Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua - 6 conditii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
madalina
Cineva m-a rugat sa o ajut sa isi cumpere o masina. Persoana in cauza nu are nici cea mai mica idee despre masini, nu stie clasele, dar vrea ca masina pe care o va achizitiona sa indeplineasca sase conditii:

1. sa nu atraga atentia
2. sa coste putin intretinerea
3. sa consume putin
4. sa fie rapida
5. sa fie produsa in Europa
6. sa aibe 4/5 usi.

Masinile ce i-au atras atentia pana acum au fost - fara vreo legatura intre ele blush.gif - 206, yaris, astra II classic, astra H, Rover Streetwise, Rav4, Scenic, Fiesta. Focus...

Face 40-50.000 km/an.

Eu i-am recomandat o corolla diesel, dar nu ii place.
guerilla
rover - prima pe care sa o scoata afara.
probleme grave de service, dupa cum stiti firma mama a cam tras obloanele.
dar ai uitat sa mentionezi ceva foarte important - ce buget? blush.gif
are copii? cara mult de la piata? cum pleaca in concediu (casa dupa ea)?
eddie
1.La Rover poate sa nu se mai gandeasca....
2.RAV4 atrage atentia si nici ieftina nu e
3.Scenic-ul nu e deloc ieftin,sa ia Megan sau Clio
4.206 e mic decat Clio si mult mai scump la toate....
5.Ford-urile costa mult la intretinere

Raman restul,pot sa ii recomand Clio,poate se gandeste si la el,asta respecta toate punctele enumerate de cea care vrea sa isi cumpere masina.
madalina
Bugetul este in functie din clasa din care face parte masina. (clasa mica maxim 13.000 CIP, compacta maxim 16.000 CIP, SUV mic maxim 25.000).

Rover-ul l-a scos de mult de pe lista.

E vorba de o persoana singura, de 24 de ani, fara planuri de marire a familiei in urmatorii 5 ani, nu cara multe bagaje, in schimb foloseste masina pentru multe drumuri prin tara in interes de afaceri.

Acum se descurca cu succes cu o Fiesta mai veche.
Mojito
1.Skoda
2.Fabia
3.1.2 Clasic
4.neconcordanta cu punctul 3
5.Cehia
6.Are
madalina
Masina sub 80-85 CP n-as las-o eu sa cumpere. Skoda Fabia 1.2 sub nici-o forma. Intretinere scumpa, motor in 3 cilindrii, dotari scumpe...
G e o r g e
1.2 60 cp ... aia NU ESTE MASINA !
eddie
Am un prieten care pretinde ca a luat Fabia de 1,2 cu motor de 85 c.p.,daca exista asa ceva,sigur e cu 4 pistoane sau nu exista si nu stie ce a cumparat?Cred ca cea mai economica e aia de 1,4 diesel cu consumul ala de-i fac astia reclama de 2 litri si ceva la suta....
DragosS
Tinand cont de faptul ca face destul de multi km pe an eu zic ca trebuie sa se uite neaparat spre un diesel.La clasa medie nu va gasi un diesel rapid si cat de cat doatat in 16.000cip,deci trebuie sa caute ceva la clasa compacta sau chiar mica.
madalina
Fabia este disponibila cu motoare ce dezvolta 55, 64, 75, 101 si 115 CP.

Asa se mai lauda oamenii fara sa existe vreo legatura cu realitatea...

cat despre neconcordanta dintre punctele 3 si 4 nu e chiar asa. Poti avea un motor mic si consum mare sau invers.

Trebuie gasit un raport optim intre performante si consum!
Mikidutzaa
Din cate ai prezentat Corolla intr-adevar se potriveste cel mai bine. Daca nu, eventual un Focus TDCi 110CP (13660e Trend, 15600e Ghia CIP) (nu se incadreaza prea bine in 2, dar in rest eu zic ca e ok).
cosmin45741
octavia tour???
nu atrage deloc atentia, sunt masini bune, diesel-ul consuma putin si e destul de ieftina...
cam invechita, ce-i drept
Mojito
Punctul 3.Sa consume putin NU sa fie motor mic
Punctul 4. Sa fie rapida Nu saiba consummic/mare.
OK.
Reluam:
1.OPEL
2.MERIVA
3.TWINPORT 1.4 90 CP Enjoy
4.Europa
5.Are
James Kilowatt
Fiesta 1.6 TDCI?
Ibiza/Cordoba 1.9 TDI?

