Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina SH - la cat timp pot sa ies din tara ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Andrei48142
Salutare tuturor, am si eu o intrebare. M-as interesa la cat timp dupa ce cumpar o masina SH pot sa ies din tara cu ea (in speta, desi nu cred ca conteaza, Ungaria). Intrebarea se refera la kestiuni cum ar fi skimbare de numere (e necesara ?), asteptare eliberare talon etc.. mentionez ca nu sunt deloc familiar cu procedeul de vanzare-cumparare a unei masini. Va multumesc mult si sper la un raspuns rapid.
catalin51707
salut din cate stiu eu nu conteaza - atat timp cat ai talonul pe numele tau si nr negre - deci dupa ce ai terminat formalitatile de inmatriculare pe numele tau. altfel ( cu nr rosii - din cate stiu eu nu ai voie sa iesi) iar daca masina este pe numele altcuiva iti trebuie parca procura legalizata pe numele tau.
Andrei48142
ok, reformulez. in cat timp din momentul in care ma hotarasc sa cumpar masina si sunt fata in fata cu proprietarul gata sa incepem sa "facem formalitatile" pot iesi din tara.
Sebastian50312
Din cate stiu eu cam 2 saptamani dureaza sa o ai pe numele tau cu nr negre,altefel iti trebuie imputernicire de la proprietar legalizata la un notar
madalina
Din mometul in care ai ales masina, dureaza intre 2 saptamani si 2-3 luni pana poti pleca cu ea!

Trebuie sa faceti un contract de vanzare cumparare, la unul din ghisele cu acte auto de la Vitan, Udristei etc, apoi el mearge el la taxe si impozite locale de care apartine si sa ia un certificat ca are totul platit la zi, ca nu e girata, parca, etc, apoi trebuie sa mearga cu acest act si cu tine la politie sa o radieze - minim o zi dureaza la udristei, apoi o inmatriculezi tu provizoriu pe numele tau. Atunci iti da si cartea masinii. Tu fugi cu masina si actele la RAR, apoi la CEC platesti taxele de inamtriculare si talon, apoi te duci cu toate acteole necesare la udristei, daca vrei numere preferentiale, mai platesti o taxa si mai stai la o coada.

Apoi depui actele - iar minim o zi.

Si astepti. Intre 10 zile si o luna sa iti dea numerele si placutele. Atunci poti pleca cu masina
Virgil47474
poti scapa de inmatricularea provizorie daca il trimiti pe el la RAR (cum mi se pare mai logic) si vine de acolo cu un certificat de autenticitate.
madalina
Si din momentul radierii pana in momentul primirii placutelor definitive noi, ce face? Oricum face la RAR autentificare!
Virgil47474
depinde ce prefera: sa o inmatriculeze temporar sau s-o tina i fata blocului... eu am preferat s-o tin decat sa stau de doua ori la coada... si a durat doar 3 zile (aveam numerele rezervate).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.