Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Lexus IS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lexus
Iulian HondaFan
asta promite sa fie un BMW killer mai serios decat alte japoneze. ultimul challenger japonez Infiniti G35/Nissan Skyline a reusit sa intoarca multa lume aici peste ocean din drumul catre dealershipul BMW, Mercedes ori Audi...

http://www.edmunds.com/insideline/do/Drive...rticleId=106455
Isidor61395
super masina, eu vreu una pa benzina de 208 CP, probabil in doua saptamani cei de la Toyota vor avea preturi si stocuri, visez la ea. Masina cea mai aproape de perfectiune. In state are cinci ani consecutiv premiu de platina, singura marca din lume cu astfel de premiu.
zefir34016
In numarul 22 datat ianuarie 2006 al revistei ProMotor (aparut azi 23 decembrie! e clar, baietii n-au vrut sa-si ciunteasca vacanta de sfarsit de an smile.gif) se face o recenzie destul de zgarcita la Lexus IS250.

Articolul nu este cine stie ce, dar il pun totusi (2 bucati + poza)
+ +

Ceea ce este insa de milioane este subtitlul! :clapping:

guerilla
un articol foarte interesant e cel din Top Gear: "La vanatoare de BMW-uri"
probabil ca volumul de vanzari in RO il va face versiunea diesel care va fi disponibila din ianuarie.
Marius39966
cel mai ieftin va fi pe la 26000cip.......cel mai scump pe la 35 000 cip
guerilla
ala de 25k este cam incet pentru ce se vrea.
cel de 35k este prea rapid
asteptam dieselul sa iasa pe piata. dar si ala are partile lui proaste provenite din lipsa unor specificatii (awd, cutie automata, etc)
Tebi62618
daca ala de 35k are noul motor de 3500 il cumpar imediat!!!!
Otto73
chestia care ma enerveaza este ca IS-ul cu motor de 306cai(3.5l) nu e AWD, ci doar cel cu motor de 2.5l.
Bogdan67053
QUOTE(guerilla)
ala de 25k este cam incet pentru ce se vrea.
cel de 35k este prea rapid
asteptam dieselul sa iasa pe piata. dar si ala are partile lui proaste provenite din lipsa unor specificatii (awd, cutie automata, etc)


Pentru versiunea cu motor de 2,5 V6 24 valve benzina pretul se situeaza intre 26.000 si 36.000 euro in fuctie de dotari si de cutia de viteze aleasa (manuala cu 6 trepte sau automata cu 6 trepte si clapite la volan). Motorul este acelasi indiferent ce versiune de dotare iti iei, adica 208 CP, cuplu motor de 252 Nm / 4800 rpm.
Dotarile la versiunea de top includ farurile bi-xenon auto adaptive, sistem de navigatie cu touch screen, magazie de 6 DVD-uri, MP3 Player, camera de luat vederi pentru marsalier + senzori parcare fata si spate, sistem smart entry & start, bluetouth, comenzi vocale.
Am condus-o! E incredibila!!!
victor71773
Din pacate, IS250 are performante cam slabe in opinia mea:
- doar 8.3 sec. 0-100 km
- viteza maxima de doar 209 km/ora.
Vorbesc despre modelul AWD.

Victor
----------------
Subaru Legacy 3.0
Marcel3
Mai baieti!!!
250-ul asta are caroseria lui Honda Accord 2,2l.
Nu vi se pare si voua asa???
Incercati sa-l comparati si sa auzim opiniile.
Oare la urma urmei va fii o caroserie comuna pentru toate pe care sa o comandam echipata cum vrem ca si lada calculatorului???
Otto73
O veste bucuratoare (cel putin pt. mine) este ca Lexus vrea sa faca un rival din IS pt. M3 si la anul scot pe piata noul Lexus IS-F cu motor V8 ce va dezvolta peste 425cai la un pret de baza de 50k$ :wave:
Otto73
iata si o poza
george73315
unde gasesc si eu o lista cu preturile Lexus din Ro.
george73315
unde gasesc si eu o lista cu preturile Lexus din Ro.
Rares29194
[quote="victor71773"]Din pacate, IS250 are performante cam slabe in opinia mea:
- doar 8.3 sec. 0-100 km
- viteza maxima de doar 209 km/ora.
Vorbesc despre modelul AWD.

Dar de ce ai vrea sa iti iei o masina care nu e disponibila in Ro?
RWD are performante superioare... Am testat ieri, pe drumurile patriei una dintre limitele masinii...
Rares29194
QUOTE(george73315)
unde gasesc si eu o lista cu preturile Lexus din Ro.


Pai iti dau eu preturi (din memorie, deci cu aproximatie de cateva sute de euro), ca lista nu ai de unde sa iei decat de la ei de la showroom. Site-ul www.lexus.ro e blocat de RNC pentru o disputa cu o firmulitza care a vrut sa faca bani de pe urma importatorului.