Bani sa aiba, ca are de unde alege:)
sorin37756
QUOTE(madalina)
Bugetul este in functie din clasa din care face parte masina. (clasa mica maxim 13.000 CIP, compacta maxim 16.000 CIP, SUV mic maxim 25.000).
E vorba de o persoana singura, de 24 de ani, fara planuri de marire a familiei in urmatorii 5 ani, nu cara multe bagaje, in schimb foloseste masina pentru multe drumuri prin tara in interes de afaceri.

Acum se descurca cu succes cu o Fiesta mai veche.

1.Vedeti, de-asta inbatraneste populatia din Europa si vin tiganii peste noi: pentru ca la 24 ani tinerii isi propun sa nu faca plozi pana la 30 de ani, iar dupa 30 nu le mai arde... De ce mai face afaceri?...
2.Sa-si ia un Suzuki Ignis (cu semnal sonor "bebelus" la marsalier)
James Kilowatt
Unii nu si-au propus, pur si simplu nu si-au dat seama cum trece timpul biggrin.gif

Daca tot veni vorba de Suzuki, nici noul Swift n-arata rau si deja e destul de laudat prin UE. La clasa masinute, Mitsu Colt e masina anului in Ro, nu? Si in plus nici Honda Jazz nu e rea, desi parca e putin cam scumpa...
Sunt convinsa ca i-ai propus si Yaris. Ce a avut impotriva?smile.gif
Mihai 36955
IGNIS DIESEL RULES
MICA dar SPATIOASA, portbagaj destul de incapator, garda la sol mai mare decat alte masini ( 17cm ) => ajuta mult in tara asta cu drumurile ei de te doare sufletul, destul de rapida, consum mic, dotata corespunzator ( AC, SERVO, ABS, si in functie de dotare si alte nebunii ), pret bun iar reviziile, eu zic ca's bune, rezivzi acceptabile intre 350 si 600 RON-i.
adrian-382
Daca merge mult cu masina prin Ro,ar fi cazul sa se gandeasca si la siguranta (aici Corolla scartaie).In cele 6 conditii ,13000 CIP ,plus siguranta ,eu recomand megane II hatch.
madalina
Megane II hatch - nu e o masina de care sa fiu sigura ca nu are probleme 5-7 ani. Nu apar probleme grave, dar mici si enervante sunt. In plus, dintre cunostintele cu Renault-uri, nici-unul nu este multumit de service.

La Ignis m-am gandit si eu. In ideea ca ar costa destul de putin, iar diferenta de bani ar investi-o in altceva, asa ca peste 5 ani si-ar putea lua o masina adevarata. - Azi a fost topita dupa Celica, pe care nu si-o permite acum.

Mitsubishi Colt parca nu e facuta in Europa. Sau ma insel? Honda Jazz - este facuta sigur in Japonia.

Yarisul i-a placut, insa nu vreau eu sa o las sa cumpere o masina pana nu vede mai multe, le conduce si decide singura - stiind si plusurile si minusurile. Yarisul mi s-a parut mie prea lenes fata de alte masini pe care le-ar putea lua. In plus, deja a aparut noul model de Yaris in Japonia.

Fiesta - e scumpa intretinerea.

Meriva - sunt prea putine vandute in Romania si io se pare ca o astfel de masina ar atrage atentia. In plus, nu stiu cat de stabila este...

Octavia -Tour - masina cu tehnica veche, cu probleme., chiar daca stiu oameni ce in spatiul virtual isi lauda masina, iar in realitate au numai probleme.

