Help - Search - Members - Calendar
Full Version: KIA RIO 2001 - 6.000 euro
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Lucian50012
Salut!
Cu toate ca va citesc demultisor n-am postat pina acuma niciodata ptr ca nu ma prea pricep la masinute ... cu toate astea as dori si eu o parere cinstita de la voi. M-am hotarat sa cumpar o masina si de felul meu am o afinitate ptr masinile coreene si japoneze.Astfel la banii pe care-i detin am hotarat sa cumpar un KIA RIO 2001 la un pret de aproximativ 6.400 euro cu taxe si comisioane incluse. As dori sa stiu daca masina isi merita banii iar in acest sens am sa pun un link care duce exact la masina. Astept parerile si propunerile voastra http://www.autoscout24.de/home/index/detai...;id=pl21uydknhz .

Masina are este dotata destul de binisor iar neamtul spune ca este TOP . adica n-a fost lovita si n-a avut probleme.
Zetics40545
Mie personal nu mi se pare o afacere, cam la aceeasi bani gasesti o Elantra, clasa superioara, cu 4 airbag-uri nu doua, zice ca si piele! Baga un ochi aici:

http://www.mobile.de/SIDWgIbQhGlIebrDVQaxS...1173254300&

In plus, Kia aia nu stiu daca e Euro3!

PS: are si climatronic!!!
Lucian50012
Hehehe ..acel Hyundai este prezent si pe www.autoscout24.de si e dotata super fain. Atata doar ca daca ai observat Hyundai-ul nu este pozat in partea stanga. De ce ? ...ptr ca toata partea e lovita.
Acel KIA are euro 3 ptr ca cei de la firma care se ocupa de mine au dat telefon si au intrebat . . .doar nu dau 6300 d eeuro [pe ceva pe ce sa nu pot circula cu ea biggrin.gif .


P.S. As vrea totusi sa stiu daca KIA este superior unui Fiat Brava
Zetics40545
Mda, ma gindeam ca e prea fain sa fie adevarat. Dar oricum, ideea e cu siguranta poti gasi ceva mai bun la banii aia. Vezi in semnatura ca sint "plin " blush.gif de koreene, dar Rio la pretul asta nu ma īncīnta.

Deja cred ca la banii nu mai pui mult si iei un Cielo nou (nu ca ar fi grozav, dar e nou).

Tot pe mobile am gasit de ex in 5000E si Accent diesel, cu 4 airbaguri..etc, deci fra-su lu' Rio...
adi45619
QUOTE(Lucian50012)
As vrea totusi sa stiu daca KIA este superior unui Fiat Brava


Fiat Brava nu se mai fabrica din 2001. Kia Rio a suferit un facelift in 2002.
Lucian50012
Nu se mai fabrica ptr ca a aparut STILO . . dar la banisorii mei ..asta e. Oricum vreau sa stiu daca e superior unu KIA
adi45619
Problema cu Kia Rio 1,3l pe care o vrei tu e ca are motor cu 8 supape. Toate Brava au motor cu 16 supape. Cauta o Rio de 1,5l, aia are 16 supape. De pe autoindex.org


Fiat Brava Hatchback 5d 1.2 16v
----------------------------------------
Engine capacity 1242 cm3
Number of valves 16 DOHC
Max Power 60 kW (ECE) 5500 rpm
Max torque 113 Nm (rpm) 4250 rpm
Curb weight 1040 kg
Top speed 173 km/h
Acceleration 0-100 km/h 13 s
In the city 9.5 l/100 km
Out of city 5.4 l/100 km

Kia Rio (Mk.I.) Limousine 4d 1.3
-------------------------------------

Engine capacity 1343 cm3
Number of valves 8 SOHC
Max Power 62 kW (JIS) 5500 rpm
Max torque 119 Nm (rpm) 3000 rpm
Curb weight 944 kg
Top speed 172 km/h
Acceleration 0-100 km/h 14.3 s
In the city 9.4 l/100 km
Out of city 5.8 l/100 km
Zetics40545
Nu cumva acel motor de 1.3 e acelasi care exista si acum pe Accent? ca prea seamana performantele, 85CP/113Nm. In caz afirmativ, acest motor are 12 valve, nu 8 ( cred ca 2 sint pe evacuare si una admisie)
Lucian50012
Pfff . . . nu stiu dar in ultimul timp tind totusi spre FIAT BRAVA ala de 1.6 si 103 cp ..am gaist unu la un pret acceptabil de 5.900 euro 4 airbag-uri, climatronic, ABS, ESP cd player etc . . masina e din 2001 si are 78.000 km ..credeti ca merita ? ? ?
adi45619
Daca are dotarile alea, e buna oferta. biggrin.gif
E cumva aia verde din Salaj cu 78 000km si numere rosii de pe autovit.ro?
Andrei Suzuki
Daca e din Salaj si are numere rosii sigur n-are 78k. biggrin.gif
Lucian50012
QUOTE(adi45619)
Daca are dotarile alea, e buna oferta. biggrin.gif
E cumva aia verde din Salaj cu 78 000km si numere rosii de pe autovit.ro?

Da . ... e vb de masina aia . . .nu stiu daca are 78.000 km sau a fost modificat kilometraju.
Apropo am auzit ca exista o metoda de a verifica daca a fosty umblat la el sau nu ...cika undeva deasupra pedalelor exista ceva surub care nu stiu ce face si daca se vede urma de surbelnita pe el 100% a fost modificat. Ati auzit si voi de asa ceva ? Sau daca nu ...cum se poate verifica daca a fost umblat la kilometraj ?
adi45619
QUOTE(Lucian50012)
cum se poate verifica daca a fost umblat la kilometraj ?


E un topic despre km aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4894

Partea suspecta e ca are numere rosii. Eu ma feresc de numere rosii sau de leasing. Am avut surprize neplacute.
:evil:
Lucian50012
Pai sa vedem . . . partea fericita a lucrurilor e ca varu-meu lucra fix la Inmatriculari in Zalau ..mare garcea p-akol si-am vorbit azi cu el sa se-ntalneasca cu ala sa vada masina si surpriza ..cika il cunoaste pe smecheras si zice ala tot ka-l ia la 11 m biggrin.gif ...cati km are, daca a fost lovita alea alea ..chiar is curios sa vad ce zice.
Anton72596
Eu am un KIA RIO din 2003 si il vand cu 6000 euro. Deasemenea nu am avut nici un fel de accident si masina se comportat excelent. Imi pare rau ca in Romania lumea nu este asa deschisa la masinile coreene dar parerea mea este ca sunt bune. Americanii se bat pentru ele. Singura obiectie este ca nu sunt asa finisate dar au un pret bun si dotari ok.
Lucian50012
Rio din 2003? inseamna ca e cel cu facelift, nu ?
Oricum topicul e depasit ptr ca-ntre timp mi-am achizitionat deja o masina ...... o coreana mai exact un Kalos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.