Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stie cineva ceva de modificarile (ultimele) Codului Rutier?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Dan-Cristian51286
Se tot vorbeste despre modificari la codul rutier (pentru a cata oara?), ca sunt aprobate, ca nu sunt aprobate si sunt doar in faza de proiect.....nu a mai aparut nimic pe nicaieri. Erau niste prevederi foarte interesante, asa ca, daca cunoasteti ceva.....v-as fi recunoscator.
Atmosfer
Sunt in librarii carti cu noul cod rutier, poti sa le citesti smile.gif
Lucas
Aici te contrazic Cipri. Noul cod rutier va intra in "functiune" anul asta(nu stiu data) dar cred ca peste vreo 2 luni maximum, deci este imposibil sa fie deja in librarii. Ce am retinut din el este ca: daca vei conduce cu o alcoolemie de peste 0,8 ti se va face dosar penal si chiar exista riscul sa intrii in inchisoare pana la 5 ani. Amenzile vor fi foarte drastice. Vor intra in functiune punctele de penalizare(la faza asta ma cam indoiesc deoarece politia inca nu are sistem informatic(calculatoare, retele etc) asa de dezvoltat.) Si mai sunt multe faze din astea. Cauta pe forum nu mai stiu la ce rubrica, dar s-a discutat despre noul cod rutier cu puncte, amenzi etc.
madalina
Legea a trecut prin Parlament, apoi a fost trimisaPresedintelui, ce nu a acceptat-o, trimitand-o spre rediscutare Parlamentului. textul il gasiti pe www.cdep.ro sau www.senat.ro. In toaman, cand se va incheia vacanta Parlamentara, sau dupa alegewrile anticipate, se va rediscuta legea- numai 2-3 articole, apoi va merge iar la presedinte, ce o va semna, apoi va fi publicata in Monitorul Oficial si va intra in vigoare de al o anumita data..
Edi45845
Daca-ai putea sa dai un link mai exact... :wave: Eu n-am gasit-o. blink.gif
madalina
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...=2&idp=3631

Tare mult am muncit sa o gasesc. Trei clickuri - activitatea legislativa - legi retrimise spre examinare de Preseduintele Romaniei - prima lege
Edi45845
Am gasit.Multumesc. :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.