Orice inseamna Porsche Romania e automat scos de pe lista.
Mojito
Madalina,
Sunt citeva lucruri pe care trebuie sa le inteleaga:
1.Daca face afaceri in nume propriu si vrea sa-si impresioneze potentialii clienti, trebuie sa reconsidere punctul 1 .Masina devine astfel un capital de imagine si asta se plateste si nu trebuie sa treaca neosbservata.Pe de alta parte daca la 24 ani cobori dintr-o masina noua cu staif se vor ridica intrebari asupra eticii in afaceri a detinatorului de o astfel de masina.
2.Daca face afaceri pentru o companie care ii deconteaza cheltuielile de deplasare si presupune ca va face 200000-250000 Km in 5 ani poate varianta diesel este cea mai buna iar cum au spus alti forumisti un Ignis 1.3 DDiS ar fi solutia (motor economic productie Fiat).
madalina
Face afacri in nume propriu, insa firma este la inceput. O masina prea extravaganta ar fi in neconcordanta completa cu firma.
bogdan47077
de ce nu o ibiza..sau cordoba...sau mai bine ibiza...am vrut sa criu noul polo..dar..din pacate pt mine ca sunt fan VW uitasem de pret..asa ca m-am oprit... sad.gif
madalina
Seat mai are vreun dealer si service in bucuresti cu exceptia Po Ro?
Andrei Suzuki
Da.

Alto Syncro dealer autorizat SEAT

- vanzari SEAT (in Militari, str. Dreptatii nr. 1, tel. 434.11.44; tel./fax:434.03.21, langa service Avia Motors-Skoda)

www.alto-seat.ro
Gabi51660
Metrotehnica
Sos Giurgiului 23 A km 9, Jilava, Bucuresti

www.metrotehnica.ro
catalin51707
seat ibiza - ( nu ca abia mi am luat eu ) dar e super ok hmmmmm desi a trecut f putin timp sunt mai mult decat multumit de ea....
madalina
Astazi a facut un drive-test cu o Astra 1.7 100CP Elegance +ceva optionale si nu a fost impresionata de masina. I s-a parut prea scumpa pentru ce ofera, iar pe stoc sunt numai Caravan sau Hatchback 1.6 essentia, 1.7 80CP essentia si una bucata astra 2.0 200CP turbo, sport +optionale la 20.050 CIP, iar in acesti bani ia RAV 4!

In schimb, i-a placut enorm Ford Fusion pe strada si s-a decis pentru el, masina ce mie nu-mi place deloc! Cei ce aveti cunostinte despre Fusion, spuneti ceva pana maine!
remus52132
cineva din familia mea are un fusion diesel.
consum redus, motor bun ( facut de grupul psa), nici o problema intr-un an si jumatate.
totusi, are un design urat, un interior fara personalitate si un service prost si scump
cred ca pentru cineva de 24 de ani e o masina total nepotrivita.
recomand 206, o masina super, consum redus, fiabila, iar costurile de service nu sunt exagerate, sau modelul nou 307.
alte masini care se inscriu la cerinte citroen c3 ( interior fain, spatios, consum de 3,8 la suta, sora mai mare c4, model coupe si, dar nu ultima,
lancia ypsilon care e o bijuterie de masina.
dintre toate, lancia mi se pare deosebita, performantele sunt sus si se potriveste cu imaginea de tanara de afaceri
madalina
Discutat astazi la Romcar. Sun si imi fac legatura la vanzari! Ma roaga sa astept sa verifice daca exista in stoc masina, il aud incepand sa posteasca de ceea ce se intampla la Rapid si imi inchide dupa 5 minute. Daca nu insista persoana ce isi ia masina pentru Ford, nu ii mai sunam. In final discut cu cineva amabil, imi confirma ca are Fusion 1.6 pe stoc Ghia si masina de drive-test.

Ajung la Romcar, intram in curte, eram cu un Logan, din moment ce Fiesta celei ce vrea masina e ireparabila in urma unui accident, iar Loganul e imprumutat. Urmarea: vine un baiat de vreo 20-25 de ani si incepe sa urle" ia-ti masina si pleca de aici! Iesi afara! N-ai voie sa parchezi in curte!" Ma duceam sa cumpar o masina! AM plecat dupa ce ne-am certat cu el si cu portarul, ecusoanele fara nume, nu au vrut sa ne spuna cum se numesc...

