Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ingeri la volan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Edi45845
Sunt sigur ca toata lumea a trebuit sa citeasca regulamentul macar atunci cand a dat de permis.Cel putin asa sper. :pray:
Intrebarea mea este urmatoarea: exista cineva care sa nu-l fi incalcat vreoadata?Si nu ma refer la abateri grave ci o nepurtare de centura,un 60 in localitate,o parcare neregulamentara etc.Eu zic ca nu exista un asemenea sofer dar poate ma insel eu.Apropo chiar creeti ca in realitate pot fi respectate toate regurile? bicycle.gif
Si mai am o intrebare:cat de des incalcati vreo regula de circulatie si care e asta?
Oricum eu nu sunt un inger la volan ci mai degraba inversul. devil.gif
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine. biggrin.gif

Deci presupun ca nu avem nici un inger la volan, ci doar:
beer.gif :cheers: devil.gif drunk.gif :1:
Zetics40545
Stii, a mai fost Cineva care a zis: sa arunce primul cu piatra cel ce se considera fara pacat... :angel: cam acelasi lucru si aici.

Totusi, niste cocoloase de hartie as arunca eu in tine bicycle.gif pentru in afara de cite un 60 pe unde se poate in oras...nu prea ma compar cu tine: imi pun centura, semnalizez INTOTDEAUNA, parchez in asa fel incit sa nu incomodez pe nimeni...ma rog, sint ingeras pe linga tine :ewpu:
AZAZEL
QUOTE(Edi45845)
Sunt sigur ca toata lumea a trebuit sa citeasca regulamentul macar atunci cand a dat de permis.Cel putin asa sper. :pray:
Intrebarea mea este urmatoarea: exista cineva care sa nu-l fi incalcat vreoadata?Si nu ma refer la abateri grave ci o nepurtare de centura,un 60 in localitate,o parcare neregulamentara etc.Eu zic ca nu exista un asemenea sofer dar poate ma insel eu.Apropo chiar creeti ca in realitate pot fi respectate toate regurile? bicycle.gif
Si mai am o intrebare:cat de des incalcati vreo regula de circulatie si care e asta?
Oricum eu nu sunt un inger la volan ci mai degraba inversul. devil.gif
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine. biggrin.gif



te-am mai intrebat edi pe un alt topic , si te rog sa nu te superi:

cati ani ai????

de cat timp ai permis????
Edi45845
QUOTE
te-am mai intrebat edi pe un alt topic , si te rog sa nu te superi:

Ba ma super. :boxing: Glumeam stai linistit.
QUOTE
cati ani ai????

de cat timp ai permis????

In nici un caz cinci cum crezi.Si cine-a spus ca am permis? biggrin.gif
Poti sa te uiti la pozele utilizatorilor sa vezi si ce culoare au ochii mei daca tot te intereseaza atat persoana mea. biggrin.gif

Apropo aici se ataca idei nu persoane.Daca vrei n-ai decat sa deschizi un topic: "Atac la persoane" :evil:
Apropo am permis.
madalina
Nu se accepta postari consecutive ale aceluiasi utilizator!!! (s-a rezolvat biggrin.gif )

Cat despre tine, Edi, sigur nu te poti numi sofer! Sofer este cel ce reuseste sa ajunga la destinatie, intr-un timp rezonabil sau chiar rapid, fara a-i incomoda pe ceilalti!

Daca lovesti pe cineva, tu mori din cauza nepurtarii cenrturii, iar celalat se alege cu dosar penal din cauza ta? trecem peste faptul ca nu iti pretuiesti propria viata nepurtand centura.