Asadar, preturile sunt (CIP):
- IS 250 Sport, cutie manuala - 34.300 EUR
- IS 250 Sport, cutie automata - 36.400 EUR
- IS 250 Luxury, cutie manuala - 36.400 EUR
- IS 250 Luxury, cutie automata - 38.500 EUR

Astea sunt singurele modele. Daca mai vrei sa stii ceva, intreaba-ma (aici sau PM).

Rares
Rares29194
QUOTE(Marcel3)
Mai baieti!!!
250-ul asta are caroseria lui Honda Accord 2,2l.
Nu vi se pare si voua asa???
Incercati sa-l comparati si sa auzim opiniile.
Oare la urma urmei va fii o caroserie comuna pentru toate pe care sa o comandam echipata cum vrem ca si lada calculatorului???


Marcel3, mie nu mi se pare ca seamana cu Honda Accord mai deloc. Incerc sa imi dau seama, si in afara de anumite linii care sunt comune multor modele, nu prea vad asemanarea. blink.gif
george73315
Merci!La astea se adauga 10% taxe non UE?(si tva bineinteles).Stii si preturi la GS?(GS ar fi in clasa cu seria 5 si clasaE,A6?)
george73315
Felicitari pentru optiune.Cum e in realitate,ca in poze e mai misto decat Bmw sau A4?cum e consumul in Ro?poate poti pune niste poze?(mai ales cu interiorul-eventual noaptea,iluminat bordul)
george73315
Felicitari pentru optiune.Cum e in realitate,ca in poze e mai misto decat Bmw sau A4?cum e consumul in Ro?poate poti pune niste poze?(mai ales cu interiorul-eventual noaptea,iluminat bordul)
Rares29194
QUOTE(george73315)
Merci!La astea se adauga 10% taxe non UE?(si tva bineinteles).Stii si preturi la GS?(GS ar fi in clasa cu seria 5 si clasaE,A6?)


Pot sa iti spun ca la ce mi-am luat eu, pretul DDP e 45.800, de la cel CIP de 38.550. Adica e TVA plus 10 % taxe vamale. Dar pot sa spun ca merita toti banutii...

Daca nu ai drum pe la showroom-ul Lexus din Pipera, pot face eu o intrebare saptamana viitoare.
Rares29194
QUOTE(george73315)
Cum e in realitate,ca in poze e mai misto decat Bmw sau A4?cum e consumul in Ro?poate poti pune niste poze?(mai ales cu interiorul-eventual noaptea,iluminat bordul)


Multumesc. Da, in realitate e de vis. Asta e cuvantul si crede-ma ca "m-am dat" si in Audi si in BMW. Povestea mea e simpla: am facut un drive-test fara nici o intentie de cumparare si am ramas marcat pozitiv de experienta. In 20 minute a decis sa imi schimb masina, cu tot ce inseamna asta: fa rost de bani de avans cat mai repede, vinde Passatul, schimba de la diesel la benzina etc.

In plus, pentru mine a contat si atitudinea vanzatorilor: la BMW aproape ca nu m-au bagat in seama iar la Audi cu greu am reusit sa obtin detalii despre masini. Tipul de la Lexus e un profesionist in ale vanzarilor si stiu ce spun, pentru ca eu tin traininguri de management si vanzari de multi ani. Are scoala si clasa, la fel ca si masinile pe care le vinde biggrin.gif

Despre poze... ele iti arata prajitura din vitrina, dar daca vrei sa stii cum e, trebuie sa o gusti.

O sa pun si poze, deocamdata iata cateva impresii dupa primii 1.300 km, facuti intr-o saptamana (compar aici si cu Passat 2.0 TDI, pe care il am de 2 ani si am 50.000 km cu el):
- tinuta de drum impecabila, se simte ca e tractiune spate (demaraj rapid)
- motorul de 2,5 l V6 si cei 208 cai se simt la viteza (am ajuns la limitele specificate in manual foarte usor)
- cutia automata e fenomenala (in oras e un ajutor imens iar in afara, in mod power schimba excelent treptele) iar daca trec in mod secvential, schimbarea vitezelor e aproape instantanee de la volan
- calitatea materialelor din interior e superioara, in opinia mea, celei de la BMW 3 sau Audi 4
- consumul este 12-14 % combinat. Adica in oras e 17-20 % iar in afara e 9-10 %. Cutia automata are un cuvant greu de spus, e setata pe optimizarea consumului si ma trezesc frecvent ca merg in viteza a 5-a sau a 6-a in oras, la viteze mici biggrin.gif
- nivelul de dotari care asigura confortul pilotului este peste ce se ofera la concurenti. Oricum japonezii au filosofia cu putine variante de dotare si atat, fara optionale. Insa la aceleasi dotari, pentru BMW sau Audi as fi platit cu mult peste 45.000 CIP sau 55.000 DDP.
- singurul minus e senzorul de presiune in pneuri, care nu e prezent decat de la GS in sus.
- Are anvelope de 225/45/R17 fata si 245/45/R17 spate, simt gropile mai puternic si suspensia e clar mai dura si asta contribuie la stabilitate
- inca sunt in faza de acomodare cu tractiunea spate, asa ca nu pot sa spun inca in ce fel se comporta la limita, poate imi da cineva niste sfaturi despre cum sa evit supravirarea.

