Help - Search - Members - Calendar
Full Version: All New Mazda CX-7 to be Launched in 2006
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
cosmin45741
mie-mi place tare cum arata...
n-am gasit nimic inca despre motorizari, dar nu cred ca o sa se faca de ras...oricum arata asa de bine ca si lexus-ul rx, asa ca, concurenta, be aware... biggrin.gif
cosmin45741
biggrin.gif
cosmin45741
biggrin.gif
cosmin45741
biggrin.gif
G e o r g e
super frumos !
Otto73
e misto masina si sunt curios cu ce motoare va fi dotata
Lucas
E super misto dar pacat ca.....multi producatori, atunci cand scot conceptul pe piata....cam modifica la exterior. Ca sa nu vorbim de interior. E clar ca nu o sa o scoata pe piata cu ecranul ala. Sa speram ca Mazda nu va modifica aspectul exterior. Oricum arata super frumos.
Bogdan51113
Cand va intra in serie va avea un motor de 3.0 litri V6, iar pretul se invarte in jurul sumei de 30.000 euro. atat stiu
Lucas
Ah. Ce apreciez la interior este simplitatea si eleganta. E foarte reusit interiorul. Nu are zeci de "chichite" si impodobiri inutile. Inca o data foarte frumos. Pana nu de mult eram fanul lemnului in habitaclu dar aceasta masina arata excelent cu aluminiu. Foarte frumoasa. Felicitari Mazdei.
Mojito
Masina frumoasa,dar ca sa fiu circotas zic:
Daca tragi o linie imaginara deasupra aripilor ,disproportia dintre zona inferioara si cea superioara este prea mare.Altfel spus POATE era mai frumoasa dupa gustul meu daca era un pic mai inalta caroseria.Sau micsorez diametrul la roti ?. biggrin.gif
Foarte reusite liniile exteriuoare longitudinale.Stiti ceva de coeficientul Cx?
Laurentiu_007
imi place foarte mult :wave: .cred ca mazda are cele mai frumoase masini din japonia
costin48132
:help: daca pastreaza tot ce are acum la exterior cat si la interior merita toti banii
Iulian HondaFan
chiar am fost si vizionat-testat 3 SUV-uri...

1) Tribeca - este intr-adevar mai putin fasneata si se simte mai greoaie... bine finisata ( chiar cu nimic sub RDX). mie nu prea imi place insa designul, prea e ca o buburuza. oricum nu e o masina rea. randul de scaune din spate este exclusiv pentru copii si cu ele sus nu ramane putin spatiu pentru bagaje. fiind vorba de model 2006 aveau reduceri de pret de la 39k la 35k ( asta fully-loaded), dar dupa mine e cam scumpa la ceea ce ofera in raport cu concurenta. singura care ofera DVD entertainment pentru locurile din spate. cea mai spatioasa. bordul este o placere...

2) Acura RDX - foarte usoara pe picioare, un pic mai rapida, turbo-ul scoate un sasait ca de felina ( foarte cool, n-am mai auzit un motor sa faca ca o pisica inainte de atac biggrin.gif ). putin dezamagit de finisaje ( nu sunt proaste dar nici peste Tribeca sau CX-7, as zice ca A3 e chiar o tzar mai bine finisat), ma rog facuta in Ohio. scaune neventilate ( la 37K ar cam trebui sa fie macar ca optiune). pielea pe CX-7 mi s-a parut mai buna desi nu era perforata... se vand la pretul de lista (MSRP) si oferta de leasing pe 3 ani si 30000 mile este ridicol de scumpa: 4900 avans si 480 pe luna, cost total 22180 care e bine peste 50% care este valoarea reziduala de regula pentru o Acura de 3 ani.

3) CX-7 - mi-a placut aproape la fel de mult ca si RDX. cea mai bine finisata blush.gif dupa gustul meu, designul cel mai placut, aproape aceleasi gadgeturi ca si la RDX - navi activat de voce, camera video in marsarier, clima tri-zonala, mai spatioasa ( daca tot iei SUV macar sa simti ). motor de 2.3l turbo cu injectie directa si transmisie automata in 6 trepte ( Honda vad ca se incapataneaza sa ofere numai automate in 5 trepte in timp ce Merc si BMW au introdus transmisii automate in 7 trepte iar Lexus a anunta chiar una in 8 trepte ). are zvac mai mare decat Tribeca ( e si mai usoara) dar sub RDX ( care e cel mai usor). asamblata in Japonia.

