Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita Matiz
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
andrei50913
salut,

As avea de nevoie de putin ajutor. Am 6500E si vreau sa-mi iau o masina pe care o sa o folosesc in mare parte pentru deplasari in oras, dar o sa o mai iau si la mare si la munte. Merita banii astia ca sa iau modelul de Matiz AC/R/SP ?

Multumesc,
constantin50866
eu am varianta cea mai ieftina si fac 1500 km pe luna: merita, la 550 km rulati in oras seaprinde becul rosu la benzina.Rezervorul are 35 l.
MARIUS51207
Am si eu Matiz E si sunt foarte multumit de el. Consumul e extraordinar de mic (mediu 5%) si s-a dovedit a fi o masinuta fiabila pana acum (am 13500km in 5 luni). Pentru oras e excelent dar si pentru excursii (rabatezi bancheta spate si pui cate bagaje vrei). Ti-l recomand cu incredere, dar nu uita: nu e mertzan e totusi Matiz. Sa n-ai pretentzii foarte mari.
VECTOR
e bun si pentru excursii atata timp cat implica doar 2 persoane.daca insa se mai adauga un copil sau un prieten,se reduce drastic spatiul de depozitare.eu am facut multe drumuri constanta bucuresti si constanta braila cu matizul meu si nu am intampinat problemele obisnuite de care se vorbeste (rasturnarea in curbe,dezintegrarea caroseriei la peste 120km/h sau desprinderea de pe sosea la intalnirea cu masini de mare tonaj biggrin.gif ) .in general chiar este o masina buna pentru cerinte modeste si un pret rezonabil.
mihai51160
andrei asculta-ma putin te rog. Daca ai 6500 euro nu lua matiz.sincer. nu ca nu ar fi bun, dar la aceeasi bani eu am luat dacia logan preference si este mult mai mare si se va fabrica pt. multi ani de aici in colo nu ca matizul care se opreste din fabricatie in toamna. apoi consumul la logan nu este cum ai auzit ca este mare , consuma in medie 6,5 %. Eu am loganul de 2 luni si am deja 10.700 km si se comporta super desi eu nu o menajez. Oricum tu faci cum vrei.
adi45619
Dar el vrea masina pt oras. Loganul nu prea intra in categoria asta.
mihai51160
Da , dar nici nu este foarte mare pentru oras, are 4,25 m.Iar el a zis ca o mai scoate si la plimbare afara din oras.
mihail-20
am matiz-ul de 3 ani si n-am avut nici o problema cu el. am mers bucuresti zalau cam de 4-5 ori pe an (autostrada, dealu' negru, valea oltului, feleac etc) si pe langa consumul beton (4.2-4.5) nu am avut probleme cu tinuta de drum.
pe buc-pitesti merge cu 140 iar in rest, daca nu te crezi in vreun subaru, nu ai probleme cu stabilitate.
de retinut ca matiz este o masina ieftina de clasa mica, conceputa ca atare. asa ca trebuie sa te intanzi cat ti-e plapuma wink.gif
acum e la vanzare pentru ca o sa-mi iau altceva mai mare.
sfatuiesc pe oricine ma intreaba sa inceapa cu un matiz: consuma putin, intretinerea e ieftina si nu e o masina urata deloc (vezi dacia logan - fara suparare - parerea mea).
ca sa-ti raspund - DA, ia-ti matiz second hand cu 4.000 de euro si, daca e bun (ai grija ca sunt multi samsari) n-ai treaba cu el.
bafta
Horia51591
Sa ma scuze posesorii de Logan dar la servici am ocazia de a merge cu unul si cred ca am o idee despre masina asta... In afara de faptul ca masina asta a fost vanduta de reclama (agresiva, chiar; vedeti cati romanai se inscrisesera pe listele de asteptare chiar inainte de lansarea masinii pe piata, ce sa mai vorbim de drive-teste atunci?!) nu cred ca a dovedit ceva in plus... Sfatul meu este sa mergi pe Matiz! Prietena mea are unul si merg zilnic cu el la servici si inapoi, prin Bucuresti dar si in afara (am facut 7.000km in 3 luni). Masina este fiabila si la pretul ei este cea mai buna oferta! Problema cu fabrica de la Craiova? Sa fim seriosi: vedeti cate Tico-uri circula prin Romania, vedeti cate Oltcit-uri circula prin Romania si nu cred sa fie asa de mari socurile! In plus, avantajul Matizului este ca a fost preluat de GM si modificat (nu prea mult) asa incat piese vor exista bine mersi, ori produse de GM, ori importate din Coreea.
Concluzia ar fi urmatoarea: Matiz-ul este o masina ff bine vanduta in Romania si acum, la cati ani de la lansare --> asta inseamna ca a dovedit ca-si merita banii, a dovedit in timp ce poate, a dovedit pe strada si nu in vitrina ca merita! Ramane de vazut daca si Logan-ul va prinde varsta Matiz-ului si daca va dovedi in aceeasi masura ca-si merita banii in timp, si nu la cateva luni de la lansare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.