Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zgomote punte spate - Vectra B
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
George49456
Salutare tuturor,

Abia am schimbat 8 bucse pe spate si tot se aud zgomote ciudate la trecerea prin cele mai mici gropi. Ma poate sfatui cineva ce sa mai schimb , ca doar nu trebuie sa schimb toate puntea spate? Sa fie cumva telescoapele de vina? Multumesc!

George
pretorian
poat fi telescoapele si chiar arcurile mai greu asta dar e bine sa verifici , ai spus ca ai schimbat 8 bucse, eu nu stiu cate sunt la nr. dar daca mai sunt verficale si pe alea.
V l a d
service
Viorel51870
Eu nu cred ca e din arcuri, suspensie. Tot din bucse este problema. Eu am tot o Vectra B, e din 96 si aud un plancanit in momentul in care, atentie!!! nu se efectueaza balans pe verticala, ci pe orizontala. Sunt tare curios daca si la tine este la fel. Dute in parcare si impingete in ea in dreptul puntii si fai un mic balans.
Ai sa zici, ce legatura are balansul pe orizontala in momentul in care dai in gropi cu masina? blink.gif Ei bine, are legatura si nu tin acum teoria chibritului, este un balans insesizabil noua (aparent).
La mine clampanitul se aude numai atunci cand rulez cu viteza redusa si traversez drumuri de tara unde datorita denivelarii drumului, masina are tot timpul o inclinatie inspre rotile ce se afla in santurile facute de apa.
Am fost obsedat de zgomotul asta, am luat de am verificat coloana de evacuare, toba, ..., am incercat fel de fel de ipoteze. Insa m-am obisnuit cu zgomotul, mai ales ca se aude in momentul in care circul pe drum denivelat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.