manevrabilitate excelenta, putin mai greoaie decat RDX-ul dar clar mai buna decat Tribeca, Taurus ori un Buick sedan biggrin.gif . oricum nu mult sub RDX la acest aspect si tinand cont de faptul ca e o masina de familie, rezervele de putere si manevrabilitate peste condusul relaxat sunt ultra-generoase. pret 33150$ fully loaded. oferta de leasing pe 2 ani si 24000 mile: 2450 avans cu 450 pe luna 23 de luni mi se pare mai avantajoasa (12800$ cost de exploatare cu taxe incluse pe 2 ani)...
HalbaSus
Vad ca toata lumea e incantata de design... de interior nu am nimic de comentat dar exteriorul... :puke: Tribeca pare supermodel pe langa asta... eu l-as vedea mai degraba in competitie cu ssangyongurile la design... fata e de-a dreptul hidoasa... aspectul "hatchback like" e OK, dar nu functioneaza tot timpul... spre exemplu si Q7 are o silueta de hatchback, dar deja la dimensiunea aia arata grotesc...
ncristi
Ce se vede in poza este frumos...sa vedem cum o sa arate in productia de serie.

Oricum, in europa cel putin, daca nu vine insotita de un diesel succesul va fi limitat.
ozz86651
Vai Iulian, mi se pare mie sau te dai cu inamicul si-ti iei SUV? :argue:
daniel80843
Masina este deja in Romania,Bucuresti. Au fost aduse 3 bucati. Cat de curand vor mai veni inca 9 bucati. Masina nu are acel ecran miraculos dar este superba. Se poate vedea si testa, pe un deal, langa un lac in vestul capitalei. Merita!
Iulian HondaFan
unele din aceste crossover sunt mai aproape de sedane/hatch-uri ca si comportament. CX-7 este numai un pic mai inalt ( dealerul vindea si lincoln Mercuryy si parcata langa un Montego garda la sol era practic aceeasi.

nu vreau sa-mi iau acum... dar sunt deschis ideii pentru peste 1-2 ani. mie designul exterior mi se pare foarte reusit. versiunea pe piata arata asa:

http://www.edmunds.com/new/2007/mazda/cx7/...chlanding.html#
r4mp
Iulian, am si eu o mica nedumerire: " oferta de leasing pe 2 ani si 24000 mile " .. ce`i cu milele astea? se leaga de garantie ... sau ce? blink.gif ( cam putin ca sa fie pt garantie, deci lamureste`ma si pe mine te rog arigato.gif )
Otto73
QUOTE(Iulian HondaFan)
mie designul exterior mi se pare foarte reusit.

Subscriu si eu.
Iulian HondaFan
QUOTE(r4mp)
Iulian, am si eu o mica nedumerire: " oferta de leasing pe 2 ani si 24000 mile " .. ce`i cu milele astea? se leaga de garantie ... sau ce? blink.gif ( cam putin ca sa fie pt garantie, deci lamureste`ma si pe mine te rog arigato.gif )


asta e numarul maxim de mile pe care le poti rula in baza contractului de leasing. daca la sfarsitul leasing-ului ( cand majoritatea predau masina pentru una noua) depasesti mileajul respectiv esti taxat suplimentar ( de regula 20 centi pe mila). daca stii ca vei conduce mai mult poti opta pentru un leasing de 15000mile pe an dar ratele lunare vor fi mai mari. daca vrei sa tii masina ( ceea ce financiar e dezavantajos fata de a o cumpara de la inceput) chestia cu milele nu mai are importanta, dar vei avea de platit valoarea reziduala ca pentru o masina de 2 ani si 24000mile.
ozz86651
Leasingul e dezavantajos financiar in afara de cazul in care ai firma ta si-l scoti de la impozit. Altfel cumparatul masinii si revindutul ei e o chestie mai desteapta, desi mai incomoda.

Evident, oricine schimba masinile la 3-5 ani nu se poate astepta sa iasa bine financiar (plecind de la masini noi, evident), ustura la portofel, dar depinde de portofel biggrin.gif. Masinile au perioada de depreciere maxima cind sint tinere.
CPI
Mie imi place exteriorul. Halba, cred ca esti exceptia care intareste regula.

Nu seamana cu un Ssangyong, ce profanare!

In schimb interiorul mi se pare anost. Doar sistemul de navigatie mai da o nota de lumina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.