Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pls help, nu merge mai mult de o suta pe ora!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
florin49363
buna, va rog mult sa ma ajutati cu o problema: am un peugeot 405, an `89, diesel 1.9. problema mea este ca nu pot depasi 100 km/h ca se tureaza asa de tare motorul incat parca vrea sa explodeze.pe langa ca se tureaza ffff tare si face zgomot mare, (un fel de bubuit) icepe sa tremure volanul si parca nu mai am control asupra ei. pedala ar mai fi destula dar mi-e frica sa nu explodeze ceva pe-acolo! pana la 110 am mers dar foarte greu prinde de la 100 in sus. eu ma gandeam la discul de ambreaj dar plecarea de pe loc e buna in sensul ca daca o calci te baga in scaun destul de bine. cauciucurile le-am schimbat pe fata, directia e buna. oare chiar sa poata sa mearga mai tare de atata?? motorul pana la 90km/h merge foarte fain, nici nu il auzi. nu scoate pic de fum. poate fi de la cutie ceva? va rog sa ma ajutati.
multumesc
alex50430
bicycle.gif am avut si eu o problema asemanatoare cu o nova..nu trecea de 4000 ture si plecarea de pe loc era exceptionala,singurul semn care-l dadea era la plecarea cu spatele in panta,trepida toata,in rest nu aveam probleme pana la 4000 ture!si a fost kitul ambreiaj...vezi poate-ti miroase un pic a ferodou cand motorul se tureaza...oricum cuplu motor la turatie vezi ce-i poate pielea..sper sa te ajute chestia asta...eu zic sa-i schimbi amreiajul...tot..tongue.gif :angel:
G e o r g e
daca se tureaza fara sa accelereze este ambreiajul de vina .
eugen32333
Scuza-ma ca pun intrebarea asta, dar in ce treapta de viteza mergi tu cu 100 Km/h ?
florin49363
cu a 5-a. merg cu a 4-a pana la 80 si de acolo bag a 5-a. dar pana la 100 merge bine in sensul ca trage motorul si plecarea de pe loc se face in forta!! la o suta incepe sa tremure volanul, este tare turata si face zgomot un fel de bum bum -it si nu vrea sa isi mai ia viteza.
eugen32333
Nu stiu ce sa-ti spun, ar trebui sa faca la fel si in treapta a 4-a de viteza. Incearca sa treci de 80 in a 4-a, eventual sa prinzi 100. Dar cred ca trebuie sa te duci la service.
Iulian67724
Am mai intalnit la cineva chestia asta.Avea cutie de nbenzina ,pe motor de diesel.Cutia de benzina este proiectat pt turatiile mai mari ale unui motor pe benzina,diesel are turatie mai mica,de aceea nu fuge!
TINI
Daca face "bum bum" suna la service Dacia non stop (ca-n reclama)
malin34426
verifica directia si sistemul de rulare, jenti strambe, prea "inchisa",...
Damian53219
sau, ceva la sitemul electric....
am avut o calibra din 92... si la ea se topise un releu tampit... si tot asa... nu trecea de 100...
vezi si tu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.