Cam atata deocamdata, daca ai intrebari mai specifice, raspund cu placere.

Detalii tehnice:
- culoare exterior dark blue mica, interior bej
- motor: putere 208 CP, cuplu 252 Nm
- performante: chiar am ajuns la 100 km/ora in 8 secunde cu ea, in mod automat, fara power, insa pentru mine asta nu e esential, ca nu am luat-o ca sa fac "liniutze" :angel:
- viteza maxima: nu stiu inca, nu am testat si nu cred ca e ok sa spun pe forum, poate primesc ban biggrin.gif. Am ajuns lejer aproape de limita specificata in pe site, deci mai e loc...

Masina e super-tehnologizata iar dotarile care mi-au luat ochii sunt:
- camera video la mersul cu spatele si proiectia recomandata a traiectoriei ideale,
- senzori de promixitate peste tot,
- navigatie inclusa (pentru Europa de Vest, ceea ce imi convine, ca Romania o stiu),
- ecranul multimedia e gen touch-screen si asta usureaza enorm lucrul cu interfata masinii,
- scaunele cu piele perforata sunt ventilate cu aer cald sau rece,
- sistem DVD-audio de super-clasa (Mark Levinson) cu 6 DVD/CD si cu 14 boxe (cand ma uit la filme pe DVD, sunetul este surround iar experienta e ca la cinema)
- sistemul bluetooth permite transferarea agendei din telefon in masina, asa ca poti practic sa suni din masina, apesi 2 butoane si se formeaza numarul, daca nu vrei sa apelezi vocal
- are sistem de comanda vocala pentru functiile cheie (audio-video-telefon etc)

Rares
george73315
Deocamdata salivez si nu e musai cu preturi la Gs.Masina e super!Daca mi se schimba situatia financiara iti urmez exemplul!Dincolo de cp. si 0-100 imi place imteriorul (ca doar mai mult in interior stai-sunt o gramada frumoase pe afara dar inauntru...)pare hi-tech si comfort.Treaba asta cu consumul e putin... .Chiar daca am un venit dublu tot prefer sa dau 300 in loc de 600 ron pe gaz.Varianta de 2.0 nu ia mai putin,sau era vb. de un diesel de2.2?Apropo de tractiune spate cum e,trebuie sa abordezi curbele altfel,cand e zapada sau mazga?
Una peste alta bravo inca o data!
Alexandru101545
am trecut si eu aseara pe la lexus si am ramas uimit
masina asta merita toti bani, as putea zice ca este chiar ieftina la ce ofera
si intradevar vanzatorul a fost de nota 10 stia tot ce l-am intrebat si extra.
daca nu aveam alte planuri ( de genu constriut o casa ) ma bagam la un leasing.
Rares29194
QUOTE(george73315)
Varianta de 2.0 nu ia mai putin,sau era vb. de un diesel de2.2?Apropo de tractiune spate cum e,trebuie sa abordezi curbele altfel,cand e zapada sau mazga?


Dieselul e 2.2, 170 cai, 400 Nm cuplu.
Referitor la tractiunea spate, am simtit ca daca trag de volan prea tare sau accelerez mai mult in curba, fuge spatele.
In rest, motorul V6 e fenomenal, am ajuns lejer la 230 km/ora si mai putea, dar nu am avut unde, ca era trafic si noapte. :angel:

Lexus rulz arigato.gif
G e o r g e
felicitari pentru alegerea facuta !
Legionaru'
Rares, felicitari! Sa o stapanesti sanatos!
Ai o masina de nota 10!

Te rog fa un topic la "Totul despre masina mea".
Rares29194
QUOTE(Legionaru')
Te rog fa un topic la "Totul despre masina mea".


Multumesc de idee. O sa pun si foto.
Rares29194
Am gasit pana la urma si tunerii oficiali ai Lexus/Toyota. Pe rand ei sunt TOM'S (www.tomsracing.co.jp) in Japonia si Toyota Team Europe (www.tte.de).

M-am entuziasmat intrand pe site-uri, astept sa vina kit-ul turbo ca sa-i fac operatia estetica la anul.
DAN
george73315..daca te mai intereseaza..lasa-mi PM si te ajut eu cu toate informatiile necesare...
Vlad108086
Am si eu o intrebare legata de IS : oficial nu se aduce cu AWD? Ca am vazut ca Dom Automobile aduc AWD , presupun ca , garantia este acoperita de Toyota Romania.
Poate un dealer sa ma lamureasca?
Rares29194
Eu stiu ca garantia masinilor de la Dom se poate transfera la Lexus Romania cu conditia ca masina sa vina din Europa si nu din America.
De ce nu se aduc insa AWD, nu stiu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.