Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un sfat va rog, daca se poate......megane sedan dci 80cp?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
o51477
Cine poseda megane sedan dci 80 cp, ar putea sa mi spuna cum se prezinta masina ? Sunteti multumiti de ea ?As vrea sa mi cumpar, dar aud pareri contradictorii, cum ca ar fi prea lenesa, ca la 160 km/h nu mai merge ceas, ca ar fi de preferat meganul pe benzina, versiunea 1.6 16., ca nu si merita banii, dar am auzit totusi si lucruri bune
Astept parearea d-voastra si sfaturile voastre. Va multumesc pentru ajutor.
M A R I U S
Eu zic sa nu te bagi....80cp e o putere mica pt o caroserie ca a Meganului. Motorul asta merge bine la Clio dar la Megane pt un diesel ia unul de 100 sau 120cp
Maff
Si eu ma uitasem la un Megane de 80cp pt maica-mea, insa am studiat problema de aproape si am vazut ca merita mai mult unul de 100cp.Oricum s-a hotarat sa-si ia un C4 de 92cp HDI.
Gabriela54123
Salut,
Am 3 cunostinte cu megane sedan 80 cp care au avut mari probleme cu injectia, care este f. scumpa si nu intra in garantie daca este vina combustibilului - deci a soferului. Unul dintre ei a avut probleme si si sistemul de franare, i-a ramas roata blocata in curba.... eu cred ca e nevoie de mai mult timp pana o pun la punct cei de la renault, deci... mai gandeste-te.
ncristi
QUOTE
Am 3 cunostinte cu megane sedan 80 cp care au avut mari probleme cu injectia, care este f. scumpa si nu intra in garantie daca este vina combustibilului



Motorul de 1.5 80CP nu a avut nici o problema cu injectia (asa cum a avut motorul de 1.5 de pe clio) si este super economic iar franele la M2 sunt fantastice (nu exagerez) si nu cred ca am auzit pana acum pe cineva sau pe cineva de pe vrun forum plangandu-se de frane (si-am vizitat destul de multe smile.gif)....ce spui tu gabriela este un caz izolat (daca este adevarat ce spui).

Intreg sistemul de franare+ABS de pe MII este facut de bosch si este unul din cele mai performante.

Daca vrei sa te convingeti de ce spun vizitati reno.ro smile.gif
Gabriela54123
Salut
Stiu ce spun cu Megane Sedan 1.5 80HP deoarece am clio-ul meu in service in Constanta, de o luna, si tot mergand pe acolo, m-am intalnit cu cei 3 posesori de megane, cu injectia dusa. Li s-au exfoliat furtunele si au facut ravagii, iar unul dintre ei avea roata blocata din franare.... Acum avem pe cernavoda 3 megane sedan de vanzare! Problema nu cred ca e generica. Totusi, in Constanta se practica multe amestecuri neomologate de motorina, asa cum mi-au spus si cei din service IPSO renault Bucuresti, care au reparat des asemenea defecte provenite din zona constanta. Iar de pus motorina mereu in canistra, decantat si pus prin palnie, o practic dar nu prea mi se pare corect...
Clio 1.5 dCi 65CP
Myky54178
Buna, de curind mi-am comandat un megane II de 80 CP si am avut o discutzie cu baiatu cu care am configurat masina si am aflat niste chestii care ma gindeam sa vi le spun. Diferenta intre motoarele diesel de 80 si 100 CP e doar de cip. motoarele de 100 au cip de diesel pe ele iar baiatul cu care am discutat de la renault mi-a spus ca sincer nu merita sa dai 1000 eur in plus pe un cip care zice el nici nu e foarte reusit. Mi-a spus ca daca o sa vreau in viitor sa imi pun un cip de disesel nu e nici o problema si ca cipurile care se gasesc pe dincolo sunt in general mult mai bune decit cele de renault.
G e o r g e
sti care e faza ciudata , ca 80ul chipuit atinge 100cp , si 100le chipuit atinge 125 cp . a ?
ncristi
Motorul de 100HP este in esenta acelasi de 80HP insa lucreaza la presiuni mai mari si cu un cip popate fi dus la aprox 120HP...

Chestia este ca motorul de 80HP este mai insensibil la motorina mai nasoala....deci parca s-ar potrivi mai bine la noi smile.gif
mircea51547
De lenesa e lenesa.....
Dar comportamentul la 160 nu se schimba.....(doar consumul tongue.gif)
Consumul este excelent, ceea ce face motorizarea mult mai potrivita pentru oras decat pentru exterior....
Iar intre motorul de 80CP si cel de 100CP...nu e diferenta doar de chip....de fapt chip-ul este acelasi....difera softul...iar chipul nu se poate schimba cu altele....se poate doar rescrie softul cu unul care duce limitele motorului mai sus, mai spre limitele reale .....

Mai sunt si altele....admisie, evacuare, ambreiaj....etc....

Oricum...este o masina care nu te inseala....si..cum zicea foarte bine...:

La diesel, 1.9 este exact ce-i trebuie unui Megane....1.5 este exact ce-i trebuie unui Clio....
el_ovy
Pai deci pana la urma banuiesc ca mai bun ar fi motoru de 1.6 benzina nu? Motoru asta are ceva probleme? Dar motorul de 1.4,de asta stiti ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.