Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel din germania cit costa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Liviu51246
DAca ar fi sa ma duc sa-l cumpar de acolo ce costuri ar fi ?
Ajutati-ma ca nu stiu ce sa fac sa-l iau de aici cu 8400/8200 sau sa ma duc acolo?

dau o beer.gif
pretorian
parerea mea este ca ar fi bine sa ta duci sa-l iei de acolo iesi muuult mai ieftin tinand cont ca cei care aduc isi pun si ei comision 1000-1500 €, asa ca fa si tu o socoteala si daca crezi ca renteaza fa o excursie beer.gif
Marius43590
te referi la sh??
pretorian
Marius43590, pai unde gasesti tu opel nou cu 8200-8400? normal ca se refera la s.h. :bash:
Marius43590
ma gandeam ca poate a gasit vreo super afacere :evil: :evil:
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
P
eu vorbesc din experienta: daca tii la oboseala, merita sa te duci sa aduci de acolo. bine ar fi daca te-ai duce cu cineva care a mai facut chestii d'astea si sa mergi oarecum la sigur. daca vrei o masina buna iesi la preturile din targ (poate ceva mai jos)+alergatura ta. toate care le vezi in targuri sunt cu peste 120-150 mii km si cu multe probleme ascunse.

caz concret: m-am intalnit cu o persoana la RAR care-si adusese un astra 1,7DTI 2002 alb, ceva dotari, carte de service si pe bord 80 mii km. cand m-am uitat inauntru m-am speriat!!! arata de 180 mii km!
recunoscuse ca a luat-o de la un autohouse arab. la pret parca zicea de ceva 6400-6500E net.

daca stii sa casti okii bine, sau ai pe altcineva care se pricepe si ai si muuuult noroc iesi mult mai bine ca aici+ca stii ce cumperi.

eu sper ca am indeplinit toate conditiile de mai sus.
geeoo30
Am umblat si eu mult prin germania-olanda-belgia dupa masini, pt mine a fost ok ca am avut unde sa stau acolo si cu ce sa ma deplasez la diferitele auto-house, am luat si eu teapa de la arabi cu km dati mult innapoi, concluzia e: in germania tot ce e ieftin si ti se pare o afacere are ceva probleme masina mai ales cand cumperi de la arabi sau turci si 90% sunt din astia, in schimb in belgia am gasit preturi mult mai bune si masini fara prea multi km plus ca cum intri in belgia vezi cum se circula acolo total diferit de germania sau olanda, fara sa forjeze masinile la max, si cu tot ce am cumparat din belgia a fost ok. Daca te duci ca excursionist o sa vii cu o masina mai scumpa decat ce e pe targ, si o sa vezi acolo aceleasi masini mai scumpe ca in vitan, deci treb sa te duci cu cineva care stie cum merg treb pe acolo. Da cautare pe www.mobile.de si alege sa-ti arate numai masinile din belgia. Eu am luat de la Filcomex.be adr e 1050-bruseel, de la ei iei masinile direct de la societatile de leasing. Multa bafta
levent50285
spune mi si mie cum este cu FILCOMEXUL asta ca cineve se plangea ca a luat teapa..

sunt in regula?? fac ei toate actele??
TDiFan
george39933 daca ai fost la filcomex inseamna ca ti`ai luat vw si la km minim 150.000km reali... da levent iti fac ei actele... costa 300 euro dar acolo KIAR NU MERITA MERS!!! daca vrei sa iti iei masina buna.... din cate masini is acolo si sunt hectare abia gasesti una care sa nu aiba gaze de carter si aia ii la pret de te ustura....
TDiFan
iar Liviu51246 daca vrei sa mergi dincolo dupa masini poti sa vii cu mie... daca doresti vb pe privat pentru detalii....
mihai49141
si eu recomand belgia, am aceeasi parere ca si george39933
vanzatorii sunt mai corecti, sansele de teapa mai mici decat in germania, masinile cu km mai putini (tara mica, fac 50 de km in orice directie si ajung la frontiera pe care o trec doar in concediu), limitarea de viteza la 120 pe autostrada, deci nu tin masina mereu blana ca nemtii.

puteti cauta pe:

www.autoscout24.be
www.automatch.be
www.2dehands.be

si ca sa raspund intrebarii initiale:

nu vei iesi mai ieftin dar vei sti ce cumperi. aceeasi masina poate sa coste sa zicem 5000 euro cu 150.000 km sau 7000 euro cu 50.000 km. evident ca cei ce cumpara ca sa vanda in targurile din romania o vor lua pe cea cu 5000, vor da km inapoi si o vor vinde la pretul la care o iei si tu din belgia pe cea cu km putini.

sa nu mai vorbim de masini pe care aici in be se cere putin dar se specifica "NUMAI pentru export". e clar cred....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.