Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel versus Skoda
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Claudiu51790
Va rog sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti ce-mi recomandati.Sa iau un Opel Astra Caravan in jur de 4000€ sau sa dau avansul de 4000€ la un leasing la o skoda octavia tour combi.Multumesc.
Claudiu51790
sau eventual alte idei.
alexandru-179
intre aste astea 2 cel mai bine avansul pt Octavia; e o masina din clasa superioara opelui astra si cel putin e noua, mai ales daca ai de gand s-o tii cel putin 3 ani. Bafta! :wave:
G e o r g e
de ce sa nu dai avansul pentru o astra classic break ?
CPI
In primul rind trebuie sa te hotarasti daca vrei masina noua sau nu. Abia apoi se pot face sugestii. Chiar daca si eu zic ca George ca un Astra Classic Caravan merita mai mult decit o Octavia Tour Break un Astra Caravan de 4000 Eur inseamna masina de 10 ani, cu 2 generatii in urma celei actuale, etc.

Si btw, Octavia e exact aceeasi clasa cu Astra iar spatiul interior este mai mic.
DanC
QUOTE(CPI)
In primul rind trebuie sa te hotarasti daca vrei masina noua sau nu. Abia apoi se pot face sugestii. Chiar daca si eu zic ca George ca un Astra Classic Caravan merita mai mult decit o Octavia Tour Break un Astra Caravan de 4000 Eur inseamna masina de 10 ani, cu 2 generatii in urma celei actuale, etc.

Si btw, Octavia e exact aceeasi clasa cu Astra iar spatiul interior este mai mic.


Ei hai ! Octavia este o masina ciudata, nu prea se incareaza nici la medie nici la compacta dar cu sigurantza este mai spatioasa decat Astra. Crede-ma pe cuvant ca m-am urcat in ultima vreme in toate masinile pe care le-am gasit (cat am fost in cautari). Octavia e o masina bunicica dar scumpa, asta e parerea mea, si a fost pe lista scurta inainte de aopta pt. Astra New.
CPI
Am mai zis pe undeva, clasa nu e determinata neaparat de lungimea masinii si de volumul portbagajului. Daca ar fi asa, Clio Symbol ar fi din clasa compacta (sau chiar medie - vezi portbagajul). Ampatamentul determina in mare masura spatiul interior. La noua Octavia e cel mai mic din clasa compacta si de aici si spatiu in spate mai mic. La Octavia Tour ce sa mai zic. Clio 3 va avea exact ampatamentul Octaviei II!!
Claudiu51790
Multumesc o sa iau masina noua in leasing si o sa aleg intre skoda sau opel break.
Marcel3
NUMAI SKODA !!!!!!!
mike.omega
Am si eu o rugaminte: va rog sustineti-va ideea cu argumente :angel:

PS: se muta la versus
G e o r g e
opel :
costuri intretinere mai reduse, costuri de achizitionare mai reduse.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.