Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW X3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Alte modele
FESTINA
Nu am gasit nici un topic despre BMW X3, sau poate nu am cautat calumea, as vrea si eu o parere despre acesta masina.

1) Avantaje
2) Dezavantaje
3) Marita banii?
4) Cum se comporta la drum?
5) Probleme aparute ?
6) Etc. ...

Mi se pare interesant, BMW-ul X3 cu motorizare disel 3.0, atat din punct de vedere al consumului cat si al preformantelor tehnice.

Va multumesc. Astept pareri poate chiar din partea celor care au sau au condus acesta masina.
FESTINA
Nu e nimeni pe aici care stie ceva despre BMW X3?
robert
Poti sa-ti spun doar ca pretul mi se pare mult peste ce ofera masina,de clasa Rav 4(ma rog,aproape) dar foarte apropiat ca valoare de X5

X3 3.0d - 204cp 210km/h consum mediu 8,4l/100km pret cip 34980euro
X5 3.0d - 218cp 200km/h consum mediu 8,6l/100km pret cip 39490euro

Iar diferenta de clasa e mare!
CruiSeR
Eu am un X3 2.0d si in oras consuma cam 9l/100km. La drum se comporta bine in general insa la viteze foarte mari directia e un pic sensibila. In principiu eu zic ca este o masina buna. Pretul nu e discutabil, din moment ce este un BMW tongue.gif
G e o r g e
preul este exact factorul pt care bmw ul nu merita
geeoo30
bmw-ul oricare ar fii isi merita banii, chiar daca alte masini vin cu aceleasi performante la preturi mai mici, e vorba de cum te simti in el, e diferenta dintre Quick-cola si Coca-cola... amandoua au acid.
G e o r g e
nu e asa , ci asa : esti dispus sa dai 50 - 100% mai mult pe o masina doar pt ca are logo cu o elice?

cel putin din punctul meu de vedere, si as vrea sa ne oprim aici cu offtopicul smile.gif
CruiSeR
Avand in vedere ca BMW-urile sunt super dotate cu AIR-BAGuri mai putin la fund, eu zic ca isi merita pe deplin banii deoarece siguranta e mult prea importanta pe soselele noastre. Chiar azi am vazut o dacie pur si simplu indoita de la mijloc si facuta conserva... Airbagurile sigur n-ar fi avut nici un folos in cazul de fata dar nu cred ca un BMW poate fi atat de flexibil. Doamne fereste sper sa nu aflam vreodata! Sa nu mai vorbim de motoare! Toata lumea stie ca BMWul produce motoare cum numai neamtul le face. Eu nu sunt aici sa fac reclama dar parerile sunt impartite iar gusturile nu se discuta. Eu unul sunt fan BMW biggrin.gif
G e o r g e
cam cate sunt airbagurile astea la numar ? la tine spre ex smile.gif
FESTINA
Ca BMW-urile sunt masini asta o stie toata lumea, ca motoarele sunt foarte fiabile o stim, ca toate BMW-urile sunt facute sa fuga si pe asta o stim dar se pune problema asa.
Cei de la BMW l-au conceput, ca un mic SUV de oras, o mica corcitura intre X5 si setria 3, problema se pune asa ce calitati de off-road are fata de un SUV mare, cat spatiu iti comfera, si ce comfort la banii astia.
Adica daca tot dispui de o anumita suma merita sa il iei sau alegi noua serie 3 sau un X5 bineinteles mai adaugand ceva mai mult la buget.
O sa imi spuneti depinde ce vrei de la masina daca vrei o masina comfortabila si care sa fuga optezi pt. un BMW din seria 3 daca vrei o masina cu care sa te urci pe munte optezi pt. un X5, pai vedeti tocmai aici e intrebarea un X3 multumeste in egala masura ambele categorii de cumparatori, sau fiecare dintre ei ar avea de comentat.
Watcher
QUOTE(FESTINA)
problema se pune asa ce calitati de off-road are fata de un SUV mare

Pai nu prea are. La Top Gear plimbat pe off-road (si aici ma refer la un camp nu la cine stie ce test fantastic precum cel cu LandRoverul urcat in varful unui munte) s-a impotmolit de trei ori irecuperabil. La una din ele a trebuit sa il tracteze cu un tractor...

