Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Set motor?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Viorel51870
Vectra 1,7 TD B din 96, ingrijita, neforjata cu revizii periodice samd.
Cu masina s-a ciculat destul, serviciul fiind de asa natura (200.000 km).
Observ ca in ultimul timp consuma ulei, are relativ o turatie cam mare in treapta a cincea - 110 km/h (2500 RPM) si nu prea trage in trepte mai mari de a 2-a. In drum drept se infinge, se duce tare, dar trebuie sa am rabdare cu ea in depasiri. Parca nu mai trage ca alta data.
Faptul ca imi consuma ulei imi da de inteles faptul ca este motor uzat.
Eii, ce sfaturi imi dati? Sa ma pregatesc sa-i schimb setul, sau sa ii fac un tratament care eventual sa ii mai reduca din consum? Daca este neaparat nevoie de set nou, ce sa ii mai schimb totodata ca sa nu bag mana de n ori in buzunar? Daca e sa stiti o modalitate de a achizitiona un set motor direct de afara pentru a evita adaosul comercial, va rog soptiti si pe aici ceva.
Horia49540
pai astea sunt simptome de motor uzat
fa-i si o compresie, dar probabil ca ar fi cazul sa-i faci o RK
dar mai e ceva: zici ca se tureaza si nu accelereaza? sau ca are turatia mai mare la o anumita viteza decat inainte? atunci PATINEAZA ambreiajul, si asta trebuie schimbat neaparat (macar discul)
altfel risti sa se uzeze atat de tare incat sa vii acasa cu 20 la ora la 4000 rot/min...

ps - sper sa mai ai ce face cu raspunsul dupa atatea luni de la mesajul tau:)
succes :wave:
malin34426
Masoara-i presiunea in admisie si momentul la care intra valva de descarcare turbo . verifica filtrul de aer, separatorul de ulei din carter sau
capac distrib. si furtunele de vacuum si presiune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.