Help - Search - Members - Calendar
Full Version: atenuarea vibratiilor
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
cosmin38489
De curand mi-am pus pe masina o instalatie audio destul de puternica (statie woofer ... tot tacamul)... chestia e ca imi vibreaza haionul de ma scoate din sarite. Stau si ma gandesc cum sa anulez aceste vibratii. Ma gandeam sa ii dau jos tapiteria de pe el si sa il umplu cu burete si apoi sa o pun la loc... dar ce as mai putea face?!

Si mai am o problema ... trebuie sa imi pun condesator? daca da, de cati farazi?
marius50491
condensator trbuie neaprat sa-ti pui uite ma interesez eu si o sa-ti zic de cati microfarazi iti trebuie cu cealalta problema nu vad cum te-as putea ajuta cauta si tu un tapiter bun si poate cine stie iti da el vreo idee




bafta :band



apropo daca ai statie nu cumva iti trebuie inca o baterie inplus? cred ca una singura nu e de ajuns cel putin asa am inteles mai intereseazate si tu
Andrei Suzuki
Nu-ti trebuie neaparat 2 baterii.E de ajuns una mai mare+alternator mai mare.Condensator,da,daca ai 2-3 statii..3 sub-uri..
Lucas
Chestia cu vibratiile.....hmmm. Si eu tot asa am patit-o. Si mie imi vibreaza in draci. Dupa cate stiu eu (poate sunt mai multe variante si nu stiu eu) ai 3 variante sa combati vibratiile:
1. Iti pui o folie speciala (nu mai stiu cum se numeste dar la un magazin de "tuning audio" foarte serios sigur stiu despre ce este vorba) care se pune intre tablarie si tapiterie(pentru asta trebuie sa dai jos tapiteria din portbagaj si dupa aia sa o montezi). Aia impiedica vibratiile. Adica vibratiile trec de tapiterie si cand ajung la folie, folia aia nu lasa sa treaca mai departe la caroserie. Asa este cea mai scumpa varianta dar e cea mai eficienta. Toate show-car-urile cu sistem audio de "competitie" au asa ceva. Bine inteles ca ei am si in usi dar tie iti trebuie numai in portbagaj.
2. Exista un fel de placi de bitum. Nu te gandi la alea de pe strada. Astea sunt special facute pt. asa ceva. Functioneaza ca si folia de mai sus. Tot asa se monteaza si tot acelasi efect il au. Chestia e ca astea sunt mai ieftine.
3. Cea mai ieftina varianta(de fapt e gratis) este sa te uiti la portbagaj in interior. Acuma nu stiu ce masina ai. Daca e mai veche e o.k. daca nu....nu stiu daca poti face faza asta. In principiu uitate in portbagaj la chestii marunte cu ar fi : "capse" care sunt montate pentru a tine tapiteria, surube etc. De multe ori alea vibreaza. Da-le jos alea si vezi cum e. La mine la Tico, nu am tapiterie pe haion , dar am niste surube de plastic care tin un fel de plastic pe haion. Am vrut sa le inlatur, da am rupt vreo doua (ca nu sunt cu filet. nu stiu ce sistem este la Tico dar e foarte ciudat). De atunci, foarte putin mai vibreaza.
Bafta in combaterea vibratiilor.
P.S. Halba-Sus poate sa iti explice mai bine cum e cu folia aia, cu placile de bitum, cu inlaturarea surubelor si chestiilor mici din portbagaj. Eu practic am scris ce mi-a scris el o data ca si eu am avut aceeasi problema.
Lucas
Ah. Am gasit si topicul in care mi-a raspuns Halba-Sus la problema asta cu vibratiile. Uite-te la asta http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=20
cosmin38489
da cred ca o sa ma duc inapoi la astia care mi-au pus sistemul si o sa le zic de folia aia.. in definitiv cat sa coste?!.. multumesc de sfat


acuma cu condensatorul ... eu am o statie kenwood de 1200w si un woofer kicker de 500w rms boxe ovale pe spate cu 3 cai tot kenwood pe fata am boxe medii si tweetere MB Quart cu filtre care sunt in usile din fata ... condensatorii astia cum sunt si de care tre sa-mi iau?
Andrei Suzuki
Condensator poti sa iti iei si din targ.Sunt vreo 3 firme serioase pe acolo.Daca nu,de la magazine gen Oma Alarm,Falcon etc.
La folia aia ii zice Dynamat,dar este scumpa.Dar cum s-a mai zis,sunt si variante mai ieftine.Cel mai bine e sa te duci la aia si sa ii intrebi.Eventual sa ti-o si monteze ei.
Lucas
Asa ar fi cel mai bine. Sa ti-o monteze ei. Ca poate faci prostioare si rupi ceva cleme pe acolo cum am rupt eu si e nasol dupa aia. Mai bine dai inca vreo 50 Euro (am zis asa. nu stiu preturile deloc dar nu cred ca depaseste 50 Euro manopera avand in vedere ca numai in portbagaj trebuie sa o monteze).
cosmin38489
multumesc pt sfaturi salut la toti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.