Cand sa plecam, ma suna agentul de vanzari, ii spun ca sunt in fata showroomului dar nu pot intra deoarece m-au dat afara portarul si badaranul de serviciu....In plus, cand i-am spus sa foloseasca dumneavoastra si nu "tu" mi-a raspuns sa-mi controlez eu limbajul, cum imi permit eu, client, sa ridic tonul la el, angajat ce-mi spune sa ies afara....

Vine si agentul, a incercat sa fie politicos, dar cu greu se abtinea sa nu ne spuna ca auntem absurde pentru ca vrem o parcare unde sa le fie permis clientilor showroomului sa isi parcheze masinilek, indiferent ca sunt Trabant sau ferarri!

Desi greu, ne-am calmat amandoua si am mers la drive-test cu Fusion. Groaznic interior. Plastic de toata jena! Mai multe detalii aici

Discutand si neplancandu-ne fusion, ne-am uitat la Focus! Agentul de vanzari credea ca poate sa ne spuna orice si noi il credem! Deh, doua femei cel putin neinformate in domeniul auto! A incercat sa ne spuna cat de buna masina e Ford, cat de fiabila, usor de intretinut etc. Apoi, argumentul suprem: Focus nu mai e o masina Ford, e Volvo, e practic identic S40! Daca e asa bun Fordul, de ce aduce argumentul "Volvo"?!?

Am urcat in Focus Sport cu ceva dotari: plasticele parca sunt aruncate din avion, sunt niste lufturi imense. Nici la Logan nu mai sunt asa!

Lasa impresia de masina super ieftina in interior. Agnetul de vanzari mi-a spus ca niciodata o masina germana nu exceleaza la calitatea interiorului! Il contrazic!

Apoi am discutat despre service: a fost si el martor cum ma lupt cu ei sa-mi aduca piesele sua macar sa-mi spuna daca mi le aduc. Fara rezultat! Raspunsul lui m-a dat pe spate: noi suntem Ford, nu Mazda! Pai n-aveti service comun! N-aveti la intrare steaguri si sigle mazzda si ford?!?

Ca el nbu stie de unde vin piesle mazda! L-am intrebat de lagatura dintre Mazda si Austria! Pauza! Nu e adevarat ca Mazda Romania aduce piese cu Austria, nu exista nici-o legatuta, tot ce e Mazda e adus direct din Japonia! Ca Mazda 2 se face prin Spania "uita"!

Catv timp am discutat cu agentul de vanzari, ce a incercat sa fie foarte amabil si ne-a asigurat ca nu vom avea nici-un fel de probleme cu serviceul deoarece el personal se va ocupa de masina in service, el va face p[rogramari, el va face comanda de piese tot.

Dragut si serios in aparenta! numai ca intr-o ora cat am stat acolo l-au sunat 3 clienti suparati rau ca au luat masinile prin el, iar cei de la service le fac viata super amara! Unul astepta sa isi ia masina de la revizie de 5 zile, altul astepta un pinion de 2 luni, altul avea ceva defect si nu vroiau sa i-l schimbe in garantie!

Persoana ce vrea masina nu are experienta cu multe masini. A condus berlina, logan, Fiesta si un BMW seria 5 (pentru cativa km). Ieri a condus Astra 1.7 100CP, complet dezamagita, la fel de Fusion.

Se uita in principal la designul exterior!

Dupa multe insitente si rugaminti, a acceptat sa mearga la Toyomotor sa conduca o Corolla, dar mi-a spus clar ca nu-i place masina!

Am ajuns acolo, vorbisem cu cineva la telefon, ne astepta - eu mi-am luat masina de la toyota Romania, nu stiam pe nimeni la Toyomotor. I-a placut Rav4, nu i-a placut deloc Corolla Hatchback sau sedan, i-a placut Verso in schimb ca e mare! Ieri NU i-a placut o Vectra cu tot ce vrei pe ea deoarece era mare....