Cat despre nesemnalizat, mi se pare nesimtire crasa! Nu inteleg ce e asa de greu sa misti un deget, sa semnalizezi intentia de a schimba banda sau sensul de mers. Eu, personal, v-as lua permisul tuturor celor ce nu semnalizati? de ce trebuie sa fiu eu ghicitoare in trafic, sa incerc sa aflu ce cretin schimba banda fara sa semnalizeze sau semnalizeaza dupa ce initiaza miscarea!
AZAZEL
[quote="Edi45845"][quote]

Apropo aici se ataca idei nu persoane.[/quote]

m-am uitat pe cele 133 de mesaje ale tale si incerc sa caut idei , dar...nu gasesc!!!!

ce ma fac???!!!
AZAZEL
m-am uitat pe pozele utilizatorilor dar tot nu imi dau seama cati ani ai!!!

tot nu mi-ai spus de cat timp ai permis!!!!


apropo, si eu sunt la origine vasluian!! ai mei stau pe langa podul ala de care spui tu ca se ating masinile mai inalte.
pretorian
Salut, nici eu nu pot spune ca sunt inger la volan cel mai adesea merg repede si nu-mi pun centura, asta cu centura e valabil numai in oras, dar in comparatie cu Edi cred suntem toti ingerasi.
Chestia cu semnalizarea subscriu la ce a scris Madalina, macar acum ca marea majoritate a noastra te-au criticat sa incerci sa indrepti lucrul asta, nici o data nu e prea tarziu era o zicala, asa ca vezi ce faci.

p.s criticile de obicei sunt facute pentru a face bine sau pentru a trage un semnal de alarma ca din ce in ce mai multi soferi procedeaza ca tine, deci nu o lua in nume personal :peacefingers:
Edi45845
QUOTE
Cat despre tine, Edi, sigur nu te poti numi sofer! Sofer este cel ce reuseste sa ajunga la destinatie, intr-un timp rezonabil sau chiar rapid, fara a-i incomoda pe ceilalti!

Pai si eu ajung la destinatie intotdeauna.Si apropo in trafic sunt 2 situatii:ori poti sa fii sresat si sa te enervezi din cauza celor care care conduc aiurea,ori sa fiii cel care conduce aiurea si sa mergi relaxat.Prefer a doua varianta.Asa eu n-am probleme cu nervii.

QUOTE
m-am uitat pe pozele utilizatorilor dar tot nu imi dau seama cati ani ai!!!

tot nu mi-ai spus de cat timp ai permis!!!!


apropo, si eu sunt la origine vasluian!! ai mei stau pe langa podul ala de care spui tu ca se ating masinile mai inalte.



offtopic.gif
Off topic da rau de tot. :evil:
N-ai decat sa deschizi un topic special destinat mie daca tot te preocupa atata persoana mea. :argue:



offtopic.gif
James Kilowatt
Cu o asemenea filozofie de viata, sper ca in curand sa descoperi poate fortat o a treia situatie. Cea in care esti pasager de autobuz, si atunci nu mai conteaza daca te mai stresezi sau nu, macar nu mai stresezi si pe altii biggrin.gif

Tot incerc sa gasesc un termen pentru "individ care streseaza pe cei din jur cu buna stiinta" si cel mai aproape sunt de

http://dexonline.ro/search.php?cuv=obraznic&source=
http://dexonline.ro/search.php?cuv=nesimtit&source=
robert
Cu Zoro din astia, ca tine Edi, se intampla multe pe sosele!Cum sa nu semnalizezi frate,ca asta inseamna sinucidere curata!Adica faci o depasire asa, cum te taie capul, fara sa semnalizezi?Si nu porti actele la tine pentru ca....?Si chiar, nu te supara,de cat timp ai permis?S-au n-ai....hai spune drept.Uite, la modul tau de a pune problema ("ori poti sa fii sresat si sa te enervezi din cauza celor care care conduc aiurea,ori sa fiii cel care conduce aiurea si sa mergi relaxa.Prefer a doua varianta") ,cu un iz de anarhie puerila izvorata din discutiile cu baietii in fata blocului,cred ca esti un pusti fara permis.Nu ca asta ar fi ceva rau,dar demonstreaza-ne contrariul.
CPI
Hai ca s-a facut prea mare caz pentru nimic. Si asa cum il vad eu pe eddie o sa invete (eventual) doar pe pielea lui ca pe strada trebuie sa ii respecti pe ceilalti. Degeaba i se spune.

