Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SH vs Logan vs Clio
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cornel51552
Salut,


A venit timpul sa imi iau si eu masina :proud:

Am vreo 6.000 EUR in banca si as mai putea sa iau credit inca pe atat.

Iata ce ganduri trec prin capusorul meu:

1. SH - (Golf, Vectra, Astra) '95-'96 100.000 km in bord - ~6.000 EUR
Plusuri
+ Nu mai e nevoie sa fac credit la banca
+ Nemteasca fiabila....astia stiu sa faca masini, veche da buna...
Minusuri
- Totusi poate fac credit ca sa o pun pe picioare in caz ca iau teapa
- Chiar daca e nemteasca, fiablia, totusi are 100mii km rulati

2. Logan Ambition 1.6 MPI - 8450 EUR

- mai fac un credit de vreo 3.000 EUR - dar am masina noua smile.gif.

Nu prea imi place cum arata... cand am vazut-o am zis ca e cea mai urata masina pe care am vazut-o...acu parca nu mai e asa. Nu e cea mai frumoasa da... merge. Cine stie poate chiar o sa ajunga sa imi placa cum arata.
Am auzit multe si bune si rele.

3.Renault Clio 1,5 dCi 11.000 Eur

Daca fac o treaba sa o fac ca lumea. Imi permit sa dau 11.000 Eur pe o masina, e max cat as putea da fara sa stric echilibrul bugetului.
E diesel consuma putin, asta ma incanta smile.gif
Nici asta nu are un design care sa ma incante sad.gif

Voi ce ati alege daca ati fi in locul meu ?
Cornel51552
Care dintre variantele enumerate mai sus are cel mai avantajos raport calitate pret?
marcel46992
mai gandeste-te, exista opel corsa, fiat , mazda 2, citroen C2, masini cat de cat mai ieftine cu consum mic!
Gociu75
Bora diesel, 2001-2002 la 9000-10000 euro. Valoare de revanzare buna, masina super ok, mai buna, mai bine finisata decat tot ce ai enumerat mai sus. Sau Golf 4, diesel, 2001-2002 gasesti si sub 9000 euroci. Si decat una frantuzeasca..., nu se compara, sincer.
James Kilowatt
Nu te complica cu astra pana prin 98. E facuta in vremea de trista amintire de la Opel. E loterie cu ea. Plus ca 100.000 km la o masina de 10 ani e greu de crezut. Afara astrele din antepenultimul model (niciodata nu am stiut cum se cheama) de prin '95 se vand si cu 1500€, daca sunt in stare buna. 2000, daca au km putini si clima. 6000 e enorm de mult, indiferent de starea in care este. Un amic a incercat sa vanda una din 94, 160.000km, in stare buna si garajistii ii raspundeau "masina asta nu are piata, nu are valoare. MAi bine mergi cu ea pana crapa". Era dispus sa o dea cu 750€ negociabil si nu a primit nici o oferta, desi arata bine, avea control tehnic, etc. S-ar putea ca in trei ani sa patesti si tu la fel in Romania cu o astra modelul ala...

Personal nu m-as complica nici cu VW Golf 4 & Co de prin anii 2000. E perioada cand VW au ajuns la coada clasamentelor de fiabilitate. Mai degraba as merge pe Skoda, daca tot esti fan VW. Oricum, preturile sunt mult prea mari la VW pentru ce ofera (parera mea smile.gif ).

Eu as merge pe Cielo nou, 16V si GPL. Din cate am inteles e cam 8000€, cu tot cu clima, desi nu bag mana in foc.
Marius43590
Am auzit ca Renault Clio dci ar avea probleme la motor. Stiu o persoana care dupa ce a facut reclama la dci, si-a cumparat 1.4 benzina.
G e o r g e
seria alizee a avut probleme smile.gif in rest nu sunt probleme.
James Kilowatt
Care e seria alizee? Taica-miu are Symbol dCI 65. HAbar n-am ce serie e, e o varianta din 2003 cu clima,faruri de ceata, dar fara abs.
robert
Pentru ca esti constrans de o anumita suma si pentru ca iti faci probleme cu costurile de intretinere, iti recomand Logan sau Symbol.De exemplu Symbol Fidji 1.5 dCi de 65cp face 10.615 Euro TTI, si stiu ca are multe dotari incluse(airbaguri, ABS, scaun sofer cu reglaj pe inaltime, volan reglabil, CD, servodirectie, A/C, proiectoare, inchidere centralizata, geamuri electrice fata, tetiere fata/spate).
Cornel51552
Multumesc tuturor pentru sugestii :help:

MR28673 - m-am gandit si la cielo dar mi se pare o masina cam invechita si nu prea economica din cate am aflat.

Oricum pana la urma m-am decis sa aleg intre logan si clio simbol 1.5 dci (80 cp).

Intrebarea este: merita clio diferenta de 3.000Eur fata de logan?

Mir cum se comporta masina tatalui tau...ceva probeleme pana acum?

Marius/George - despre ce probleme a fost vorba la clio? Au fost rechemtate masini in fabrica?
James Kilowatt
Pana acum se comporta bine Clio, insa are doar 20.000 km smile.gif Silentioasa, foarte economica, ramane de vazut cat e de fiabila.

Cielo mi s-a parut tentant pentru GPL. La mine benzina e 1.25€/litrul, motorina 1.05€/litrul iar GPL 0.4€/litrul, asa ca e o optiune serioasa. La noi nu mai stiu care sunt preturile, insa am auzit ca a sarit de 1€ benzina. Chiar daca e depasita, Cielo mi se pare totusi confortabila, iar daca versiunea GPL ar fi si fiabila oricum as prefera-o unui SH de mai mult de 4-5 ani.
G e o r g e
au avut probleme cu pompele de motorina . asta facea sa se acumuleye span in ele si se "rupeau".
doar seria alizee a avut pb asta .
James Kilowatt
George, care e seria Alizee?
eddie
Seria Alizee a fost scoasa in 2002-2003,era 1,5 DCI 65 c.p.,cu jante de aluminiu,airbag,oglinzi la culoarea caroseriei electrice.Astea au fost cu problema care o stie toata lumea.Intre timp s-a rezolvat.Oricum cea de 80 c.p. e mult mai buna si la viteza si la consum !Merita incercata,e foarte economica si se misca ca una pe benzinaMotorul de 65 c.p. va fi pus pe primele Logan-uri diesel,deci asta spune tot,nu e cel mai performant Dci....
Valentin52311
Ford Focus 2002 - 8800 euro sau Peugeot 206 2001 - 8500 euro. Amundoua cam 70 000km. E DOAR o parere!
gabi4
clio 1.4 16v 98CP biggrin.gif ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.