Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 406, Vectra DTI, mondeo, Bora
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Ghita A.
Vreau sa imi cumpar o masina si sunt de parere ca un sh cu dotari e mai bine decat una noua fara optiuni.
Ma intereseaza sa ma incadrez la 9000- 10000 euro cu toate cheltuielile. Ani de productie 2000-2002, eventual adusa din Germania.
Ma poate sfatui cineva?
Orice sfat este binevenit, din toate punctele de vedere.
Lucas
Dintre cele 4 enumerate in titlu, pot sa iti zic ca Ford Mondeo are cea mai buna stabilitate. In rest nu ma bag ca nu am informatii dar Vectra C DTi la 10.000 E nu cred ca vei gasi. Vectra B vei gasi. Iti dau un sfat : Mare, foarte mare atentie cand vei cumpara masina. Ca daca nu o iei de la cineva cunoscut, ai foarte mari sanse sa iei teapa. Ai grija cu masinile astea aduse de dincolo ca multi vanzatori sunt tepari. Cauta pe forum ca sunt mult topicuri cu smecherii care le fac acesti indivizi. De exemplu un topica ar fi "cum aflu daca km-jul a fost dat inapoi" sau asa ceva, in rubrica masini.ro. Si mai sunt multe alte topicuri. Citeste-le, scoate-le la imprimanta eventual si invata-le sa stii la ce sa te uiti ca sa stii multe smecherii pe care le fac vanzatorii.
Nu in ultimul rand, sa ai bafta.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult cu informatii despre aceste 4 masini dar decat sa zic aberatii mai bine tac.
pretorian
hai sa incerc si eu sa-mi dau cu parerea, ca un clasament in functie de costurile de intretinere:
1. vectra e destul de fiabila multe optiuni in pretul care l-ai spus si piese pe toate drumurile, fara precomenzi si zile de asteptare etc... ;
2. 406 , peugeot au motoare diesel destul de bune si gasesti si piese nu chiar pe toate drumurile dar gasesti;
3. mondeo aici o sa ai o problema daca vrei sa faci reviziile la vreun dealer , piese trebuie sa astepti dupa ele si greu de gasit daca vrei sa cmperi de la magazine de piese;
4. bora, este o masina buna dar dintre toate cel mai scump de intretinut si posibil la banii astia sa ai mai putine dotari ca la celelalte, piese cam greu degasit in alta parte decat porshe rom. din pacate.

sper sa-ti fie de ajutor beer.gif
Valentin50014
Pretorian, piese la masinile comune din grupul VAG (Audi, Skoda, VW) gasesti la aproape fiecare magazin de specialitate. Cu putin noroc poti gasi si pe la electrocasnice :cool:. Cred ca ai fost dezinformat de cineva... De asemenea, deoarece Bora face parte dintr-o clasa mai mica decat celelalte masini, intretinerea acesteia este la fel de scumpa ca a Vectrei (daca nu mai mica). Intre-adevar la PoRo intretinerea este scumpa dar cine te obliga sa mergi acolo? Daca nu te deranjeaza spatiul mai mic al Borei aceasta reprezinta o alegere mai buna, zic eu, decat Vectra sau Pejo... Eu aj opta pentru Mondeo, Vectra C sau Bora...
pretorian
Da ai dreptate cu gasesti pe toae drumurile piese pt. masinile din grupul vag numai ca ce gasesti nu sunt si originale biggrin.gif
Valentin50014
Pretorian, nu vreau sa ma lansez intr-o polemica cu tine desprre piese OEM vs. after market (apropo, ce intelegi prin "originale"?). Pisele uzuale de regula le gasesti pe stoc sau se livreaza in max. 1-2 zile si provin de la diversi producatori (inclusiv cele OEM). Pentru elemente de caroserie sau piese mai deosebite, de regula se astepta maxim 7-10 zile. Nu confunda seriozitatea unuia sau altuia care si-a deschis service cu lantul de distributie al celui mai popular constructor. Totusi Bora nu se fabrica in Japonia... Daca ma crezi bine, daca nu, tot bine (poti verifica foarte usor cu tot ce-ti trece prin cap)
Ghita A.
As mai introduce pe lista si A4, dar preturile sunt ceva mai ridicate, nu stiu daca ma incadrez, oricum parerile voastre sunt binevenite si pt A4.
pretorian
Valentin, ma refeream la provenienta pieselor multe sunt turcesti si de proasta calitate.
Dar ai dreptate hai sa nu ne lansam in polemici beer.gif
robert
E greu la banii astia.Numai cu noroc gasesti masina buna, la km relativ putini.De fapt Vectra C si 406 chiar nu cred ca ai sanse reale, decat, repet, ptr o masina cu ff multi km.Mondeo si Bora sunt mai putin cotate, asa ca poate te lipesti. Ia in calcul si Laguna2.Cat priveste costul de intretinere, sunt apropiate.Depinde la ce service mergi, ca la reprezentante toti te omoara la buzunar.Pretul pieselor de schimb difera, dar sigur gasesti multe alte variante decat reprezentante.Sunt pe toate drumurile, si nu neaparat turcesti(Augsbusrg,Paneuro,AlPadrino etc).Insa e greu de spus care este mai usor de intretinut.
Lucian55
Numai stiu care sunt preturile acum la un mondeo 2000-2002 dar iti recomand unul . am 2 mondeo (unul 94 si unul 2002) si nu am avut probleme mari cu ele . este adevarat ca atunci cand l-am cumparat pe primul l-am luat Sh si am luat teapa :minigun: (in privinta km de la bord) dar in rest doar reviziile sunt ceva mai scumpe . in rest probl mari nu am avut nici cu cea de 94 , iar de aia noua nici numai zic.

A4 hmm .. chiar daca ai noroc sa gasesti la banii astia un A4 nu prea til recomand din cauza pieselor scumpe ( pompa de benzina = 132 mil ROL)

DEspre celelalte nu prea am informatii asa ca mai bine nu ma bag ..

bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.