Si ca remarca generala, hai sa raspundem la ce merita, altfel pierdem timpul (chiar si cel de a citi niste topic-uri si post-uri aiurea).
mike.omega
@Edi: asa de curiozitate, nu ai avut nici un accident pana acum? biggrin.gif Nici nu-ti doresc dar dupa cum descrii tu ca mergi pe strada... :angel:

Eu recunosc, deocamdata nu pot spune ce stil de conduc aplic pe strada biggrin.gif
AZAZEL
faza cu semnalizatul.

cea mai puternica masina ce am condus-o pana acum(rusine mie!!!!) este Fiat stilo de 1.8 si 133cp. Asta se intampla cand aveam maxim 500 km de cand imi luasem permisul.

care credeti ca im era atitudinea la volan: OF DOAMNE , CE SMECHER SUNT!!!!! bineinteles ca nu semnalizam, si, mai faceam multe altele!!!!!

de aceea cu cateva zile inainte sa ma mai duc pe la parinti in vaslui, ii voi scrie un mesaj privat lui Edi, il voi invita la o bere si voi afla amanunte.

Pacat ca nu mi-a venit in minte mai devreme acest lucru. am fost in vaslui de pe 15 pana pe 17 iulie.
Edi45845
Faza cu nepurtatu centurii e treaba mea.Actele la fel.Iar depasirile poate nu stiti voi sa le faceti ca lumea.Eu cand ma bag in depasire d-apoi ma bag
si-o calc si nu mai are ala din spate timp sa ma loveasca.Am carnet de 2 ani si nu ,n-am avut nici un accident pana acum.S sati linistiti c-am condus si cate 1000 de km intr-o zi fara nici un incident.
Stiu si eu persoane care conduc numa cu 30 si respecta toate regurile si va spun ca alea fac accidentele, nu eu.
Si apropo am spus ca cel mai des fac aceste lucruri nu ca sunt o regula generala.

QUOTE
de aceea cu cateva zile inainte sa ma mai duc pe la parinti in vaslui, ii voi scrie un mesaj privat lui Edi, il voi invita la o bere si voi afla amanunte.

Sigur ca da.Mergem la casa alba,bem cate-o bere beer.gif si dupa aia mergem sa ne plimbam cu masinile. biggrin.gif
G e o r g e
EDI : MATURIZEAZA-TE ! :evil:
James Kilowatt
George, esti de-a dreptul prea tolerant. Aici nu e vorba de lipsa de experienta si nici chiar de maturitate, ci de cei 7 ani de-acasa. La 18 ani faceam poate si noi la volan greseli din nestiinta sau lipsa de experienta, insa nu magarii gratuite, e o mare diferenta diferenta.
robert
Edi:"Iar depasirile poate nu stiti voi sa le faceti ca lumea.Eu cand ma bag in depasire d-apoi ma bag si-o calc si nu mai are ala din spate timp sa ma loveasca."

Tu esti ala cu Murcielago galben cu nr de Italia din Bucuresti?
mike.omega
Nu ca ala a trecut si pe la mare biggrin.gif
Edi, nu te supara dar ceea ce faci tu e inconstienta totala si sa nu-mi zici ca poti aproxima cu ce vit vine cel din spate blink.gif
Maff
Eu cred ca va bateti gura de pomana, scuze, scrieti de pomana.Orice ati spune, tot nu o sa se schimbe.Poate doar daca va avea vreun incident, ceea ce nu ii doresc.Poate cu timpul se va mai calma.Timpul le rezolva pe toate.
f1anatic
QUOTE(Edi45845)
Si mai am o intrebare:cat de des incalcati vreo regula de circulatie si care e asta?


Oricum eu nu sunt un inger la volan ci mai degraba inversul. devil.gif
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine. biggrin.gif


Bine ca recunosti. Alo...nenea...cineva de la politzia Rutiera !? Ia "ridicatzi-l" pe individu' asta ca oricum a marturisit. Nu e nevoie de nici o judecata...

Si daca ne referim la prima intrebare...nu conduc beat, port centura, semnalizez mereu, parchez cu grija, am mereu actele cu mine. Viteza o incalc numai cind sint in depasire.

