Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pretul garajelor
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
AZAZEL
stie cineva cam cu cat se vinde un garaj, indiferent de zona bucurestiului????

am inteles ca la granitul sa, niste prefabricate din beton pt garaje costa 60 000 000 lei. daca adaugi usile, cimentul care trebuie turnat cred ca se depasesc 2000 euro. stie careva cam cu cat se vinde un garaj gata amplasat?????
eddie
La Granitul intotdeauna un garaj a costat pana sau in jur de 1000 de euro,daca acum costa 60 de milioane inseamna ca s-au obraznicit.Al meu in 2002 cu transport cu tot a costat 23,5 milioane,la vremea aia 850 de euro.
Maff
Din cate stiu cel mai scump garaj costa la Granitul vreo 60 de milioane, dar era cu usa electrica.
madalina
Trebuie si atentie pentru locul unde este amplasat. primariile demoleaza toate garajele fara forme complet legale!
DORU
Salut, Marius...
Parintii mei stau in zona Balta Alba, acolo sunt aproape 200 garaje intr-un loc special amenajat, cu drum si lumina. Ultimul garaj, fara nici o imbunatatire, s-a vandut acum 4 luni cu ~1200 EUR (fabricat de Granitul).
Are si tata unul in aceasta zona, e in spatele strandului Harlem.
Din cate stiu, ai mei se vor muta de acolo in vara asta si deci tata intentioneaza sa vanda garajul pe care il are...daca te intereseaza zona da-mi un mesaj privat si iti dau nr lui de tel sa vorbiti.

Detalii despre garaj (intrucat eu l-am adus in 1996):
fabricat de Progresul SA, mai mare decat cele facute la Granitul, este din beton, usa metalica din 3 bucati mobile ce pot fi deschise independent, dimensiuni Lxlxh 5m x 2,5m x 2,2m, cu fereastra, suporti pt rafturi, usi izolate cu polistiren, conducta de apa pt conectare furtun (nu a mai fost folosita de cativa ani, dar exista) si, cel mai important, curent electric cu priza de 220V si panou de siguranta cu legaturi electrice la 2 becuri fata/spate. Acoperisul a fost izolat termic si hidro cu straturi multiple, nu exista infiltratii de nici un fel (si a trecut deja prin multe ierni din 1996 incoace).

Daca te tenteaza, scrie-mi si te pun in legatura cu tatal meu. Ce iti pot spune sigur e ca il scoti cu mult sub cei 2000 EUR despre care vorbesti tu...insa ceva peste pretul unuia simplu, gen Granitul si fara imbunatatiri.

Succes!
pretorian
Sau poti citi anunturi de vanzari diverse si gasesti mult mai ieftin caci sunt multi oameni care vor sa vanda garajul obligati de primarie, o vecina de a mea tocmai si-a luat un astfel de garaj ( e facut la granitul) si a costat fara transport 25 mil. de undeva din sect. 3 biggrin.gif . Incearca
AZAZEL
am luat-o din timp cu achizitia unui garaj, pt ca la anul imi iau masina si nu vreau sa mi-o dustruga baietii de cartier.

problema este ca stau in pantelimon la capatul tramvaiului 14, vis a vis de cora.

la mine in zona sunt 13 garaje si cineva mi-a cerut 2000 euro, pt ca primaria nu mai da autorizatii de constructie(s-a cam umplut lucul de esemenea constructii), iar cererea pt cumpararea unuia gata amplasat este mare.

sincer balta alba, sau alta zona este un pic cam departe. nu isi are rostul achizitia, pt ca ar trebui sa merg pe jos.

exact cum am spus la mine in zona sunt tot soiul de derbedei, iar oamenii care au o masina mai bunicica sunt disperati sa isi ia garaj.

in plus de asta cei ce au fost posesori de garaje (din alea 13) si au fost mai saracuti, deja le-au vandut, actualii proprietari de garaje fiind mai cu bani, si in nici un caz nu vor sa vanda. cel ce mi-a cerut mie 2000 euro a facut-o pt ca se gandea ca sunt disperat(a stat anuntul lipit pe masina 1 luna) si a zis ca scoate ceva bani.

deci credeti ca se merita sa -i dau 2000 de euro pe un garaj, numai sa imi apar masina(ma va costa aprox 20000 euro CIP) de oligofrenii din zona???? oricum cred ca in 2-3 ani imi fac o rata la banca si ma mut.
James Kilowatt
Eu din cauza "oligofrenilor" am preferat o rabla de masina fara valoare. Acum m-am mutat, situatia e alta, deja caut sa o schimb.
Poate mai bine te muti intai si iei masina bengoasa dupa... Oligofrenilor le ajunge 5 minute, cat cari tu lada cu bere pana acasa sa-ti zgarie bijuteria.
pretorian
prietene nu ai inteles, poti cumpara garajul de la mica publicitate si ti-l amplasezi tu unde vrei caci oamenii aia din cauza asta il vand pentru ca au primit somatie de la primarie sa elibereze locul bicycle.gif
AZAZEL
QUOTE(pretorian)
prietene nu ai inteles, poti cumpara garajul de la mica publicitate si ti-l amplasezi tu unde vrei caci oamenii aia din cauza asta il vand pentru ca au primit somatie de la primarie sa elibereze locul bicycle.gif



problema este ca la mine in zona nu se pot amplasa mai mult de 13 garaje(cate sunt deja amplasate). nu mai este spatiu. nu se mai dau autorizatii. sunt multi care isi doresc garaje, dar nu se poate.