QUOTE(FESTINA)
daca vrei o masina cu care sa te urci pe munte optezi pt. un X5

Cred ca mai bine optezi pentru un Range Rover la banii aia, daca tot vrei sa te urci SI pe munte wink.gif Sau un Land Rover doar pentru munte...
Cu vechea generatie de X-drive (tractiune FIXA 62/38 spate/fata) X5 a fost singura masina care nu a trecut de role intr-un test al AMS.
FESTINA
Si atunci carei categorii se adreseaza?
Esti un tip cu bani si ii cumperi sotiei un X3 sa faca piata sau ai un copil de care a facut recent 18 ani si ii faci cadou de majorat un X3.
Iulian53383
Salut la toata lumea!!!
Nu am condus X3 dar pt ca am vazut ca nimeni nu ti-a raspuns cit de cit afara de G E O R G E am cautat pe forumurile conducatorilor de X3
si itzi spun ce zic ei:
1.PRO :consum bun la 3.0d volum satisfacator,dinamyca foarte buna + calitate(motor cu elice)
2.Contra:Pretzul,calitatea materialelor(bord); BMW SI MB amesteca in plasticurile bordului parfum, care sau urcat intr-o
masina de tipul asta stie de ce vb (miros specific) nu de plastic incins !!acum nu au mai facut-o alfel cum ar putea concura cu halitori de orez
Interior : Pt a economisi sa pastrat klima de la 3serie fara reglaj separat, dar in putzine minute se incalzeste interiorul (afara -15).
Confort scaune super chiar la 196cm 110kg pers.
Motor la 3.0d 218 pitici nervosi se lasa usor influentzat de acceleratie fara sa bata cuie (motor vechi), iar consumul se afla intre 9-12l (cutie automatica)
La intrebarea cu probleme potzi sa o pui in urmatorii 5-6 ani
Astea sint concluziile trase de mine din descrierile lor.
PS. G E O R G E merci pt felicitari dar daca tu ai ce ai cu elicea e treaba ta !Incearca sa nu mai fi asa acid!!
Otto73
X3 sincer nu imi place : scump , materiale proasta calitate , relativ mic , si prost. Merita sa mai pui ceva bani si sa-ti iei X5 asta numai daca esti fan BMW. Sunt o gramada de alte optiuni si masini mai bune la acelasi pret .
Mihnea57315
Din cifre ceea ce spui tu nu e adevarat : portbagajul la X3 e mai mare decat la X5, garda la sol idem este mai mare , demarajele mai rapide si consumurile mai mici la aceeasi motorizare, greutatea mai mica.

Singurul minus al lui X3 este calitatea materialelor de pe bord. Atat. A si ego-ul ranit ca nu ai X5. Altfel aceasta masina da clasa in comportament rutier oricarui SUV din clasa ei. Sper ca afirmatia mea sa nu inflameze pe nimeni putem discuta concret cu date despre concurentele lui x3.

Service-ul se face la 30.000 si a costat 6,5 milioane lei vechi.
CruiSeR
Atata timp cat nu ati condus un X3 nu are rost sa-l vorbiti de rau pentru ca nu te poti baza doar pe ce zice unu si altul pe nu stiu ce forum. Daca respectivul a stat in dreapta in timp ce la volan se afla un sofer incomplet atunci e clar ca senzatia din timpul calatoriei nu a fost una placuta. Asa ca nu va mai inghesuiti sa-i faceti reclama proasta fiindca nu merita acest lucru, chiar este o masina buna! Si spun asta fiindca eu chiar conduc o astfel de masina.
G e o r g e
tot nu mi-ai spus cate airbag uri are smile.gif
CruiSeR
Eu am 8 airbaguri la a mea. Multumit ?tongue.gif
G e o r g e
pai atatea am si eu la saracia mea de subaru :-/ si costa si la jumatate , sa inteleg ca am un raport securitate / pret mai bun ca la bmw blink.gif
Rai
Da, un BMW e mult mai scump ca multe alte masini dar calitatea in ultimii ani a crescut si asta o arata orice statistica in lume si faptul ca sunt prea scumpe nu face sa nu se vanda bine la ora actuala BMW nu poate produce cat ar putea sa vanda si asta zice mult,ce conteaza rau sau bun banii su succesul e singurul care decid in ziua de azi.Si sa nu uit BMW a vandut luna trecuta cu 11% mai mult.Apropo numai seria 1 a fost vanduta de peste 50.000 de ori in Germania de la aparitie din care 48% erau diesel poate si alti producatori de renume sau cu nume ar fii bine sa investeasca in motoare de generatie noua.
G e o r g e
traiesti ! blink.gif