PS: eu sint tot timpul intr-o permanenta depasire; dar asta nu e vina mea. Ailaltzi participantzi la trafic merg prea incet. Oricum macar INGER-UCENIC tot sint !
Andrei38283
Nu inteleg ce aveti cu Edi. Daca lui asa ii place sa mearga nu are decat sa mearga asa. Acuma toti sunteti super soferi pe langa el. Sa fim seriosi. Va-ti ambalat asa ca v-a spus ca merge periculos. Asta e... Credeti ca prin posturile voastre ii schimbati comportamentul la volan? Eu nu cred. :angel:
madalina
Daca ar avea soseaua lui personala si ar merge numai pe acolo, nu m-ar interesa, DAR din cauza unor astfel de inconstienti (desi as folosi aici adjective mult mai dure) ajung si alti oameni nevinovati in inchisoare/cimitir!
Watcher
Sincer si eu cred ca v-ati ambalat prea tare. A spus ca nu semnalizeaza, nu ca nu se asigura. smile.gif
Daca ar fi sa aleg intre a nu semnaliza si a nu se asigura tipul din fata mea pe banda cealalata prefer de 100 ori sa nu semnalizeze dar sa se asigure. Si atunci faptul ca schimba banda FARA sa deranjeze, dar si fara semnal mi se pare o chestie usor de trecut cu vederea.
madalina
Watcher, cred ca trebuie sa citesti si restul mesajelor lui: "haideti la bere, apoi ne dam cu masinile", exista in trafic cei stresati de ceilalti soferi si cei ce streseaza,

A te asigura im-plica atentie, a semnaliza implica miscarea unui singur deget. o data, nu inteleg de ce pentru o gramada de soferi semnalizarea este atat de dificila si din ce in ce mai des optionala. Ce daca ala din spate trebuie sa franeze, ce daca ii iei fata altuia?
Watcher
Pai astea pe care le pomenesti nu sunt rezultatele nesemnalizarii, poate foarte bine sa si semnalizeze si sa faca treaba asta. Asta incerc eu sa arat, ca luatul fetei si obligarea la frana provin de la o proasta asigurare / nesimtire / conceptia gresita ca daca semnalizezi te poti baga "ca doar am semnalizat"...
Repet: prefere sa schimbe unul banda in fta mea FARA sa ma deranjeze si fara sa semnalizeze decat sa semnalizeze si sa se bage in fata fortat...

Pe aia cu berile am luat-o ca gluma, nu ca filozofie de viata smile.gif
Zetics40545
P-aia cu "am semnalizat deci intru" parca era mai nou si in regulament. Daca ai semnalizat corect (50/150m INAINTE de a incepe manevra), cel din stinga/spate este obligat sa te lase sa schimbi banda, altfel in veci nu mai faci stinga pe o strada aglomerata. Eu incerc sa fiu corect, dar cind vad ca nu sint lasat, desi incerc cu 1 km inainte de intersectie sa schimb banda, normal ca "ma bag", ca totusi nu vreau sa ratez intersectia.

Chiar duminica, am fost iar baiat finutz, am semnalizat cu cinspe km inainte, dar nu m-a lasat niciunul, eram pe banda 2 si vroiam sa trec pe 3 sa fac stinga. Nu m-a lasat nici unul de pe 3, practic am ajuns sa opresc cu citiva m inainte de refugiul de tramvai doar doar oi reusi sa intru. Si cind am vazut ca nu mai ramasese loc pe banda 3 decit de o singura masina, ca se facuse coada, pur si simplu "m-am bagat". Nu a fost ceva nemaipomenit, era o tipa cu un clio in spate care a trebuit sa face efortul sa apese usor frina in loc sa incetineasca cu frina de motor. Clexoane, faruri...etc. Nu spun ce imi venea sa fac....Dupa care foarte nonsalanta ambaleaza, ma depaseste si trece fluierind prin stinga refugiului de tramvai. :minigun:
G e o r g e
se spune asa : in momentul in care nu poti schimba banda , dupa ce in prealabil ai semnalizat corespunzator intentia ta , te opresti acolo unde trebuie sa virezi si astepti sa se elibereze banda respectiva. simplu.
James Kilowatt
Uneori totusi trebuie sa fortezi. Francezii sunt mai amabili, insa nu toti, iar italienii sunt la fel ca romanii, asa ca trebuie si putin tupeu, fara a cadea totusi in nesimtire sau inconstienta.