S-a urcat in Corolla hatchback din showroom, un terra, i-a placut supermult interiorul! Si i s-a parut cu multe dotari, fata de Focus, Fusion si Astra, ce pareau spartane in aceiasi bani!

De gura mea, a facut si drive-testul! I-a placut la nebunie masina, asa ca dupa drive-test a semnat factura proforma, maine duce actele la leasing si luni va avea masina! O Corolla 1.6 hatchback sol! Cu covorase si alarma gratis!
Iulian HondaFan
QED! Madalina are putere de convingere... apropos, nu mai e si alt dealer Mazda in Buc?
G e o r g e
madalina i-a aratat doar variantele domnsoara a facut alegerea singura
madalina
Ba da! cred ca toti dealerii Ford sunt si mazda, dar la tinichigerie cica astia de la romcar ar fi cei mai buni! Pe Inscut m-am suparat ca nu mi-au spus ca nu licenta pentru acordarea garantiilor, BDT nu-mi place patronul, la Colina nu am fost1

N-a fost puterea mewa de convingere decat pentru a merge acolo! De convins a convins masina! Cei 110CP s-au simtit din plin, interiorul de calitate, dotari, ergonomie, intretinere ieftina, angajati amabili si politicosi, atentie pentru client!
Iulian HondaFan
afacerile sunt afaceri... chiar daca nu iti place patronul ( e vb de tiriac?) daca oamenii de acolo iti ofera servicii bune de ce nu. asta e ca evreii care nu cumpara Merc si BMW pt. ca SS-ul avea camioane Merc si motociclete BMW...
madalina
Nu e vorba de Tiriac, el are Romcar, e vorba de altcineva, mult mult mai rau!
Iulian HondaFan
cine e ignobilu'?
Mojito
Fie-mi iertata circoteala, dar detectez o usoara urma de premeditare in drumul spre toyota.
Asta imi aduce aminte de o zicala spaniola care le spune femeilor sa-si lase barbatii sa aleaga zona de traversare a strazii pentru a ajunge de fapt tot la magazinul dorit ! biggrin.gif
Madalina, detinatoare si day by day utilizatoare a marcii a reusit printr-un frumos slalom ale caror jaloane au fost celelalte marci sa-si indrepte prietena catre Toyota.Nice drive ! arigato.gif
Ce rau sunt !! biggrin.gif
Felicitari Madalina si sa o stapinesaca multe mii de kilometri fara nici cel mai mic incident.
madalina
I-a placut Astra! Am dus-o la Dibas si erebus! trebuia sa astepte 3 luni si masina a dezamagit-o la condus! Scaunul masinii de drivetest scartaia rau de tot!

I-a placut Hyundai coupe, nu i-a mnai placut dupa ce s-a gandit ca are numai 3 usi! blink.gif

Vectra de la erebus erta SUPERBA in interior, cu tot ce vrei pe ea, cu 2 pachete mari gratis, motor 1.9 diesel, disponibila imediat, la 18.000 euro CIP! Eu as fi luat-o in acesti bani! IOnsa nu i-a ploacut ca era mare!

De Citroen si renault nu a vrut sa auda!

La peugeot a vrut, pe rand, 206, 206 CC, 307 CC. A renuntat singura la ele, desi eu i-am spus ca e ok 206!

A vrut yaris, ap[oi s-a gandit ca e prea mic!

I-am recomandat si Ignis, nu i-a pl;acut, dar i-a placut Vitara vechi!

I-a placut un Ford Maverick, dar cand a aflat cat costa cel ce i-a placut ei, a renuntat! RAv 4 e masina visurilor ei, insa nu si-o permite acum!

Mie nu-mi place RAV4! Mai mult imi place CRV!

La intreaga clasa mica a renuntat ca sunt prea mici!

Mazda 3 nu i-a placut!

Fusion nu si-a aratat caii!
Mojito
Bravo ei !

Cind am dorit sa ne luam o masina am fost aproape convins ca voi lua Corolla 1.6 hatchback sol.Am facut si drive test, am condus-o si pe a unui cunoscut in Italia.EXCELENTA MASINA, EX-CE-LEN-TA.