vezi ca nu mi-ai raspuns despre masinle tale nimic in topicul care l-am deschis .
CruiSeR
George, dai un ban da stii ca face smile.gif Cam asa e cu BMWu. Eu am multa incredere in masina mea pentru ca asa e normal, fiecare sofer sa-si cunoasca masina si sa aiba incredere in ea (exceptand masinile chinuite).
G e o r g e
ok. parerea mea este ca dai cu un ban prea mult wink.gif atata tot .
CruiSeR
Daca ar fi fost 100% alegerea mea as fi ales un seria 3 insa nu a fost dar imi place mult si actuala masina si o recomand cu toata increderea tuturor celor dispusi sa dea un ban in plus pentru un BMW :brave:
We ain`t gonna argue on that :angel:
xx46564
Exista aici cineva cu X3 3.0d cu cutie automata?
Cat va mananca in Bucuresti ?

Am depus actele si avansul.
Vine la sf lui febriarie sau inceputul lui martie.
CruiSeR
Felicitari pentru noua achizitie. X3ul meu (motor de 2l diesel) consuma cam 9l/100km in Constanta, iar stilul meu de condus este unul sport smile.gif Cel de 3l nu stiu cat ar putea consuma, mai ales ca are si cutie automata
xx46564
Din sondaje pe mai multe forumuri .ro si din afara, 3.0d cu cutie automata in Bucuresti ~ 13%, max 15% daca esti suparat rau.

Mi s-a promis ca pe 10 martie o sa o am.
CruiSeR
Daca mai intri pe forum te rog sa ne scrii cat iti consuma in Bucuresti cu 3.0d automata.. ca din martie pana acum ati avut timp sa va "cunoasteti mai bine" biggrin.gif
Iulian HondaFan
productia X3 va fi mutata din Austria (dupa Autonews):

QUOTE
Magna Steyr will lose contract, but coachbuilder may get X4

BMW will build the next X3 in-house in Germany and the US, or just in the US, supplier and company sources say. Currently the premium SUV is built by contract coachbuilder Magna Steyr in Graz, Austria.
Rai
Da,X-3 va fii facut in alta parte e ceva decis daca vine la mine mai vedem dar mi-ar placea sa vina,mai ales ca sunt super fan 4x4.
xx46564
QUOTE(CruiSeR)
Daca mai intri pe forum te rog sa ne scrii cat iti consuma in Bucuresti cu 3.0d automata.. ca din martie pana acum ati avut timp sa va "cunoasteti mai bine" biggrin.gif


De multa vreme nu am mai intrat pe acest topic.

Sunt ff. multumit de masina. Intr-adevar singura problema este aspectul (nu calitatea) plasticului de pe bord. In rest.. fuge de rupe si sta ca pe sine.
Cine doreste, semnalez sa isi ia urmatoarele optionale:
- toate airbagurile
- scaune Sport INCALZITE si reglaj electric
- Xenon
- cutie automata

Consum: 13-14% in Bucuresti si 10-11% in afara. In ambele cazuri condus sportiv.
Daca merg incet (5080 Km/h) concumul l-ar face sa crape de ciuda si pe tata cu Clio 1.5 DCI biggrin.gif ~ 6.5%.

Un jurnal AICI
Lucian55
Nu stiu cum ai reusit tu sa scoti consumu ala poate la relanti blush.gif . 530xd-ul meu nu ia sub 12 in oras nici sa il bati. ia si 16 depinde cat de suparat sunt band.gif
Impulse
Lucian, in sfarsit ti-ai luat BMW!
Bravo! Sa il stapanesti sanatos fara evenimente neplacute! beer.gif
Lucian55
Mersi mult. Sa stii ca fara ajutorul tau nu ma puteam decide, iar acum nu regret nici ultimul ban pe care l-am dat pe masina asta.
xx46564
QUOTE(Lucian46847)
Nu stiu cum ai reusit tu sa scoti consumu ala poate la relanti blush.gif . 530xd-ul meu nu ia sub 12 in oras nici sa il bati. ia si 16 depinde cat de suparat sunt band.gif


Pai in mod normal nici mie nu imi scade sub 9%, dar mergi pe Bucuresti-Pitesti incetisor, bara la bara cu max 60 Km/h si o sa fii uimit de cat consuma.
Lucian55
o sa incerc si varianta asta cu toate ca nu sunt adeptul mersului bara la bara. smile.gif
xx46564
In ultimele 2 saptamani de calvar in Bucuresti, am ajuns cu consumul la 14.8% urban ! E inuma.. rar mai reusesc sa trec de 2000 RPM !
G e o r g e
eu am un 13% stabil in bucuresti smile.gif

sigur nu scoti mai putin cu outbackul ? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.