Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cine a condus un citroen c 5 in regim sportiv ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
nicolae51522
conduc de 2 ani un passat 1.9 tdi-116 cp, si ma intereseaza achizitia unui c 5 de 138 cp,dar am dubii legate de stabilitatea in viraje.
de regula conduc conduc cu viteza...
G e o r g e
de preferat pentru noi toti ar fi sa nu conduci cu viteza . multumesc de intelegere .
V l a d
e na :sugiuc: hai fi serios... cine poate rezista. Asa e, frumos ar fi s anu conduca cu viteza, dar si mai frumos... intelegi unde bat band.gif
G e o r g e
bicycle.gif

si bicicletele sunt periculoase !
mike.omega
Mai nu fiti rai cu omul :bash: Nu stiati ca passatu are sportivitate in el cat 2 :angel:

Din cate am inteles de prin teste din reviste/tv cica suspensia aia care se regleaza pe inaltime e setata mai mult spre comfort decat spre sport bicycle.gif

Incearca eventual un Mondeo tongue.gif
robert
Da, Mondeo e mai sportiv decat C5.TDCI-ul ala trage de rupe, sincer.Si parca masina e mai stabila pe viraje decat Passat B5 sau C5.
bogdan47077
si eu zic la fel...uita de C5..daca iti place sportivitate ..o sa urasti bordul ala electronic de fata!! iar de stabilitate...nici nu mai vorbesc!!
cel mai bine fa un drive-test cu el!
Lucian55
A mai fost un topic la versus acum o luna sau 2 care cineva facea o comparatie intre 407 , mondeo si .. inca ceva . din cele 3 mondeo iesea cel mai bine la motorul TDCI de 136 cai :boxing: . am mondeo cu motorul asta si sunt chiar multumit de el biggrin.gif
robert
C5 este mai degraba o masina confortabila decat sportiva.Nici nu cred ca s-a vrut asta.
G e o r g e
masina cu comportament sportiv din clasa medie , legacy.
CPI
Corect, dar e o mica diferenta la pret. Si de altfel, Legacy ar trebui comparat cu BMW, A4 nu cu C5 si Mondeo.

Asta daca uitam de acel motor jenant pentru Subaru de 125 CP la 2 litri.
robert
Sau cel de 1.6 de pe Impreza, care fuge mai slab ca Loganu de 1.6!!Asta nu prea o inteleg nici io.
James Kilowatt
Sau, una de la clasa medie cu comportament sportiv si motor de 2L bengos (fara turbo), Alfa 156 cu motorul de 2000 injectie directa de 165 CP
La turbo, Subaru.
G e o r g e
fact :
2.0 de pe legacy are 138 cp
fact :
12.3 demaraj pt 95cp pe o masina AWD .
fact :
logan 1.6 mai slab la demaraj ca supernova 1.4
fact :
supernova 1.4 demaraj 13.1
presumption :
impreza 1.6 are demaraj mai bun ca logan .

le-am condus pe toate , 2 le am in familie, stiu despre ce vorbesc .
robert
Loganu e cotat cu 11.5s 0-100km/h, iar Impreza cu 12.3s, de asta vorbesc.Excludem tractiune etc, vb de acceleratie numai.
G e o r g e
si eu iti spun ca loganul este DOAR cotat cu 11.5 . ca nu face neam !
robert
Daca asa scrie.......sa minta astia chiar asa?E clar ca nimeni nu poata sa scoata cifrele oficiale in realitate, la nici o masina, dar pe aproape pe acolo tot sunt.La modelul de 1.4MPI sunt 13s, deci se cam apropie de realitate.Oricum ideea era ca Subaru, la cat de competitivi sunt, au o Impreza care fuge ca un Logan si e dublu la pret.Asta e realitatea!Sigur ca tehnica nu se compara, AWD etc,fiabilitate,stabilitate frane,dar daca vorbim doar de cifre, cifrele sunt astea.Cam nasol nu?Si acum ma intreb, cum sa-ti iei un Subaru care fuge mai slab ca un Logan?Mai pui colo ceva(vreo 8000E!?) si iei un WRX adevarat.
Cat pribeste subiectul topicului, eu as merge tot pe Passat, dar 5.5 130cp, sau Mondeo 2.0 TDCI.Daca vrei mai sportiva, vezi o Mazda 6 sau Alfa 156 JTD, sau chiar Mondeo 2.2 155cp care fuge traznet ptr un diesel.Depinde de buget sau preferinte.La SH se gasesc BMW-uri 320D din 2000-2001 la preturi destul de bune(la noroc insa)care iti asigura o stabilitate in curbe foerte buna, daca asta cauti, dar care au transmisie spate.
G e o r g e
este parerea ta . 12 400 CIP impreza smile.gif si are dotari in plus fata de cel mai cel logan ! si asta spune ceva .

in plus , daca tu compari subaru cu dacia , ai o problema !
robert
In catalog scrie 14600CIP(or mintii astia!),si n-am nici o problema, te asigur.Nu compar masinile in sine,ca intamplator mai stiu si io care e diferenta intre o biela si o bieleta,ci timpii de acceleratie.Si nu inteleg de ce te superi asa cand asta e realitatea.Nu sunt chiar analfabet in materie de masini sa compar in ansamblu o Dacie cu un Subaru.Nu pot contesta calitatile si tehnica Subaru.Dar daca asa scrie...ce sa fac?

