Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Octavia Laurin & Klement
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Edi45845
Ce puteti sa-mi spuneti despre Skoda Octavia Laurin & Klement ?Cu ce difera de o Skoda obisnuita?Este un model de echipare sau ce? blink.gif
DORU
SALUT !
Modelul amintit de tine este modelul de lux al Skoda si are doar motorizarile de top ale firmei, respectiv 1.9 TDI 110 CP si 1.8 T 20V 150 CP...asta pana sa apara Octavia 2. Acum nu se mai fabrica acest model pentru Octavia 1 (Tour)...in curand insa va aparea pe Octavia 2.

Dotari L&K, peste varianta Elegance: airbag-uri laterale, scaune incalzite+reglaj lombar+piele, trapa electrica, cass+magazie CD, stropitoare faruri, jante 16", ASR sau ESP, depinde de anul de fabr (daca este din 2002 incoace si este 1.8 T, atunci tb sa aiba ESP).

Avand in vedere aceste dotari, daca gasesti vreuna sub 100.000 km reali, ar trebui sa se invarta undeva in jurul sumei de 11-12.000 euro...daca are peste 1000.000 km, pretul poate scadea chiar sub 10.000 euro.

Succes!
Edi45845
Cam ce i-ai facut la Skoda ta de ai ajuns la 200 cp?Si cam cat consuma?
DORU
MAI INATAI O COMPLETARE: L&K mai are in standard si faruri xenon!

Operatiile de modificare au fost 3:
1= chiptuning UPSOLUTE (Austria) de la 150 la 193 CP, cuplu de la 210 la 270 Nm
2= filtru aer sport K&N
3= evacuare Borla

Pe verificate, avea demaraj 0-100 in 7,8 s (vezi site-ul ABT) iar eu am mai adaugat filtrul si evacuarea, deci sigur era macar 7,7s dupa aceste modificari...oricum, era ca o racheta, f rapida si stabila, i-am pus anvelope 205 fata si 225 pe spate, jante de 16"...avea si antiderapaj/antipatinaj, deci de mai, super! Plus ca este usoara, mai putin de 1300 kg. fa un raport CP/Kg si vei vedea de ce zic ca este o racheta pe roti.
Oricum, am vandut-o acum 2 sapt si sunt deocamdata pieton.
Caut asiduu o alta Octavia...4x4 1.8T !! Am ganduri mari si cu viitoarea achizitie...Cat consuma? Pai, pe verificate, 7-8 l/100 km in week in ors, 8-10 l/100km in timpul sapt in oras cu Climatronic in funct, minim afara mi-a luat 5,5 l dar consumul mediu masurat pe distanta de 300o km, adica ultimul meu concediu mare-munte-Ardeal a fost de 6,5 l /100 km, super decent, cu 2 pers in masina plus bagaje in portbagaj plus subwoofer...
Edi45845
Cam ce crezi ca s-ar merita mai bine: o OctaviaL&K de 180 cp sau una break 4x4?
Si mai am o intrebare:toate L&K au aceleasi optiuni,nu?

Apropo felicitari pt masina.Pacat c-ai dat-o...Cam cat ai luat pe ea ca poate ti-asi fi facut eu o oferta?...
DORU
Toate versiunile L&K au aceleasi optiuni si dotari, doar motorizarea difera.

Am vandut masina fara rotile alea pe 16" (am pastrat jante+anvelope, am dat-o cu rotile originale din otel de 15", anvelope 195), fara magazia de CD-uri, fara subwoofer si fara cele 4 boxe Sony montate de mine in locul celor originale...deci i-am lasat doar cas-ul si cele 8 boxe originale ale masinii. Am luat pe ea aproape 9000 EUR, desi mi s-a parut prea putin pt cat era de ingrijita.... dar asta e, piata dicteaza.
Si mie imi pare rau dupa ea, m-am legat sufleteste de ea, acum sunt pieton caci inca nu am gasit-o pe cealalta, caut tot un 1.8 T dar 4x4 !

