Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vacanta in europa cu masina
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
cosmin45741
impreuna cu alti 3 prieteni si cu partenerele, fireste biggrin.gif , plecam pe 5 august intr-un tur in europa...traseul in mare e cam asa: viena, venezia si nice (nisa)... am rezervat camere doar la nisa, tinand cont ca e full sezon si e cam scumpa zona si mai astept niste raspunsuri din zona venetiei, urmand sa ne decidem apoi...
intrebarile mele care sunt? vreau sa stiu daca stiti ceva despre cazarile de pe autostrada (vrem sa stam vreo 2 saptamani si avem rezervat doar vreo 6-7 zile, cu tot cu venetia), unde se poate manca bine si nu prea usturator si cu acces auto relativ usor, alte probleme pe care le poti intampina...
aaa si la intoarcere, daca ne mai raman bani blush.gif , poate o sa trecem si prin elvetia...
orice sugestie e bine-venita si va multumesc anticipat biggrin.gif
CRG
In austria, cazarea la pensiuni costa intre 15 si 25 EUR de persoana cu mic dejun. Just follow the sign "Zimmer frei". La mine am procedat asa toata excursia in tara respectiva. Am iesit super ieftin si comfortabil. N-am rezervat in prealabil decat in Viena.
James Kilowatt
Pentru cine apreciaza, sunt bune si campingurile. Casuta 2 pers + WC + dus propriu langa Venezia 17€, in plin sezon. Mai mult costa parcarea, asa ca lasa masina la hotel/camping si mergi mai bine in Venetia cu autobuzul + vaporetto, ia abonament pentru o zi.
In austria eu am dat numai de preturi mari... 15€ in Viena in youth hostel, 65 in salzburg la o pensiune. E drept ca era super.
Amplasament de cort + masina + 2 persoane in Franta, pe malul lacului Leman (geneva) 5€/zi.
Incearca si www.hrs.de, au preturi speciale pentru multe hoteluri in toata europa. De ex am stat la Budapesta, 3 stele, camera de doua persona + mic dejun 35€.
In preajma autostrazilor sunt hotelurile Formula 1 unde costa cam 30€ camera cu 3 paturi in toata europa. Sunt foarte curate, insa fara baie proprie. Ceva mai confortabile si o idee mai scumpe sunt cele ETAP.
Preturile de mai sus sunt toate pentru doua persoane, nu de persoana.
Daca pleci din Nice spre Elvetia, treci prea aproape de Mont Blanc ca sa-l ratezi. De la chamonix poti urca cu telecabina pana la 4000m, si costa vre-o 30€. Scump, dar merita!
Ai grija cum faci calculele in Italia si in Franta, pentru ca autostrazile costa mai mult decat benzina. Venezia-Nice autostrada e cam 50€ (si cam 500km).
Cumpara benzina cat mai multa in Austria, Slovenia, si in Elvetia, e si cat mai putina in Franta, Italia si Ungaria. Ungaria ar trebui as o traversezi chiar fara sa iei benzina de loc, ca e si scumpa si te mai ciupesc aia putin si din cursul valutar.
Fii atent in Austria cu radarele, ca aia-s paranoici si risti sa iti lasi toti banii acolo. In Franta e plin de radare automate, insa cum ai numere straine nu prea au ce sa-ti faca. La cativa km vest de nice, la Esterel i-au luat carnetul cu radarul lui Montoya biggrin.gif
In Italia e mai relaxat, in general nu pun radare decat daca intr-adevar e o zona cu probleme unde oricum ar trebui sa mergi prudent, sunt ceva mai flexibili.
Maff
Daca vrei cazari ieftine si conditii foarte bune pe autostrada si nu numai, incearca hotelurile din reteaua Accor.De exemplu Formula 1 pe care o gasesti cam peste tot in Europa la preturi de pana la 38 de euro/camera/noapte in centrul Parisului, la periferie gasesti pe la 30 de euro.In camera incap fara probleme 4 persoane si nu te intreaba nimeni nimic.Cauta pe internet date despre Formule 1 si o sa te convingi, www.hotelformule1.com .Faci rezervarile pe net cu card.Eu cand merg cu masina in afara ma opresc mereu la hotelurile astea pentru ca sunt si ieftine si curate( in fiecare dimineata, daca stai mai multe zile, iti fac curat in camera).Sper sa nu fie considerata reclama pentru ca am vrut sa fie doar un sfat bun.In Austria am stat la un Kopling (un camin pentru studenti, care are si atributii de hotel) super ieftin, 30 de euro pe camera (gasesti tot pe net detalii). In Franta exista Auberge de Jeunesse, la fel ca Koplingul si tot la fel de ieftin. Si astea sunt curate nici nu se compara cu caminele noastre.Si daca ai pana in 26 de ani si macar unul din voi are un carnet de student va puteti caza acolo fara probleme.S-ar putea sa nu va trebuiasca nici carnetul de student, dar e bine sa existe.
James Kilowatt
Auberge de jeunesse = kopling = youth hostel smile.gif E tot un drac, sunt semnalizate la fel, si e cam aceeasi idee. Cautandu-le pe net e mai usor sa googlezi "youth hostel Wien" de ex.
Si Etap fac parte din reteaua Accor, si Ibis, etc. Insa preturile variaza, cele mai ieftine sunt Formula 1, iar Etap sunt cam 10€ in plus insa ai WC si dus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.