Help - Search - Members - Calendar
Full Version: HYUNDAI TUCSON / KIA SPORTAGE / MITSUBISHI OUTLANDER
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
costin48132
Mai am cateva zile ca sa ma pot decide ce masina sa achizitionez(leasing) am avut o skoda octavia 1.9 tdi de 130 cp exterior RS,va rog orice opinie conteaza.Muuuuuuultumesccccccccccc
Andrei Suzuki
Pai stai linistit ca toata lumea o sa zica Outlander,numai pt ca nu e Koreana.
costin48132
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pai stai linistit ca toata lumea o sa zica Outlander,numai pt ca nu e Koreana.


P.S. Bordul la outlander e de tot rahatul,sa ma scuze posesorii dar in comparatie cu celelalte lasa de dorit.......................
HalbaSus
Hyundai ofera 5 ani garantie la motor si cutie si are dotari standard mult superioare concurentei... dar e hyundai (imagine proasta, marca coreana, etc)... Kia... well.. are o reputatie proasta ca marca in clasamentele de fiabilitate, Outlander-ul e chiar OK dar oricum George o sa-ti spuna ca subaru forester e mai bun (nu ca as contesta acest lucru).

Cred ca raportul raportul pret/calitate e castigat de hyundai, dar are deficit de imagine si motorizarile nu sunt stralucite.

Kia... nu stiu nimic de sportage

Outlander e superior celor 2 modele amintite (pretul reflecta acest lucru de altfel). Outlander concureaza mai degraba cu CR-V, Forester si restul japonezelor, hyundai si kia sunt coreene.
costin48132
[quote="HalbaSus"]Hyundai ofera 5 ani garantie la motor si cutie si are dotari standard mult superioare concurentei... dar e hyundai (imagine proasta, marca coreana, Outlander-ul e chiar OK dar oricum George o sa-ti spuna ca subaru forester e mai bun (nu ca as contesta acest lucru).

Forester nu ma incanta pt. simplul fapt ca nu are garda asa de mare ca la Tucson,pare mai degraba un break decat un suv city cat despre Outlander vs Tucson inca ma mai gandesc.Multumesc pt. sfat,oricum....
HalbaSus
Adevarul e ca Foresterul e mai apropiat de asfalt decat de off-road... nu ca nu s-ar descurca si acolo. Daca folosesti masina mai mult pe asfalt atunci e chiar un avantaj garda la sol mai mica.
costin48132
Optez pt. un suv "micut" tocmai pt. ca nu mai vreau masina cu garda joasa,am avut o octavia sport si am spart baia de ulei.....nu mai vreau blink.gif .......chiar daca suv-ul nu fuge o sa ma obisnuiesc eu cu ideea,sper.......
robert
Tucson si Sportage sunt identice.Aceeasi masina sub alte nume.Sportage are avantajul unor optionale in pret.Outlander e altceva.Pentru ca vrei un "SUV mic", cred ca te-as orienta catre Sportage, repet,datorita unor dotari in plus.
Andrei Suzuki
Si inca un + pt Sportage:desi are cam aceleasi motoare (cel putin cel pe motorina), pe Tucson sunt ceva mai slabe.Ma refer la CP si la cuplu.
HalbaSus
daca vii de pe octavia rs si treci pe un SUV cu garda inalta la sol exista riscul sa te rastorni in prima curba... diferenta de stabilitate e foarte mare... toate SUV-urile au o tendinta de a fi "barcute", cele orientate spre asfalt in schimb (forester, x3, XC90, audi allroad, etc) sunt mai putin "barcute" decat cele mai "off-road"... cel mai prost la acest capitol stau off-roaderele mari (Patrol, Landcruiser, etc...).
Cu lipsa demarajului te mai poti obisnui, dar cu lipsa de stabilitate mai greu.
costin48132
Cu lipsa demarajului te mai poti obisnui, dar cu lipsa de stabilitate mai greu.[/quote]

trebe frate sa ma obisnuiesc...iar daca nu reusesc o sa revin la o masinuta sport (coupe/cabrio) ce sa fac si eu down.gif o las mai moale in viraje biggrin.gif
G e o r g e
forester 2.0 XT se poate pune langa RS smile.gif oricand wink.gif
costin48132
QUOTE(G e o r g e)
forester 2.0 XT se poate pune langa RS smile.gif oricand wink.gif


"am auzit" ca forester 2.0 XT "a facut" un x5 diesel de 3000cm* wallbash.gif
Andrei Suzuki
Pai ce ti se pare asa ciudat?

Forester 2.0 XT

-177 cp
-1400kg

BMWX5 3.0D

-218 cp
-2200kg

Deci...
G e o r g e
8.3 demaraj la forester .

iar, nu compara garda la sol a foresterului cu aia de la octavia :bash:
forester are 200 mm garda la sol smile.gif

identic cu otlander care a fost scos ca contra oferta special pentru forester !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.