am vorbit cu tipul si i-am spus pret final 1700 euro. a spus sa il las sa se gandeasca 24 ore.
pretorian
am inteles acum problema ta biggrin.gif
AZAZEL
QUOTE(MR28673)
Eu din cauza "oligofrenilor" am preferat o rabla de masina fara valoare. Acum m-am mutat, situatia e alta, deja caut sa o schimb.
Poate mai bine te muti intai si iei masina bengoasa dupa... Oligofrenilor le ajunge 5 minute, cat cari tu lada cu bere pana acasa sa-ti zgarie bijuteria.



nu!! masina este prioritatea numarul 1, indiferent de ar fi sa mi-o distruga baietii!!! si asta pt ca sotia are probleme de sanatate. vara din cauza caldurii lesina in tramvai. sunt mirosuri neplacute, se iau golanii de ea, plus alte neajunsuri.
eu incerc pe cat posibil sa imi fac programul de asa natura incat sa o duc si pe ea, si sa o iau seara, dar in mare parte merge cu mijloacele de transport in comun.

masina mi-o iau la anul pt ca depind de un anumit lucru. oricum voi avea bani sa imi iau minim renault laguna. ce imi doresc este passat dar cred ca nu isi merita banii. masina o iau cash, si sper ca sa nu fiu nevoit sa imprumut de la banca pt ea. in cazul in care nu voi fi nevoit sa imprumut bani pt masina, atunci voi face un imprumut pt a ne muta de la 2 la 4 camere, si am scapat definitiv de acea zona urata a bucurestiului.

in prima situatie(cea cu imprumutul pt masina) este cea mai urata, pt ca voi fi nevoit sa am garaj, si trebuie sa o iau din timp, incxa de anul acesta, pt ca sunt putine garaje in zona, si daca se vinde unul si eiu n-am aflat , am incurcat-o.

iar daca imi cumpar inca de anul acesta garaj si apoi la anul cand imi voi lua masina , voi putea sa ma mut, nu cred ca voi recupera valoarea garajului. si asta pt ca este putina lume care vine sa locuiasca la capatul pantelimonului si isi doreste si garaj. astfel voi fi nevoit sa dau garajul in pretul casei si e cam aiurea. !!!
zefir34016
Mai devreme sau mai tarziu aceste garaje-cotetz aparute dupa 1990 printre blocuri vor trebui sa dispara. Toate. Definitiv. Pe locul lor trebuie plantate flori si copaci - altfel ne sufocam! E naiv cine crede ca intr-un oras super-aglomerat cum e Bucurestiul, cu o crestere exponentiala a numarului de masini inmatriculate de la an la an, o sa mai poata ocupa la nesfarsit 15 mp din domeniul public ca sa-si tina 1 bucata masina intr-un bunker de beton.

Solutia este asta:

Parcari pe verticala in Bucuresti (24 Februarie 2005)

Cateva spicuiri:
QUOTE
Primaria Capitalei vrea sa bage 30 de milioane de euro in parcari de resedinta. Construite din structuri metalice, parcarile vor rasari printre blocuri.

11 niveluri deasupra si alte 3 dedesubt, asa vor arata parcarile pe care Primaria Capitalei vrea sa le planteze printre blocuri, in cele mai aglomerate cartiere ale orasului.

Modelul este importat, iar implementarea se va face doar pe banii Primariei, astfel incit pretul platit de posesorul masinii sa nu fie prohibitiv. "Il va costa tot atit cit plateste acum pe garaj la ADP-ul de sector", promite Murgeanu.

Ce e inedit la parcarile de resedinta este sistemul de depozitare a masinilor, prin ridicarea lor cu liftul la diversele niveluri. Construirea in sine a parcarilor este usoara, prin imbinarea unor module metalice, si dureaza numai 3 luni. Capacitatea unei parcari de 11 etaje este de 500 de automobile si costul constructiei ar fi de maximum 4 milioane de euro. "In octombrie anul asta vreau sa inauguram prima parcare", se angajeaza Murgeanu.

Proiectul poate fi adaptat si pentru zonele in care nu se potriveste inaltarea unui turn de 11 etaje, prin decopertare si ingroparea citorva niveluri sub un mini-parculet. "De exemplu, avem o astfel de platforma in Parcul IOR, unde intentionam sa decopertam, sa construim o parcare subterana si apoi sa reamenajam spatiul verde de deasupra. Va fi un loc ideal pentru locuitorii din Balta Alba, care isi pun acum masinile pe marginea drumurilor", crede Murgeanu.
zefir34016
ma rog, ar mai fi o rezolvare... in stil "mioritic" smile.gif

Andrei Suzuki
Si tu chiar crezi ca o sa se faca aceste parcari pe verticala?
Eu stau si ma uit numai la Televiziune,la "biscuite" ca de cand au facut cladirea aia imensa nu mai ai loc sa arunci un ac la cate masini sunt parcate.Si cand ma gandesc ca nu e singuru loc din Buc,mi se face rau.
Eu stau si ma gandesc,oare arhitectii aia nu s-au gandit si la acest aspect?Al parcarii?Sau ce care au dat autorizatia de constructie.
Din cauza asta eu nu sunt de acord cu demolarea garajelor.Mai ales pt ca traim in Romania si stim f bine ca te poti trezi oricand cu masina furata (in cel mai rau caz),sparta sau zgariata.
pretorian
promisiuni electorale si atat alea cu facem garaje pe verticala si nu vom plati mai mult decat platim acum pentru un garaj :bash: chiar asa de idioti ii crezi, pai nu-si mai scot investitia nici in 20 ani si nu-ti dai seama cate parcari ar trebui sa faca in Bucuresti, cateva zeci si bani de unde?
Asa ca stai calm aici e cu cantec band.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.