Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Voi inlocui Dacia cu o masina noua, ce sa iau la 200E/luna?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dumitrescu51785
Dupa lungi aventuri la bordul unei dacii am posibilitatea si nestapanita dorinta sa-mi iau o masina noua - orice altceva decat una romaneasca.
Cam la 190-210 e/luna rata de leasing (aprox. 14000-15000 e pret DDP - leasing) ce-mi recomanda utilizatorii acestui segment?
Eu, ca o persoana fara prea multe cunostine in acest domen', m-a cam uit la o octavia tour la 1.6 mpi,102 cai, benzina sau la o suzuki ignis 1.5 benzina sau...?!!!
O sa ma intrebati "spune ce vrei sa faci cu ea ca sa stim ce masina'ti trebe?" Uite ce inseamna la mine o masina: 10000 km/an prin oras si la 1-2 luni pe la Pitesti, Slatina. Consumul de 7-9 l/100 benzina ar fi acceptabil;
aer conditionat, cd mp3 player, abs, servo, air bag-uri frontale si laterale, alarma si telecomanda. PUNCT. Daca as vrea mai multe de la o masina mi-as luan un VOLVO dar nu am atatia bani (350-400 rata).
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

1juncpower blink.gif
G e o r g e
cati ani vrei sa ti masina . la 10 k / an benzina este ok .

de ce nu o astra classic ? sau Megane II ?
Maff
Mai bine o Astra Classic decat un Megane.Vezi ca stie George pe cineva pentru Astra.Sau un C4, un Hyundai Elantra diesel.
dumitrescu51785
Io' am si o chestie numita "pata" si cand mi se pune in materie de estetica si forme aproape si tractoru' e cea mai "frumoasa" masina.
1 - megane e renault si numa de probleme am auzit la cei care au;
2 - la astra e problema cu design-ul.

Daca as avea suficiente motive sa trec peste aceste "pete" poate ca m'as mai gandi.
Ca orientare ma uitam la un 407 sau leon da depaseste bujetu'.


As vrea sa mai aud pareri de la cei care au skoda 1.6mpi,102cp sau suzuki 1.5. Cam ce hibe are (ca oricare), cat ma costa reviziile, daca pot sa "dau" in ea. Am tot auzit ca sunt probl cu service-ul la Porche - io'i bat de la o linie la alta...si nu o sa rezolv nimic...tot nu inteleg cum pot sa'si permita atata reclama negativa...sau se merge pe principiul - "pozitiva, negativa reclama se numeste"
As cam vrea sa o tin 5-6 ani cat e leasingul...after un volvo s60-80...cand ma fac si io' "mare".
pretorian
Chiar azi am vazut la tv o emisiune auto si se facea test drive la hyundai sonata si zicea ceva de 15 mii, eu zic despre masina asta ca e din ce in ce mai accesibila si la banii aia avea o gramada de dotari, dar nu stiu sa zic la leasing cat cum si in ce fel da te descurci tu sa afli


succes :bye:
V l a d
versus
Sebastian50312
Daca ai putea sa iei in leasing pe vreo 2 ani ar fi super(te rupe banca cu dobanzi)asta ar fi una dupa aia ai full casco care e obligatoriu la masinile luate in leasing poti sa te astepti la un 7-800 euro pe an(nu e mult)dar se aduna.Cel mai bine e sa platesti jumate din masina si restul intr-un an sau 2.Si daca vrei sa iesi cu ea din tara te mai costa inca 50 de euro full casco extern la fiecare iesire. Si nu uita de revizii !!! Nu sunt gratuite.Inca o data nu as mai lua in leasing
costin48132
QUOTE(pretorian)
Chiar azi am vazut la tv o emisiune auto si se facea test drive la hyundai sonata si zicea ceva de 15 mii, eu zic despre masina asta ca e din ce in ce mai accesibila si la banii aia avea o gramada de dotari, dar nu stiu sa zic la leasing cat cum si in ce fel da te descurci tu sa afli


succes :bye:



[/b] Nu cred ca te incadrezi ca bani la Hyundai Sonata, este 15.000 cip, are motor de 2,4 si 2,7 benzina si consuma putin mai mult decat ai vrea tu( 7-9) cauta altceva..........
CPI
QUOTE(Sebastian50312)
Daca ai putea sa iei in leasing pe vreo 2 ani ar fi super(te rupe banca cu dobanzi)asta ar fi una dupa aia ai full casco care e obligatoriu la masinile luate in leasing poti sa te astepti la un 7-800 euro pe an(nu e mult)dar se aduna.Cel mai bine e sa platesti jumate din masina si restul intr-un an sau 2.Si daca vrei sa iesi cu ea din tara te mai costa inca 50 de euro full casco extern la fiecare iesire. Si nu uita de revizii !!! Nu sunt gratuite.Inca o data nu as mai lua in leasing


Vorbesti de Casco de parca ar fi un impozit dat la stat!!! Si cel intern si cel extern sint absolut necesare. Hai sa iti dau un exemplu: o cunostinta si-a luat un serie 7 cu banii jos. N-a facut casco. Pe Dealu Negru acu' un an l-au facut sandwich 2 tiruri. De vina tir-urile (sau macar unul dint ele, oricum nu el).Masina praf, el ok. Din RCA-urile tir-urilor s-a ales cu suma maxima ce poate fi acordata pagubitilor (pina in 200 M ROL parca). De restul pagubei i-a dat in judecat, bataie de cap maxima. Daca avea casco primea banii si se judeca asiguratorul.

Sa-ti mai zic si de furturi, de copaci cazuti pe masina?

Tocmai la o masina noua trebuie sa iti faci casco. La una veche mai poti sa renunti, riscul fiind mai mic.

Cu durata scurta a leasing-ului ai dreptate, cu cit il faci mai scurt cu atit platesti dobinda mai putina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.