Cind am fost cu sotia la showroom nu i-a placut.
Si asa s-a scris istoria. In casa a aparut o alta marca.
Iulian HondaFan
o marca superioara as putea adauga... nu ca Toyota n-ar fi excelenta... dar Honda e mai buna... don't shoot... I'm kiddin'
ncristi
QUOTE
Honda e mai buna... don't shoot... I'm kiddin'


Subscriu....pacat ca in romania este foate slab reprezentata.
Si inca o chestie--dntre toate masinile toyota pe care le-am vazut interiorul corollei mi se pare cel mai nasol. Mi se pare sters si fara personaliate si nici materialele nu mi se par la innaltimea laudelor pe care le primeste masina pe acest fosrum. Parerea mea este ca sg. atu al corollei este chestia cu fiabilitatea....

Iar mi-am pus toti fanii toyota in cap insa asta este parerea mea sincera...
madalina
Du-te si analizeaza materialele de Focus, Fusion, cele de Astra in versiunile medii, apoi compara cu Corolla!

Da, daca compar cu un S classe, materialele din interiorul Corollei sunt super super proaste!

Cat despre Honda, da, in anumite privinte este superioara Toyotei, insa are preturi prea mari in Romania, este slab reprezentata, ei au un numar MAXIM de masini pe care au voie sa le vanda intr-un an in Romania, in cazul de fata, persona ce a luat masina vroia o masina cu taxe 0%, iar Honda nu se incadra!

Mojito, Jazz-ul il compari cu Yarisul, nu cu Corolla! Daca as fi luat masina in leasing, si eu aveam acum Jazz, nu Yaris!
remus52132
felicitari pentru masina
subcriu la chestia ca la toyota totul se rezuma la fiabilitate.
si da, nu se compara cu fusion sau focus
s-o stapaneasca sanatoasa si daca o sa am nevoie vreodata sa conving pe cineva am sa apelez la tine, madalina!
madalina
Eu am convins-o doar sa faca drive-testul! De convins, a convins-o masina!

Aspectul exterior nu este cel mai atragator din clasa ei, dar comportamentul rutier este excelent, cei 110 CP se simt din plin, materialele interioare sunt de buna calitate, dotarile sunt foarte bune in acesti bani, franele sunt excelente, manevrabilitatea la fel, intretinerea ieftina, garantia completa, ....

Nu are tot felul de gadgeturi, nici design exceptional, in rest e foarte buna masina!

Vorbiti despre Corolla de parca ar fi o masina cheala, cu motoare lenese, urata de ai cosmaruri, greu de manevrat, doar ca nu se strica....
Iulian HondaFan
chestia cu Honda era o gluma... Corolla e excelenta... iar mie designul mi se pare OK.
Mojito
Madalina,
Sunt absolut convins ca a facut cea mai buna alegere.
Masina construita in Europa ( Marea Britanie ) taxe vamale 0, design european la centrul Toyota Franta, performante peste medie.
Asta am spus .Excelenta masina. Am si condus-o.

P.S. Sunt un pic dezamagit. Atragindu-mi atentia asupra diferentelor dintre cele doua clase Jazz vs Corolla ma suspectezi de necunostere.
Si nu e adevarat.
Procesul achizitionarii masinii mele a fost un piculet mai complicat si nu s-a redus la clasa vs clasa ( ex. Yaris vs Jazz,Corolla vs Civic sau Avensis vs Accord)
Mojito
Si ca sa nu o laud 100 % spun:
Ar fi totusi ceva de criticat din punctul meu de vedere si anume volumul portbagajului.Prea mic dupa gustul si nevoile mele si mai mic decit al altor surate din aceeasi clasa.
Radu38709
Cred ca s-a "incalcat" punctul referitor la consum :-)

Sau e corolla 1.6 o masina economica ? wink.gif)
madalina
Consum declarat 9, real va fi undeva 10-10.5!

Restul nu erau nici economice, nici sprintene!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.