Daca nu am incotro, ochesc unul sau in special una pe banda din stanga care pare mai slab de inger si lasa spatii mai mari si ma apropii milimetru cu milimetru portbagajul de botul lui pana cand o lasa nervii si-mi face loc. Evident, cu semnalizarea pusa. Figura merge la plecarea de la stop, sau la viteze mici. La viteze mari in general sigur e unul care lasa spatiu mai mult si e mai simplu, totul e sa te sincronizezi cu ei.

Daca pe banda din stanga se circula mai repede decat pe a mea si nu merge figura aia, las putin spatiu in fata mea ca sa pot apoi accelera si sa-mi sincronizez viteza cu cei din stanga. In general daca se merge mai repede sunt si spatiile mai mari, asa ca am de cele mai multe ori loc sa intru apoi si eu fara sa trebuiasca vreunul sa-mi faca loc in mod expres.

Eu sunt de acord cu Watcher, pe langa regulament e important si bun simtul. Un sofer atent sa nu jeneze pe altii e cu ochii in patru, chiar daca mai incalca poate unele reguli, fata de unul foarte regulamentar care insa nu are curaj sa-si dezlipeasca nasul din parbriz.

Ideal e si regulamentul si bunul simt smile.gif Watcher are dreptate in sensul ca de cele mai multe ori bunul simt implica si mersul regulamentar, pe cand reciproca e adevarata mai rar.

Personal sunt in 99% din cazuri baiat bun si doar in 95% regulamentar biggrin.gif Cele 5% incalcari de reguli se refera in general la viteza, iar acel 1% de baiat rau inseamna de obicei ca nu fac nici o concesie sau gest de amabilitate fata de cei cu 4x4, atunci cand regulamentul imi permite biggrin.gif

In plus ma calca pe nervi si cei care se inscriu pe o banda libera, pentru ca in intersectie sa intre in fata coloanei de pe o banda aglomerata. Daca sunt localnici, in 100% din cazuri merg bara la bara cu cel din fata ca sa nu-i las loc sa intre, iar daca vad ca au numar strain le acord prezumtia de nevinovatie si-i las in fata mea, presupunand ca au gresit la preselectie necunoscand orasul. In felul acesta zic eu ca se compenseaza faptele rele cu cele bune biggrin.gif
Maff
Mai, eu in general respect regulile, poate depasesc cateodata viteza (mai ales in zonele in care limita de viteza ar trebui sa fie mai mare), daca sunt super presat mai "fur galbenul", dar ma enervez teribil cand stau la semafor la un sir interminabil si vad pe unii cum trec pe langa refugiul de tramvai cu masini de multe ori destul de scumpe si, desi se intampla sa fie un politist in zona, nu-l opreste, da-l opreste pe altul care s-a bagat in spatele lui si are o masina varza (a se citi ieftina, de om amarat) si se grabeste sa-i taie un proces-verbal.
De multe ori nu port centura, dar numai in oras, in afara o pun intotdeauna si ma cert si cu prietena mea sa si-o puna, pentru ca, daca in oras viteza nu este foarte mare si impactul nu este foarte puternic, in afara localitatii, daca se intampla ceva este bine sa existe centura pusa, mai ales ca la multe masini airbagul se deschide doar daca ai centura pusa ( asa stiu eu, poate ma insel).
Nu are rost sa va certati cu cineva care nu respecta regulile si recunoaste senin.Probabil ca nu le va respecta nici de acum incolo, indiferent ce argumente ii vor fi aduse.
pretorian
Eu zic sa va calmati ca oricum pustiulica(Edi) nu a mai deschis topicul asta si noi ne ambalam degeaba, oricum pana nu-l ustura o amenda nu o sa se potoleasca, e valabil si pentru altii asa ca inca o data va spun sa va calmati eventual racoritiva cu o bere binenteles fara alcool biggrin.gif
G e o r g e
edi are ban smile.gif

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&highlight=
James Kilowatt
QUOTE(Maff)
pun intotdeauna si ma cert si cu prietena mea sa si-o puna, pentru ca, daca in oras viteza nu este foarte mare si impactul nu este foarte puternic, in afara localitatii, daca se intampla ceva este bine sa existe centura pusa, mai ales ca la multe masini airbagul se deschide doar daca ai centura pusa ( asa stiu eu, poate ma insel).
.


