full, inclusiv piele, scaune incalzite si electrice, jante aliaj 16", reglaj electric scaune...camera pentru mers cu spatele, senzor ploaie, xenon, ESP...etc (varianta de dotare Acenta)

Daca as fi configurat "pe aproape" un Megane, pretul iesea cam la fel. Calitatea in schimb...nu se compara.
Octavia adusa la acelasi nivel de dotare, era mai scumpa cu aproximativ 25%

Mai e si termenul de livrare.
La Primera, livrarea a fost din stoc (nu exista lista de optionale la Nissan, cel putin nu la Primera, exista doar 3 variante de dotare, iti alegi una din ele si ...asta e) pe cand la un Megane sau Octavia personalizata cu anumite optionale...livrarea poate depasi chiar si doua luni.....

Asta este experienta mea...mai departe...trageti voi concluziile
Cristian51493
dintre o2 si primera care se aude mai bine? daca iau O2 o iau cu 4 difuzoare in plus si cu pachetul ala de 272 eur(cred) cu mp3 si 6 cd-changer, iar primera normala ca nu au altfel :wave:
mircea51547
Nu stiu cum se aude octavia in configuratia de care zici tu.....

In schimb Primera, cu 6 difuzoare, se aude super.
Si..daca iei varianta Tekna, ai o sonorizare de exceptie, cu vreo 8 difuzoare+subwoofer......+ cd changer de 6 discuri in bord.

Oricum...personal nu cred ca sonorizarea este un argument pro/contra in alegerea unei masini....

Exista o gramada de tuninguri pe care le poti face dupa.....

E adevarat, la Primera nu prea ai cum sa-i schimbi radiocd-ul....in schimb te poti juca la boxe...cat vrei
Cristian51493
Am vazut intr-o revista mai veche la o rasfoire Subaru impreza 1.6 ts care incepe de la 12.000 si ceva? stiti detalii, ceva ca pe siteu lor nu au preturi biggrin.gif :angel:
G e o r g e
subaru impreza 1.6 TS a avut o promotie , au cam 1 pe an , la acel model care are pret CIP 12400 .in mod normal este 14600CIP !

masina are tot ce vrei pe ea : aer conditionat automat , 4 geamuri electrice, abs , ebd, oglinzi slectrice...
Pavalasc38972
Pretul la octavia II mi se pare exagerat. Varianta elegance este echipata cu doar 2 airbaguri :evil: , ce sa mai vorbim de comenzi audio pe volan ! Intradevar sunt optionale dar daca le adaugam , ajungem la un pret apropiat de primera :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.