Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfaturi sonorizare spate passat variant
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
marius44031
Salut!
Pentru ca am inteles ca montarea de difuzoare in portierele spate e ceva mai dificila si daca nu e facuta cum trebuie, apar multe dezavantaje, am pus in portbagaj doua boxe de casa.Tehnic stau asa:player sony cu 4 iesiri, difuzoare de 20w in portiere fata si cele doua boxe jvc(6Ohmi, 30W, bass reflex), in portbagaj.
Ce vreau sa spun e ca nu imi place cum se aude pe locul soferului, indiferent cum am pozitionat boxele din spate.Daca deschid portbagajul, presupunem ca pentru a asculta la iarba verde, se aude excelent, dar in masina nu.
Trebuie cumva boxe de compresie?
Alte sfaturi plase!
Lucas
Nu se aude bine in masina deoarece boxele de casa sunt "inchise" in portbagaj. Deci pana la tine se aude infundat. Daca nu ai loc facut din fabrica pentru difuzoare pe usa din spate, este cam greu sa zici cat de mari difuzoare ar intra in usile din spate. In acest caz (daca nu ai loc facut din fabrica), dupa mine ai doua variante: 1. te duci la o firma profesionista de sisteme audio care au si atelier in care iti monteaza difuzoarele si ceri sa se uite si sa iti spuna cat de mari difuzoare intra in spate.
2. cauti un Passat ca al tau (cu sau fara geamuri electrice ca difera mult) care are in dotare difuri in usile din spate, le masori si gata. Stii dimensiunea.
cosmin38489
parerea mea ar fi sa ai pe fata niste boxe bune medii nu pt bas si cu o pereche de tweetere (eu mia-am luat MB quart si au inclus si filtre) iar in spate sa iti pui un woofer (trebuie sa iti iei si o statie) si zic ca e mai bine decat sa dai gauri in usa si iti garantez ca o sa se auda si mai bine... dar un pic mai costisitor dar pun pariu ca o sa-ti placa cum o sa sune.
marius44031
Bun! Dar statiile astea unde se pozitioneaza la Passat?Banuiesc ca trebuie in fata dar nu exista un loc special pt asa ceva nu?
Si wooferele astea cu ce se maninca?
E acelasi lucru cu subofer.Iar in situatia asta tre sa renunt la boxele din portbagaj nu?Playerul Sony are control direct pt asa ceva.Sau trebe pus prin statie?
Andrei Suzuki
Statia e recomandat sa fie prinsa de ceva,deci sa fie fixa.Cel mai usor se prinde de bancheta.
Vezi aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4972 cum se leaga statie...sub (adica sub-woofer,nu subofer),boxe etc,etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.