Poti sa ajungi la spital si dupa un impact la 40-50 km/h... iar daca impactul e intre doua masini, si viteza adunata e 80 atunci e naspa chiar si cu centura. Eu zic ca trebuie purtata chiar si in oras, desi in alt topic am spus ca mi se pare fascista obligativitatea biggrin.gif
La masinile mai pacalite (Logan de ex) sau de generatie mai veche airbagul se deschide si fara centura. Insa e frectie la picior de lemn, timpii lui de deschidere sunt calculati presupunand ca ai centura, si daca ajungi la intalnirea cu airbagul mai devreme decat trebuie efectul e 0 taiat... Vezi ca am discutat subiectul asta acum cateva luni, si un expert (malin, parca, sa poti cauta mai usor) a explicat milisecunda cu milisecunda ce se intampla la deschiderea airbagului. Tot acolo am dat de exemplu un accident in care a dat coltul un sef al mafiei locale galatene, cu o masina germana de ultim racnet. Prietena lui avea centura si a scapat fara nici o zgarietura, el nu si cu tot airbagul a murit inainte sa ajunga salvarea.
Zetics40545
QUOTE(G e o r g e)
se spune asa : in momentul in care nu poti schimba banda , dupa ce in prealabil ai semnalizat corespunzator intentia ta , te opresti acolo unde trebuie sa virezi si astepti sa se elibereze banda respectiva. simplu.


Ai tu curajul sa faci asta in Rom-mania? blush.gif
Watcher
Absolut, Zetics, asa se si face daca nu ai reusit sa schimbi banda pana acolo, si in general lumea mai lasa de la ei cand te vede 'esuat' biggrin.gif.
G e o r g e
QUOTE(Zetics40545)
QUOTE(G e o r g e)
se spune asa : in momentul in care nu poti schimba banda , dupa ce in prealabil ai semnalizat corespunzator intentia ta , te opresti acolo unde trebuie sa virezi si astepti sa se elibereze banda respectiva. simplu.


Ai tu curajul sa faci asta in Rom-mania? blush.gif


da asa fac smile.gif
Lucas
Edi, tu esti pericol public. Nu semnalizezi, mai rau, bei inainte sa conduci.
Nu vreau sa zugravesc dracu pe pereti dar cu acest comportament in scurt timp vei avea un...... si poate grav de tot. Si TU vei fii vinovat. Ca poate faci un drum lung cum ai zis ca faci cca. 1000 Km/zi cateodata, si pe la 800 km parcursi, vei fii obosit, nu te vei mai asigura ca nu vine nimica din spate, vei intra in depasire si..... DOAMNE FERESTE de asa ceva dar tu esti prost rau tata. Nu iti doresc asa ceva. Doamne fereste. Dar as vrea sa te prinda politia la un filtru de rutina cu alcoolemie si sa iti ia 3 luni permisul. Dupa 3 luni, cand ti-l scoti, sa te mai prinda, inca 3 luni de mers cu bicicleta. Si tot asa, incat tu sa nu ai permis NICIODATA. Inconstient rau tata!!!!
Nicolae30758
eu cred ca baiatul asta (i.e. edi) braveaza, iar noi il bagam prea mult in seama.
adi45619
Depinde si de starea de spirit in care esti. Sau de muzica pe care o asculti. Daca,de exemplu, pun coloana sonora din 'Matrix' incep sa 'bend the rules' mai ceva ca Neo. biggrin.gif
Edi45845
In ultimul timp na am mai putut rasunde dar ma uimit ce reactii a provocar postul meu.
QUOTE
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine.

O expresie importanta aici e "cel mai des" care nu inseamna intotdeauna.
In primul rand semnalizarea care nu mi se pare atat de importanta atat timp cat te asiguri si in spatele tau ori nu este nici o masina ori este una la distanta.In aglomeratii binenteles ca semnalizez dar atunci cand nu isi are rostul nu o fac.

QUOTE
Nu semnalizezi, mai rau, bei inainte sa conduci.

Eu am crezut ca s-a inteles ca faza cu bautu era o gluma.


