Help - Search - Members - Calendar
Full Version: laguna II / trepidatia volanului la franare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Duvac50578
Am observat ca la franare, la viteza de peste 70 km /ora, incepe sa-mi trepideze volanul.
Ce ar putea fi?
Masina este laguna II din 2004 si are 23000 km la bord.
multumiri pt eventuale sfaturi.
Luka
Din cate stiu eu, ar putea fi presiunea in pneuri sau ar trebui facuta geometria.
Si eu am o problema asemanatoare, insa eu de-abia am facut geometria (inainte de ea nu facea nimic). In fine, baieti priceputi... blink.gif
James Kilowatt
Pot fi si probleme cu discurile, sa nu mai fie plane. Ar trebui sa fie usor de depistata daca e asta.
Daca era geometria sau echilibrajul ar fi vibrat indiferent daca franai sau nu.
daniel47253
de la discuri sau placute.
eu am avut problema asta. am dat placutele jos, le-am frecat de o piatra pt a le plana si de atunci nu am mai avut probleme.( placute pheonix - calitate proasta). si mi-am tras si un sant pe disc din cauza jegurilor de placute::sad.gif((
lucian39229
QUOTE(daniel47253)
de la discuri sau placute.
eu am avut problema asta. am dat placutele jos, le-am frecat de o piatra pt a le plana si de atunci nu am mai avut probleme.( placute pheonix - calitate proasta). si mi-am tras si un sant pe disc din cauza jegurilor de placute::sad.gif((



nu sunt placutele e dicu de frana
Acest dics este prns de flansa planetarei de 2 3 4 suruburi
la o frana violenta sau altceva se pot misca 1.2 mm de ajuns sa simti vibratii in volan si pedala frana verifica acest lucru la service dotat cu ce trebuie
o sa vezi ca am dreptate
merci
Razvan52550
Salve ! Tremuratul volanului la franare e cauzat de ovalizarea discurilor de frana. Acest aspect s-a datorat intrarii intr-o balta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.