Banuiesc ca ai gasit anuntul celui din Harghita, aia aurie L&K cu chip la 180 cp...sincer la km ei, 11.000 EUR e cam multisor.
Te sfatuiesc sa iei un 4x4, merita. Te-ai hotarat pt diesel sau benzina?
Edi45845
QUOTE
Banuiesc ca ai gasit anuntul celui din Harghita, aia aurie L&K cu chip la 180 cp...sincer la km ei, 11.000 EUR e cam multisor.

Cam cat crezi ca ar fi un pret corect?
QUOTE
Te sfatuiesc sa iei un 4x4, merita. Te-ai hotarat pt diesel sau benzina?

Nu stiu sincer... blink.gif Ma gandesc ca un diesel chiar cu un chip tunning nu ar avea aceiasi putere.Insa e si cuplu.Tu ce sugestii ai avea?
DORU
Raspuns pt prima intrebare: are 95.000 km...intai verifica ca sunt reali...adica cere sa vezi cartea service a masinii. Apoi, ca o masura de siguranta, iti spun din propria experienta (ex: e pe Autovit o Octavia 1.8T 4x4 verde agave la 9800 eur, zice ca are 70.000km, dar eu am verificat la Brady si Porsche si masina are de fapt 120.000km !!!, vezi, deci, se fac si magarii destule)...revenind, noteaza-ti nr inmatric al masinii sau seria de caroserie (la Octavia e vizibila in parbriz, in dreptul volanului) si apoi intreaba la informatii la service-ul unde are cartea...eventual, cere acceptul proprietarului, asa testezi si cat de onest e...In final, daca km ei sunt reali, si DOAR DACA a schimbat distributia la 90.000km asa cum scrie in cartea Skoda,atunci poti incerca s-o tragi spre 10.000 eur...Iti spun sincer, nu merita mai mult si nu o vei mai vainde niciodata peste valoarea asta.
Raspuns la a 2-a intrebare: Comparatieintre 1.8 T si 1.9 TDI-PD, ambele versuni 4x4 (150 CP contra 101 CP)...cuplul la Diesel e 240, la benzina e 210 Nm...dupa chiptuning, la diesel ajungi la 134 CP si 300-320 Nm...mai poti adauga flitru admisie directa si evacuare...in final undeva vreo 143-145 CP reali. Trage bine, insa nu e senzatie sport...daca asta vrei sa sa simti, atunci cu chip aduci 1.8 T la 193 CP...sau Stage 3, la 212 CP, depinde de tine. In prima varianta capeti un cuplu de 270 Nm, la cea de-a doua fix 303 Nm, deci comparabil cu dieselul...insa, frate, reprize sport, nu gluma...daca mai pui filtru si evacuare, ajungi la 225 CP reali verificabili. Eu asta intentionez sa fac cu Octavia 1.8 T 4x4 pe care acum caut s-o cumpar. Desigur, la consum va exista o diferenta de genul 8 la diesel si 13 la benzina...dar depinde si de tine sa scoti ceva d genul 10 la suta cu 1,8 T, mie mi-a reusit un consum super cu cealalta...
Apoi, ca o concluzie, iti spun sincer ca 200 sau 225 CP la benzina nu vei folosi prea des, te vei mai bucura tu de-un demaraj sport dar cam atat. Asta daca nu mergi la curse cu ea...in schimb, cei 142-145 CP de la dieselvor fi utilizati in mod constant, as spune deci ca strict economic se justifica motorina.

Ai sa te intrebi de ce eu aleg 1.8T 4x4 ...din 2 motive: mai intai, am condus si diesel Skoda (de 116 CP) si benzina (la 200 CP)...pot face o alegere corecta, eu nu depasesc 10-15.ooo km pe an, deci nu se justifica motorina. Si al 2-lea e ca pe versiunile 1.9 TDI 4x4 gasesti EXTREM DE RAR sistemul ESP, in timp ce pe varianta turbo 1.8 e destul de intalnita. Eu imi doresc IREVOCABIL acest ESP la masina mea urmatoare.

Daca vrei sa vb si altele, eventual sa ne vedem dupa ce fiecare isi gaseste o masina...scrie-mi un mesaj privat si tit dau nr meu de mobil.

Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.