QUOTE
Dar as vrea sa te prinda politia la un filtru de rutina cu alcoolemie si sa iti ia 3 luni permisul. Dupa 3 luni, cand ti-l scoti, sa te mai prinda, inca 3 luni de mers cu bicicleta. Si tot asa, incat tu sa nu ai permis NICIODATA.


Stai linistit ca ma oprit politia de multe ori si nu eram baut.
Apropo chiar daca mi l-ar lua as face un curs de siguranta rutiera si l-as lua dupa o luna.


QUOTE
dar tu esti prost rau tata.


Din pacate sunt in perioada de proba si nu pot sa-ti raspund. :evil:
Salut totusi reactie prompa a moderatorilor care au sanctionat jignirea altui membru al forumului(adica eu) de catre tine.

Aropo stai linisti :tu esti din Buc,iar eu din Moldova.Ce te intereseaza pe tine cum conduc eu?

Apropo prin acest post nu am vrut sa bravez ci sa arat ca in practica este aproape imposibil sa respecti in totalitate regulamentul
adi45619
Ce inseamna 'perioada de proba'?
Edi45845
QUOTE
Ce inseamna 'perioada de proba'?

Tre sa fiu mai atent la ce spun iar daca am vreo abatere primesc ban automat fara vreun avertisment.E ca un test drive. biggrin.gif
Bogdan49836
Fratilor ... putem fi noi mari soferi ... dar cand intalnesti in rafic unul ca Eddie ... se pot intampla multe. Eddie nu tre' sa mergi cu 30/ora ... ci doar sa respecti niste chestii de baza : centura , semnalizare . It's not big deal, numai ca tu o faci chiar intentionat si pana la urma urmei,nu-ti doresc dar poate tu o sa fii singurul care va avea de suferit din cauza unor chestii care duc catre grandomanie , o grandomanie copilareasca si stupida , ca restu' de altfel. Nu o lua in mod personal , e valabil pt toti cei care se cred REGII SOSELELOR ... which is BULLSHIT !
C Z R
of, of! edi sinceritatea ta a produs atatea controverse, pareri, reactii, si nu subiectul in sine, faptul ca tu nu respecti regulile minimale de circulatie, nu vorbim si de alte reguli, "construiesc" din tine si "formeaza" un caracter auto cu o mentalitate si o educatie auto gresita si total neavenita care converg catre un sofer din genul "ba sa ma feresc de asta!", eu vreau sa cred ca ai exagerat in mod vadit spre a iesi in fata cu ceva spectaculos si senzational spre a fi bagat in seama, ca tu patesti ceva, ti-o faci cu mana ta si se numeste sinucidere, dar daca patesc altii ceva din cauza ta se numeste crima din partea ta! incearca sa fi altfel ca acum sau macar sa incepi sa te schimbi spre binele tau si a parintilor tai care te iubesc si n-ar suporta sa patesti ceva, ce zici?

nota: nu sunt eu mai breaz decat tine, dar cred ca in ultimii ani m-am mai maturizat la volan, port centura, am actele la mine, respect intr-o proportie mare viteza de 50-60 km/ora in oras si afara 90-100 km/ora, semnalizez pentru a fi vazut clar de ceilalti conducatori auto ce am de gand sa fac in trafic, parchez decent pe cat se poate si ma enervez rar chiar daca sunt de multe ori indus in starea asta de spirit, iar daca e vreun nebun care se crede schumi il las in pace, nu-i dau atentie!? mai mult cred ca tu trebuie sa cedezi si nu sa se ajunga la situatii-limita, extreme si periculoase din care sa rezulte accidente grave pentru tine sau pentru altii care sunt nevinovati, concluzia este ca la volan trebuie sa fii foarte responsabil si foarte "treaz", apropo sper ca a fost o gluma ca te urci la volan cu alcool in sange??? in rest numai de bine sa auzim!!!
Sebastian-58
Hey, Edi, ar trebui sa retii un lucru - oricat de sigur esti pe tine, si oricata experienta ai, nu poti fi 100% sigur ca ajungi intreg acasa. Si chiar daca ai fi la fel de bun ca Sebastian Loeb sau Michael Schumacher, ai datoria sa nu pui in pericol viata altora.
sorin37756
QUOTE(Edi45845)
Oricum eu nu sunt un inger la volan ci mai degraba inversul. devil.gif
Cel mai des merg repede,nu port centura,nu semnalizez,parchez aiurea si nu port actele la mine. biggrin.gif