Logan 1.6 MPI - 90cp/5500rot/min, 128Nm/3000 rot/min, vit max 175 km/h, 0-100km/h 11,5s;

Subaru Impreza 1.6 - 95cp/5200rpt/min, 143 Nm/3600rot/min, vit max 174km/h, 0-100km/h 12,3s;

Sigur ca nu o sa-mi iau Logan niciodata, nu sunt fan Mioveni nici pe departe.Dar nu e rusinos ca un Subaru atat de trambitat sa fie depasit de un Logan la acceleratie, la aceeasi cmc?Hai ca te-am prins aici!
PS.Stai linistit ca eu sunt fan Mercedes si mi-e greu sa explic cum se poate ca un motor de 2 l diesel sa scoata numai 82cp.Chiar daca iubim o marca...nimic nu e perfect.
G e o r g e
12 400 . promotie . atat a fost atat am dat. smile.gif

si cifrele spun altceva smile.gif eu te pot face o tura cu un amarat de 1.6 si 12.3 doar demaraj smile.gif
robert
Promotie e una, pret de catalog e alta.
G e o r g e
asa si ? blink.gif
sa imi fie rusine ca am luat masina la pret de promotie ? sa ma duc inapoi la ei sa le dau diferenta? blink.gif

te-ai simti mai bine ? blink.gif
robert
Ai o problema deja.Mai tii minte de unde a plecat discutia?

eu:"Sau cel de 1.6 de pe Impreza, care fuge mai slab ca Loganu de 1.6!!Asta nu prea o inteleg nici io."
George:"impreza 1.6 are demaraj mai bun ca logan"
eu:"Logan 1.6 MPI - 90cp/5500rot/min, 128Nm/3000 rot/min, vit max 175 km/h, 0-100km/h 11,5s;
Subaru Impreza 1.6 - 95cp/5200rpt/min, 143 Nm/3600rot/min, vit max 174km/h, 0-100km/h 12,3s;"

Intelegi?Si da, te rog sa duci masina inapoi mediat!Ce copil esti...Stai in Tei nu? :cheers: D-aia te aprinzi asa repede!Hai sa punem punct aici ca si asa am deviat destul de la subiect.
G e o r g e
imediat, stai asa .

imi este rusine de nu mai pot ca am masina mai scumpa dar mai puturoasa ca loganul .

moderatori , curatati offtopicul va rog.
madalina
QUOTE(robert36564)
Stai in Tei nu? :cheers: D-aia te aprinzi asa repede!Hai sa punem punct aici ca si asa am deviat destul de la subiect.


De cand trasaturile de caracter sunt date de locuinta? blink.gif
robert
Hai ma ca am glumit si io!Am vazut ca e ofensat ca aduc argumente contra performantelor motorului de 1.6 de pe Subaru,si am continuat discutia sa vad ca explicatii imi da.Apoi s-a aprins asa...mai repede, si...sta cu mine in Tei.Stie el la ce m-am referit.E cartierul nostru cu baieti mai...iuti.Chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni,sincer.Imi cer scuze si pentru off-topicul lung.L-am provocat un pic pe George dar a reactionat copilareste gen "sa ma duc inapoi sa le dau diferenta?",fara sa-mi aduca alte argumente contrare cifrelor oficiale.Am inteles si mi-a placut ca este un forum cu un nivel mai ridicat al discutiei, de asta m-am "aciuit" si eu pe aici.Scuze inca o data.
G e o r g e
ti-am dat expplicatiile necesare .

ti-am dat datele oficiale , ti-am spus impresia mea , si am spus ca nu e masina care o conduc zilnic . nu am nimic de ascuns.

la data aceea a fost cea mai buna oferta pentru noi . asa am considerat atunci . ok ?

dar recunoaste ca logan vs impreza e total deplasata comparatia .
robert
Sigur ca este deplasata comparatia.Am vobit doar de timpii oficiali de acceleratie 0-100km/h.
CPI
[quote="G e o r g e"]fact :
2.0 de pe legacy are 138 cp
quote]
Eu m-am luat dupa reclamele din reviste. Acolo spunc ca Legacy de 2.0 are 125 cp si costa vreo 17k...
Pe site e dat cu 138 intr-adevar... Nu mai inteleg nimic, subaru.ro e al importatorului, reclamele la fel. Merg pe mina ta atunci
G e o r g e
care reviste ?

probabil a ramas vechea reclama pe acolo sad.gif

legacy de anul trecut are 138cp . este noul motor 2.0 aspirat .

intre timp forester 2.0 si impreza 2.0 , aspirate, au tot doar 125 cp.
CPI
O sa ma uit diseara si iti spun exact. Oricum era o revista recenta, mai-iulie 2005 si ori ams ori autoexpert, pe astea le citesc.

Hai pa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.