Help - Search - Members - Calendar
Full Version: servopompa rar si scump!!!!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Carsten51747
salut,

am un zafira 16v dti din 02/2002 si sa stricat servopompa (electric-hidraulic). oferta de la dealer a fost 900 de euro fara manopera :bash:. eu stiu ca pompa s-a montat si in diferite modele astra g, si am avut sperante sa gasesc ceva la schrott, dar nici aici nici in afara de judet (timi, cluj etc.). norocul meu a fost ca am gasit o pompa in germania cu 470 euro aproape nou cu 12 luni de garantie. acuma astept sa vina pompa si sa fie montat.

spuneti si mie: de ce asa scump (pompa noua) si de ce asa rar (pompa la schrott)???

salutari, carst.
Lucian51859
Bine ai venit in club
O servopompa pentru clio ma costa 1000 de euro. Astea sunt decizii de marketing, iti vand masina ieftina si te rup (te fura) pe consumabile

Similar cu imprimatele, acolo s-a ajuns sa fie date gratis aproape dar consumabilele te rup

Asta e...
Carsten51747
salut,

tu sici ca servopompa este o "consumabile"? , ulei, filtrele, placute de frana ok, dar o piesa pentru 900 de euro????

la mine sa stricat pompa din senin cand am fost pe drum!!! ce bine ca nu sa stricat frina... si pompa are numa 3 ani... in germania ai sanse sa ai "Kulanz", adica opel iti plateste pompa (tot sau partial) si tu platesti manopera. dar aici inca nu exista asa ceva, am vorbit si cu dealer opel despre kulanz, dar degeaba :bash:. ce bine ca am gasit pompa cu un pret rezonabil...

salut, carst.
Senator
Povestea cu directia asistata electrohidraulic nu e noua , e chiar arhicunoscuta , se defecteaza cand ti-e lumea mai draga . Nu esti nici primul nici ultimul caruia i se intampla treaba asta si pe langa asta problema e cunoscuta si la Ruesselsheim si nu se ia nici o masura. :evil:
La Schrott nu se gaseste din aceleasi motive , se defecteaza des si de aceea multa lume o cauta.

Ceea ce e trist ca incetul cu incetul intraga masina devine consumabila...

Kulanz in Romania ? :ntz: ...eventual Abzock...
Carsten51747
... cum sa compoarte o firma de reputatie cu clientii... :evil:

opel sa comporte intradevar ca "abzock" cu clienti - ganditi-va: eu am platit circa 11.000 € pt. masina si sa platesc inca 1/10 din valoare pentru pompita mi se pare exagerat... mai ales daca problema e deja cunoscuta de mult!!!!

chiar am citit intru-n forum ca in germania la dealer opel se schimba pompa impreuna cu directia, ceva care te coste cam 2.000 €... pecunia non olet!

eu sunt dispus sa mai aduc o pompa din germania pentru altii daca trebe! scrieti un mail la zafira@masini.ro si vorbim!!

salutari, carst.
James Kilowatt
Scrie la opel si cere-le sa-ti ramburseze minim jumatate din suma, in germania si alte tari din UE se practica. Trimite-le si copie dupa factura. Spune si ce dealer exact te-a refuzat sa-ti ramburseze o parte din bani.

Pentru un asemenea defect, chiar daca nu e acoperit de garantie, macar o parte din bani ar trebui sa-i primesti inapoi, pentru ca e vina constructorului. Daca o fac pe nebunii spune ca te vei adresa presei auto si ca sa afli daca e normal defectul tau si atitudinea lor. Asta inseamna proasta publicitate... MA vazut cazuri cand la o masina de 3 ani pentru un defect al placii de presiune s-au rambursat 80% din factura, chiar daca nu mai era acoperita de garantie.
Carsten51747
acuma am cumparat pompa din autoverwerter (= schrott) din germania. crezi ca opel imi da bani napoi pt. o pompa secondhand???
am si factura si tot, numai eu cred ca nu primesc bani napoi. daca asi cumpara o pompa noua pt. 1000 de euro original de la opel, atunci poate ca primesc bani napoi. dar asa mai bine s-a nu spui nimic si mergi cu pompa de la schrott...

carst.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.