Deci presupun ca nu avem nici un inger la volan, ci doar:
beer.gif :cheers: devil.gif drunk.gif :1:


Omu' e de apreciat pentru ca recunoaste ca nu e perfect, deci automat poate discerne cand aceste greseli nu se accepta.
Nu a spus nici ca este inprudent, nici ca intra in intersectie sau in curba stransa in viteza a 5-a, nici ca taie fata unui Trabant si pune frana brusc.
Asa a simtit, sa arate ca il preocupa imaginea lui fate de el insusi.
Edi45845
Nu va mai preocupati atata de cum conduc eu. :evil:
Mai bine aveti grija de voi.
Marius11
Nesemnalizarea schimbarii de directie/mers e una din principalele cauze ale producerilor de accidente (alaturi de neacordarea de prioritate, viteza excesiva, etc.) si ar trebui aspru pedepsita !!
Din pacate, tot mai multi conducatori auto si-au pierdut reflexul de a semnaliza (poate ca nu se insista prea mult in zilele astea nici la scoala de soferi) si asta e foarte grav, deoarece semnalizarea e o masura de precautie/siguranta foarte importanta, un fel de ABC al circulatiei pe drumurile publice; eu n-am uitat sa semnalizez niciodata in cei peste 10 ani de cand am permis, deoarece asa am fost invatat si asa am considerat ca trebuie, motiv pentru care ma supar cand altii incalca regulile de circulatie elementare chiar in fata mea si-i atentionez cu un claxon scurt, fara injuraturi sau gesturi obscene, cum procedeaza altii...
din aceste puncte de vedere, ma consider un mic inger la volan biggrin.gif

P.S. in general conduc destul de sportiv, fac destul de multe depasiri (fara sa ma hazardez insa) deoarece prefer sa nu stau mult in spatele unora care merg incet si pot face manevre imprevizibile, dar nici nu depasesc in general viteza regulamentara (cu mici exceptii la depasiri) si nici n-am luat pana acuma nici o amenda de radar (si n-am nici detector montat in masina wink.gif )
Edi45845
QUOTE
si nici n-am luat pana acuma nici o amenda de radar (si n-am nici detector montat in masina )

Asta nu inseamna ca circuli regulamentar. blush.gif
Hotu neprins e negustor cinstit.
Ca fapt divers nici eu n-am detector si nici n-am lut nici o amenda si cu toate astea ma prins radaru de cateva ori. blush.gif

In legatura cu semnalizarea: unele persoane uita de ce fac anumite gesturi: spre cand semnalizezi trebuie sa te asiguri-unii au uitat ultima parte.Alte ex. opresc la strop /la caleea ferata dupa care pleaca fara sa-si dea seama ca acolo se opreste pentru a te asigura.
Si nu mai claxona oamenii ca poate o sa te trezesti cu un pumn in fata asa scurt, fara injuraturi sau gesturi obscene... blush.gif biggrin.gif Eu asta am invatat la scoala de soferi sa stau calm in banca mea si sa nu fac pe justitiaru pe strada ca altfel se poate sa iau o bataie de numa-numa. biggrin.gif
Marius11
[quote=Edi45845][quote=Edi45845]...Si nu mai claxona oamenii ca poate o sa te trezesti cu un pumn in fata asa scurt, fara injuraturi sau gesturi obscene... blush.gif biggrin.gif Eu asta am invatat la scoala de soferi sa stau calm in banca mea si sa nu fac pe justitiaru pe strada ca altfel se poate sa iau o bataie de numa-numa. biggrin.gif[/quote]
este bine sa-i arati omului ca a gresit si te-a incomodat la trafic, cine cunoaste limbajul rutier, se conformeaza si da drumul la avarii pentru a se scuza, care-i ciumeg de ciumeg, merita sa-i platesti cu aceeasi moneda (pentru faza cu pumnul in fata am pregatita in masina o bata de baseball... te incumeti sa ma provoci Edi? :just kidding: )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.